Dojčenské mlieka – líšia sa zložením?

Detská výživa od A po Z. Teoretická prax a živá realita tak, ako to vidí mama lekárka. O svoje skúsenosti sa s vami podelí pediatrička a zároveň mamička troch detí MUDr. Kateřina Karolová. Vedie svoj blog, vydala vlastnú knihu Já, doktor(in) a v roku 2018 zvíťazila v ankete Žena roka.

Paleta značiek a výrobcov dojčenských mliek je široká. A každý sa predbieha v tom, aby zaujal – niekto nízkou cenou, niekto výhodným balením, niekto kvalitou. Všetci výrobcovia sú nútení dodržať prísne pravidlá, čo sa týka obsahu a zloženia zmesi, a to vrátane energetických a výživových hodnôt. Nesmú byť nižšie, ale ani vyššie, než bábätko potrebuje. Preto všetky umelé mlieka nasýtia vaše bábätko rovnako. Či už boli vyrobené z plnotučného, alebo z polotučného mlieka, reálna sýtosť je rovnaká. 
  
Zákon definuje jednak vyvážené zloženie bielkovín, jednak prítomnosť vitamínov a ostatných prospešných látok. Každé mlieko, a to bez výnimky, ich musí povinne obsahovať. Nech sa teda rozhodnete pre ktorúkoľvek značku, nemusíte mať obavy – bábätku neuškodíte.

Zrejme už prestávate čítať, hovoríte si „paráda“ a beriete z regálu škatuľu v akcii. Lenže mlieko, ktoré dieťaťu dávate, je v prvom roku života najpodstatnejšou zložkou jedálnička. Naozaj stačí len štandard, keď niektorí výrobcovia ponúkajú viac, než iba zákonom definované minimum? Oplatí sa obzerať po mliekach s pridanou hodnotou? A čo by ňou mohlo byť?

Váhate? To je dobre. Predstavte si, že vám lekár predpíše špeciálnu diétu. Dlhé mesiace nič iné, len pomarančový džús. Vystačíte si aj s priemyselne vyrobenou šťavou, ale lepšie vám bude z ručne lisovaných biopomarančov. Asi rozumiete, na čo narážam. Preto sa v obchode pri policiach s dojčenskými mliekami trochu zastavte. Čo by vás malo zaujímať?

1. Značka s históriou

V prípade známych výrobcov, ktorí sú na našom trhu dostupní už viac než 15 rokov (HiPP, Nutrilon, Sunar), máte istotu, že ich produkty sú odskúšané. Vyhovujú mnohým českým aj slovenským mamám a ich deťom. Keby s nimi bolo čokoľvek v neporiadku, už by na našich trhoch neboli.

2. Mlieka obsahujúce probiotiká aj prebiotiká

Veru, ani prečítať sa to poriadne nedá. Hneď sa to pletie. Lenže táto časť je veľmi dôležitá. Týka sa črievok bábätka a slúži nielen na správne trávenie, podstatnú rolu hrá aj pri imunite. Až 80 % imunitných buniek sídli v črevách! Vyvážená mikroflóra vedie nielen k spokojnému brušku, ale má vplyv i na celkové zdravie dieťatka. Stojí za to udržiavať jeho črevá v dokonalej pohode. Ako? Pomocou probiotík a prebiotík. Nebojte sa, vysvetlím vám, čo tieto pojmy znamenajú:

  • Probiotiká: Ide o živé baktérie. O dobré baktérie. Volajú sa laktobacily či bifidobaktérie. Osídľujú črevá a chránia ich pred zlými baktériami.
  • Prebiotiká: Ide o potravu. O potravu pre dobré baktérie. Predstavte si prebiotiká ako vitamíny, ktoré nabudia dobré baktérie k ešte lepším výkonom.

Bez prebiotík, ktoré dodávajú probiotikám silu bojovať proti škodlivým baktériám, by probiotiká nemohli dlhodobo existovať. Preto je vo výžive dieťaťa dôležitá prítomnosť oboch zložiek súčasne.

3. Biokvalita

Tušíte, že je to dobré, ale nemáte potuchy, čo to znamená. Dobre. Označenie bio informuje o tom, že suroviny (kravské mlieko) na výrobu produktu (dojčenské mlieko) boli získané maximálne prirodzenou a šetrnou cestou.

Všetky náhradné mlieka sú z upraveného kravského mlieka. Možno ho jednoducho získať z veľkochovu, kam je neraz umiestnené neúmerné množstvo zvierat, takže nemusia mať najlepší životný komfort. Tvorba mlieka tu býva podporovaná rôznymi modifikovanými krmivami. Vo výsledku nemusí byť mlieko nič extra, ale účel splní – rozumieme si. 

Pri biovýrobkoch je nešetrný chov neprípustný. Kravy, ktorých mlieko sa použije na výrobu dojčenských bioformúl, sú chované na farme a trávia väčšinu roka vonku na voľných pastvinách spásaním čistej trávy a horských bylín. Lúky sú obhospodarované bez použitia minerálnych hnojív či chemických postrekov. Kvalitu pôdy, pastvín a proces chovu pravidelne kontrolujú nezávislé kontrolné inštitúcie. Starostlivosť o takéto zvieratá je, samozrejme, náročnejšia a drahšia, odmenou je však vysokokvalitné mlieko s pečaťou bio.

4. Šetrnosť voči planéte

Aj vy chcete, aby na nej vyrastali ďalšie generácie vašich detí? Niektorí výrobcovia sa cielene (a úplne dobrovoľne) zameriavajú na takzvanú trvalú udržateľnosť, na metódy výroby, ktoré zaistia, aby sa na planéte žilo lepšie, a to aj v budúcnosti. Niektoré výrobné závody používajú energiu z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú vľúdne k ovzdušiu a nezaťažujú klímu.

Rovnako materiál, z ktorého sa vyrábajú obaly, napríklad kartóny na mlieko, pochádza z ohľaduplne obhospodarovaných lesov a na potlač sú použité výlučne ekologické farby na báze rastlinných olejov. Oleje na báze ropy tu nemajú miesto! Všetko sa dá rozložiť či recyklovať. Možno neviete, ale HiPP je jediným výrobcom detskej mliečnej výživy rešpektovaným celosvetovou organizáciou Greenpeace, ktorá dbá na to, aby deti zdedili svet, v ktorom stojí za to žiť.

Každé bábätko je iné a samo si určí, pre čo sa rozhodne – čo mu bude alebo nebude chutiť, po ktorom mliečku bude spokojné. Neexistuje univerzálna a jediná správna značka dojčenského mlieka. Vaša voľba však môže rozhodovať i o budúcnosti našej Zeme. Planéty, na ktorej chceme ďalej kvalitne žiť. 

Aké sú teda zlomové body výberu?

  • overená a rokmi odskúšaná značka
  • kombinácia probiotík a prebiotík
  • biokvalita použitých surovín

Praktické tipy: Čo ďalšie sa oplatí vedieť, keď vyberáte mliečnu formulu?

  • Nikdy nevyberajte dojčenské mlieko pre svoje dieťa podľa toho, ako chutí či vonia vám samotnej. Ani materské mlieko nepení a nenašľaháte si z neho tučnú smotanu. Ani by ste si ho nedali do kávy! Náhradné dojčenské mlieko má dieťaťu svojím zložením a chuťou čo najviac pripomínať to materské. Na to kravské či chuť smotany je ešte pár rokov čas.
  • Je dobré zistiť, akú značku používala na dokrmovanie vaša pôrodnica. Možno vaše bábätko už nejaké mlieko vyskúšalo a bude ho teda lepšie tolerovať. Informáciu by ste mohli nájsť v prepúšťacej správe.
  • Pozor na pečiatky na obale – niektoré sa dajú kúpiť či zaplatiť. Patrí medzi ne i obľúbená veta „pediatri odporúčajú“. Radšej sa spoľahnite na klinicky overené produkty. 
  • O vhodnom mlieku sa vyplatí poradiť s pediatrom vášho bábätka. On ho pozná a vie, ktoré mlieko mu odporučiť. Navyše má prístup k informáciám o klinických štúdiách, ktoré verejnosti nie sú dostupné. Klinické štúdie sú dôležitou súčasťou vývoja a výskumu materského mlieka a dojčenskej výživy.

Autorka článku: MUDr. Kateřina Karolová

Detská výživa od A po Z. Teoretická prax a skutočná realita tak, ako ju vníma mama doktorka. O svojich skúsenostiach sa s vami delí pediatrička a zároveň mamina troch detí MUDr. Kateřina Karolová. Píše blog www.karolova.blog.idnes.cz, vydala vlastnú knihu Já, doktor(in) a v roku 2018 zvíťazila v ankete Žena roka.