Chcem mať z dieťaťa vegetariána. Dá sa to?
Vegetariánstvo a vegánstvo oslovujú čoraz viac mladých ľudí aj čoraz viac čerstvých rodičov. Mnohé budúce mamičky o nich premýšľajú dokonca súbežne s plánovaním tehotenstva. Užitočné informácie k tomuto typu stravovania pre vás prehľadne zhrnula pediatrička a zároveň mamička troch detí MUDr. Kateřina Karolová. Píše blog, vydala vlastnú knihu Já, doktor(in) a v roku 2018 sa stala víťazkou ankety Žena roka.
Ak patríte medzi vegetariánov či priamo vegánov, poznáte to veľmi dobre – tie pohľady ľudí, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi tohto stravovacieho trendu. Nechápu, prečo ste z jedálnička vyradili mäso, prípadne ostatné živočíšne produkty, a zdáte sa im čudní. No vy ste si zvykli a nenecháte si to vyhovoriť. Nie je na tom nič zlé, ide o vašu slobodnú, vedomú voľbu. Máte toho veľa načítaného, viete, ako nahradiť potrebné živiny, objavili ste nové chute, zaujímavé potraviny, cítite sa zdravší, lepší, spokojnejší. Radi by ste teda niečo také dopriali i svojim deťom, lenže vo svojom okolí narážate najmä na negatívne reakcie. Prečo?
Pretože mäso je dôležité…
Ide o to, že mäso a živočíšne výrobky obsahujú veľmi dôležité látky nevyhnutné pre vývoj detského organizmu. Nie je možné ich vyradiť, bezpodmienečne sa musia niečím nahradiť. A to nie je ľahké, práve naopak, plynú z toho riziká, pričom tie si odnesie dieťa, ktoré nemá na výber. Musíte si uvedomiť, že rozhodujete za niekoho, kto sa k stravovaniu nemôže vyjadriť a musí sa plne spoľahnúť len na váš um, schopnosti a informovanosť. A ak zlyháte, neuškodíte sebe, ale vlastnému dieťaťu. Nemáte trochu strach? Nie, veríte si. Čo je teda nutné vziať do úvahy? Aké dôležité látky mäso obsahuje?
1. Bielkoviny. Sú nevyhnutné pre stavbu svaloviny rastúceho organizmu, pričom sú obsiahnuté nielen v mäse, ale aj vo vajciach či v rybách. Bielkovín existuje veľké množstvo, a ak sa stravujete vegetariánsky, musíte veľmi vhodne kombinovať strukoviny, obilniny a výrobky zo sóje, z vajec a mlieka, aby bol dosiahnutý taký príjem bielkovín, ktorý zaistí bežná porcia mäsa. Množstvo takýchto pokrmov nie je zanedbateľné a dostať ich do dieťaťa, ktoré úplne prirodzene vzdoruje čomukoľvek novému, nie je jednoduché.
2. Niektoré minerálne látky. Mäso je cenné aj vzhľadom na obsah železa, fosforu, vápnika či horčíka. Železo je síce obsiahnuté i v rastlinnej strave – v listovej zelenine, ovocí, strukovinách, celozrnných obilninách –, lenže v zložitejšie využiteľnej forme a horšie sa vstrebáva z tráviaceho traktu. Ak železo chýba, môže sa rozvinúť málokrvnosť (anémia). Nedostatok vápnika zas vedie k zníženej pevnosti kostí. Ak telo nezískava tieto látky z mäsa, musí ich vo veľkej miere brať odinakiaľ. Nadbytok strukovín a obilnín však dieťa môže nafukovať. Veľké množstvo vlákniny môže detskému organizmu prekážať. Žalúdok dojčiat a batoliat má obmedzenú kapacitu a veľká nálož vlákniny neraz vedie k bolestiam brucha a hnačkám.
3. Vitamíny. Mäso je dôležitým zdrojom vitamínov, predovšetkým tých zo skupiny B – najdôležitejší je vitamín B12 –, ale telu dodáva aj vitamíny A a D. Pri nedostatku vitamínu B12 vzniká tzv. perniciózna anémia, dieťa je dráždivé a často choré.
Ako to zhrnúť?
Pri praktizovaní vegetariánstva je nutné mať perfektné znalosti z oblasti výživy, nutričných hodnôt a vstrebávania látok. Pri snahe zasvätiť do vegetariánstva i deti je nevyhnutný dokonalý prehľad o tom, čo dieťa zjedlo a zje. Dieťaťu, ktorému z jedálnička vezmete mäso a v dostatočnej miere ho nenahradíte, hrozí predovšetkým nedostatok bielkovín, železa a vitamínu B12. Formy vegetariánstva, ktoré v strave nepripúšťajú ani ryby, vajíčka a mlieko, tzv. vegánstvo, sú pre dieťa úplne nevhodné, pretože nevyhnutné látky (železo, vápnik a niektoré bielkoviny) nie je možné dostatočne kompenzovať.
Rodičia, ktorí vegánstvo u svojich detí praktizujú, ich nenávratne poškodzujú. Negatívne ovplyvnia ich rast, obranyschopnosť organizmu a vývoj mozgu. Ak neveríte, prečítajte si príbeh z praxe, ktorý som publikovala pred pár rokmi. Nevymyslela som si ho, naopak, zažila som ho a medzi verejnosťou mal ohromný ohlas. Zdravé dieťatko skrátka nesmie v 13 mesiacoch vážiť len 5 kilogramov, byť neschopné posadiť sa a nezaujímať sa o svet s typickou živou zvedavosťou batoľaťa.
A na záver správa hlavne pre mamičky, ktoré v rámci vegetariánstva zaujal len dôraz na zdravý životný štýl s ponukou kvalitných rastlinných zdrojov. Trh ponúka i pokrmy pre batoľatá, ktoré môžu byť vhodným doplnkom k mäsitej strave, alebo ich môžu využiť tí, ktorí problematiku vegetariánstva perfektne ovládajú. V pohároch HiPP Vegetariánske menu je mäso, dôležitý zdroj železa, nahradené rastlinnými zložkami obsahujúcimi železo: celozrnné obilniny, strukoviny, vybraná zelenina a amarant. Vyberte si:
Kritické živiny v strave vegetariánov. Ako ich nahradiť?
Vitamín B12
- Nevyhnutný vitamín, ktorý je možné získať len z potravín živočíšneho pôvodu.
- Rastlinné zdroje (napr. huby shiitake alebo morské riasy) obsahujú biologicky neúčinnú formu vitamínu, ktorá nepokryje potreby tela.
- Je nevyhnutné, aby vegáni všetkých vekových kategórií užívali doplnok vitamínu B12.
- Nedostatok tohto vitamínu u tehotných a dojčiacich žien môže mať nepriaznivé účinky na zdravý vývoj dieťaťa. Odborníci neodporúčajú vegánsku stravu u dojčiat a batoliat, a ak áno, tak s dôslednou suplementáciou!
Železo
- Dojčatá vo veku 6 až 12 mesiacov a najmä batoľatá (deti vo veku 1 až 3 roky) potrebujú veľa železa.
- Železo z mäsa sa v tele vstrebáva lepšie než železo z rastlinných zdrojov.
- Medzi rastlinné potraviny bohaté na železo radíme obilniny, predovšetkým tie celozrnné. Mäso v detskej strave je teda možné nahradiť obilninami s celým zrnom (ideálne amarantom alebo ovsenými vločkami).
- Na dosiahnutie lepšieho vstrebávania železa je vhodné pridať k jedlu suroviny bohaté na vitamín C – šťavu, ovocie, zeleninu.
Vitamín D
- „Slnečný vitamín“ je kritickou živinou počas tehotenstva, dojčenia a v ranom veku dieťaťa (v prvých 1 000 dňoch života).
- Extra dávka vitamínu D je nevyhnutná predovšetkým v prvom roku života dojčaťa.
- Suplementáciu vám odporučí pediater.
DHA (polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom; LCP)
- Najdôležitejším živočíšnym zdrojom sú ryby.
- Z rastlinných zdrojov telo vstrebá len veľmi malé množstvo.
- Ak matka prijíma dostatočné množstvo v strave v priebehu tehotenstva a dojčenia, dojčené bábätko do-stáva dostatočné množstvo DHA.
- Ak bábätko nie je dojčené, ideálne je dojčenské mlieko s DHA.
Jód
- V rastlinných zdrojoch sa takmer nevyskytuje, preto by sa vegetariáni mali uistiť, že majú dostatočný príjem.
- Vegetariáni by mali vždy používať jodizovanú soľ a konzumovať mlieko a mliečne výrobky v pravidelných intervaloch.
- Tehotné a dojčiace ženy praktizujúce vegetariánstvo by mali užívať doplnky s jódom.
- Dojčatá získavajú dostatočné množstvo z materského mlieka, zatiaľ čo nedojčené deti majú dostatok z dojčenského mlieka.
- Vzhľadom na to, že deťom sa minimálne v prvom roku neodporúča potravu prisáľať, sú vhodné cereálie s obsahom jódu (overte si na etikete produktu).
- Poraďte sa s pediatrom o prípadnom vhodnom doplnku s cca 50 µg jódu.