Mlieko pre batoľatá: Prečo by ste ho nemali vymeniť za bežné mlieko aj po prvých narodeninách?
Kým bolo vaše dieťa dojča, bolo to ľahké. Mlieko predstavovalo hlavný zdroj jeho obživy, a tak ste buď dojčili alebo podávali vo fľaštičke odporúčané umelé mlieko. Aké jednoduché. Dieťa prospievalo a rástlo, po zavedení príkrmov sa vám postupne uľavilo, že strava detí vlastne nepredstavuje žiadnu jadrovú fyziku.
Po prvom roku života mlieko ustupuje trochu do pozadia.
Z dojčaťa sa stáva oficiálne batoľa a zdá sa, že môžete ohľadom výživy dieťaťa zaspať na vavrínoch. Vyzerá to, že je všetko v poriadku. Dieťa začína chodiť, hovoriť, vyberať si a dôrazne prejavovať svoje názory. Stravuje sa pomaly ako všetci ostatní. Po dovŕšení dvanástich mesiacov sa jednoducho stáva skutočným parťákom celej rodiny.
Ale, čím je dieťa samostatnejšie, o to viac bývajú dospelí benevolentnejší. Je oslobodzujúce len tak mávnuť rukou a už to toľko neriešiť ako kedysi, keď bolo dieťa len bezmocný drobný uzlíček, úplne závislý od ostatných.
Všetko to potom veľmi často vedie k falošnej ilúzii, že sa už nad stravou nemusí toľko premýšľať. A týka sa to predovšetkým mliek pre batoľatá. Prečo kupovať niečo špeciálne, keď postačí obyčajné kravské mlieko z obchodu?
Pozrime sa na dôvody, prečo je vhodné podávať deťom špeciálne mlieka aj po prvom roku života:
1) Špeciálne vyvinuté mlieka pre batoľatá majú presne daný obsah bielkovín.
Zjednodušene povedané - deti bielkoviny potrebujú, ale keď ich dostávajú veľa, nie je to vhodné. Vysoký príjem bielkovín totiž zaťažuje obličky a môže tiež prispievať k rozvoju nadváhy v neskoršom veku. O probléme som sa zmienila už v jednom z predchádzajúcich článkov, ktorý sa týkal obezity.
Je dobré si ale pripomenúť, že nadmerná konzumácia klasického kravského mlieka či výrobkov z neho, nie je pre detský organizmus príliš vhodná. Podľa rôznych štúdií existuje súvislosť medzi vysokým príjmom bielkovín v ranom veku a zvýšeným rizikom výskytu nadváhy vo veku neskoršom. Dnešné mlieka pre batoľatá preto obsahujú až o polovicu menej bielkovín oproti kravskému mlieku.
Podávanie špeciálnych mliek pre batoľatá namiesto konzumácie kravského mlieka má vplyv na zdravie a aj budúcu váhu dieťaťa.
2) Špeciálne vyvinuté mlieka pre batoľatá obsahujú dôležité vitamíny a minerály
Mlieka pre batoľatá bývajú obohatené o zmes prospešných látok. Môže ísť o veľmi výhodný vitamín D, svätý grál, ktorému sa prisudzuje oveľa viac skvelých vlastností, než sa doteraz vedelo (bližšie tu...). Ďalej vitamíny A, C na podporu imunitného systému, alebo nevyhnutné železo, jód, omega-3 mastné kyseliny a vápnik. V špeciálnych mliekach pre batoľatá je namiešaný koktail robený deťom presne na mieru.
3) Niektoré špeciálne mlieka sú obohatené o probiotiká a prebiotiká, čím podporujú imunitu.
O čo ide?
Podrobnejší článok nájdete tu. Ale zjednodušene povedané, ide o „zdravé baktérie“ v kombinácii s „jedlom, čo majú rady“.
Táto zmes vo výsledku zaistí priaznivú črevnú mikroflóru a keďže v črevách sa nachádza až 80 % buniek imunitného systému, sú zdravé črevá tým, čo vaše dieťa určite potrebuje.
Túto pridanú hodnotu oceníte predovšetkým preto, že sa dieťa po prvom roku života začleňuje do kolektívov. Či už na ihrisku alebo v herniach, krúžkoch, kurzoch, jasličkách alebo u príbuzných. Všade bude dieťa obklopené zmesou bacilov, na ktoré si musí zvykať a správne fungovanie imunity je podmienkou, aby z týchto stretnutí vyviazlo zdravé.
4) V niektorých špeciálnych mliekach pre batoľatá nájdete kyselinu listovú, a to v priaznivej, teda naštiepenej forme.
Aj o tomto už bola reč v predchádzajúcich článkoch. Za pripomenutie však stojí, že telo potrebuje kyselinu listovú pre správny rast, krvotvorbu a činnosť nervového systému. Aby však bola kyselina listová dostatočne účinná, musí si ju ľudský organizmus najskôr buď správne naporciovať (metabolicky premeniť, naštiepiť), alebo ju už naštiepenú získať. A o to sa práve postarajú niektoré špeciálne mlieka pre batoľatá.