Cvičenie po pôrode – postupnými krokmi opäť fit
Určite ste už počuli, že na to, aby ste sa po pôrode mohli dôsledne starať o svoje dieťatko, sa potrebujete cítiť vo forme v prvom rade vy. Potrebujete znova nabrať silu, dohliadnuť predovšetkým na svoje zdravie a pohodu, aby ste mohli byť mamou na plný úväzok. Jednou z možností, ako to dokázať a mať viac energie, je začať po pôrode cvičiť.
Som profesionálna trénerka, no môj príbeh potvrdzuje, že návrat môže vyzerať inak, než sme si plánovali. Počas deviatich mesiacov si myslíme, že možných scenárov záveru tehotenstva nie je až tak veľa – prirodzený pôrod alebo sekcia a od toho sa odvíja vhodný čas na návrat k intenzívnejšiemu pohybu –, no realita nie je úplne čierno-biela.
Aj po „najprirodzenejšom“ pôrode môžu nastať vnútri ženského tela zranenia, ktoré začiatky cvičenia zabrzdia alebo zmenia. Stalo sa to aj mne, a to napriek tomu, že oba pôrody som mala prirodzené, dokonca rýchle a bezproblémové. Už po pár týždňoch som sa chcela vrátiť do posilňovne, zhodiť tých pár kilogramov a dostať sa späť do formy. Avšak na kontrole u lekára sa ukázalo, že moje telo nie je úplne v poriadku.
Dozvedela som sa, že v dôsledku rýchleho pôrodu sa mi doslova prepadli orgány, teda pokleslo mi panvové dno. Vytúžený návrat do posilňovne sa nekonal, naopak, potrebovala som fyzioterapeutku, jej skúsenosti a odbornú pomoc. Pod jej dohľadom som deň čo deň cvičila špeciálne cviky na panvové dno. Posilňovanie mi chýbalo, no inštrukcie boli jasné: nesmiem sa namáhať, dvíhať ťažké predmety, potrebujem skôr veľa odpočívať. A tak namiesto efektívneho posilňovania som skoro dva mesiace cvičila doma v podstate neviditeľné cviky, z ktorých sa rozhodne nechudlo.
Bezproblémový pôrod nemusí znamenať aj bezproblémovú popôrodnú rekonvalescenciu. Ženy, buďte trpezlivé a dajte svojmu telu čas. Nemusíte nabehnúť do fitka už po šestonedelí, aby ste okamžite zhadzovali kilogramy z tehotenstva. Nemusíte hneď behať, robiť brušáky ani skákať na online tréningoch. Lepšie je postupne a pomaličky pridávať aktivity, neprepínať sa a najmä dať telu čas na dôslednú popôrodnú regeneráciu, nech je akokoľvek dlhá.
Na druhej strane netreba ani zaspať na vavrínoch. Ak ste už dávno vonku z popôrodných zranení, začnite sa hýbať. Dôsledne načúvajte potrebám svojho tela, ani v tomto prípade si nemusíte za každú cenu voliť najťažšiu cestu. Posilňovanie a joga sú z môjho pohľadu v popôrodnom období najlepšie. Dodajú vám potrebnú silu a energiu, zlepšia držanie tela a vy si budete môcť postupne pridávať ďalšie športové aktivity.
Želám všetkým tehotným, dojčiacim, ale aj len tak zo zvedavosti čítajúcim mamičkám, aby objavili pohybovú aktivitu, ktorá ich bude napĺňať, tešiť, robiť šťastnými – pretože pri návrate do formy je to to najdôležitejšie.