Vracanie

Ak ste sa stali rodičom, epizóda vracania u dieťaťa vás určite neminie. Nie je teda na škodu pripomenúť si k tejto nepríjemnej situácii pár základných faktov.

1) Koho sa problematika týka?

Vracajú bábätká, vracajú batoľatá, vracajú škôlkari, školáci na prvom stupni základky, ba dokonca aj tínedžeri na prahu dospelosti. Dôvody sa líšia podľa veku:

Máte bábätko? To malé, nevinné, čisté a voňavé, zabalené v perinke? Takéto deti často vracajú. Alebo aspoň čoskoro budete mať pocit, že to tak je. Nebojte sa, ide o bežný jav – vracanie v malom množstve alebo reflux, čo je fyziologický proces, pri ktorom sa tráviaca sústava učí pracovať s potravou. Môže jej byť priveľa, keďže žalúdok bábätka je malý ako „čerešnička“. Dieťa môže byť tiež „nahltané“ vzduchu, alebo ak kŕmite kojeneckým mliekom, môže to byť spôsobené prebytočnou mliečnou penou. Je preto veľmi dôležité, aby malo dieťa po kŕmení čas „odgrgnúť“ vo zvislej polohe s jemným poklepaním po chrbte a plienkou na vašom ramene (pre istotu). Ak dieťa nie je dojčené, skúste mu podávať menšie dávky kojeneckého mlieka a vyhýbajte sa podávaniu zbytkovej mliečnej peny. Radšej kŕmte častejšie a menej. Ak máte pocit, že sa neželané situácie opakujú príliš často, poraďte sa s lekárom. Nepodceňujte preventívne prehliadky u pediatra a pravidelné váženie dieťaťa. Nebojte sa opýtať na čokoľvek, žiadna otázka nie je v ordinácii pediatra hlúpa!

Máte batoľa? Dieťa, ktoré už oslávilo prvý rok, pomaly začína chodiť (čoskoro veľmi rýchlo), ťahá na seba veci a dáva si do úst všetko – od prvého rezňa, cez ovládač na televíziu, až po babičkine zuby a tabletky na spanie? Tu buďte opatrní. Vracanie v tomto veku je vždy znakom patológie. Dôvody môžu byť rôzne:

  • prejedenie: Tráviaci trakt sa príliš natiahne, a žalúdok si jednoducho „uľaví“.
  • nevhodné jedlo: Tráviaci trakt sa podráždi. Špeciálnou kapitolou sú jedlá pre dospelých (mastné a korenené). Vedomé podávanie takejto stravy batoľatám je veľmi nevhodné. Často deti zjedia aj veci, ktoré do tela vôbec nepatria. Počítajte s tým, že váš potomok ochutná žížaly, psie granule, hovienka a tabletky, ktoré vyzerajú ako lentilky. Vašou úlohou je odstrániť všetko nebezpečné z dosahu – napr. lieky, čistiace prostriedky s lákavou farbou a vôňou. Pamätajte, že deti priťahujú najmä veci s farbami ako reflexné vesty. Uložte všetko nevhodné do výšky alebo pod zámok.
  • infekcie: Patogény majú radi sliznice nosa, žalúdka a čriev. Prejavuje sa to nádchou, nevoľnosťou, vracaním (často len kvôli zahlieneniu a kašľu) a hnačkou. Základné opatrenia zahŕňajú čistenie nosa, smrkanie, diétu a dostatok tekutín.

A škôlkar? Platí pre neho väčšina vecí ako pre batoľatá, treba však počítať s vyšším rizikom otráv (pozor na neznáme huby, exotické potraviny, potraviny po dátume spotreby alebo nedostatočne tepelne spracované mäso, napr. kuracie). Tiež sa u nich môže objaviť tzv. psychogénne vracanie. Nevoľnosť pred odchodom do škôlky, pri striedavej starostlivosti alebo pri stresujúcich udalostiach môže byť príznakom psychickej nepohody.

Školáci a tínedžeri? U nich býva vracanie často spojené so stresom (pred skúškou, nepríjemným predmetom alebo športovým turnajom). Objavujú sa aj vážnejšie príčiny vyžadujúce návštevu lekára – napríklad ak vracajú po úraze hlavy, majú vysokú horúčku, vyrážku alebo silné bolesti (môže ísť o meningitídu alebo zápal slepého čreva). Ak vaše dieťa vracia kvôli alkoholu alebo má tendenciu vracať z dôvodu udržania ideálnej postavy, napríklad pri bulímii, zvýšte pozornosť a zvážte podporu odborníka.

2) Čo robiť pri vracaní?

Počas zvracania držte dieťaťu ruku na čele, aby sa mohlo „oprieť“, keď príde dáviaci záchvat. Po úľave mu vypláchnite ústa a nechajte ho odpočívať v polohe s vyvýšenou hornou polovicou tela. Pripravte vedľa neho nádobu, ak by sa mu znovu priťažilo. Vyvetrajte miestnosť, zatemnite, nepozerajte televíziu, mobil ani tablet, doprajte telu kľud na regeneráciu. Pomôže aj studený obklad na čelo a pokrčené nohy, ktoré znižujú napätie v oblasti žalúdka.

Dôležité je podávať tekutiny po lyžičkách – v malých dávkach s pauzami. Vhodné sú vlažné čaje, napríklad s harmančekom alebo medovkou na upokojenie. V lekárni možno kúpiť špeciálne dehydratačné nápoje (ORS), ktoré sa podávajú tiež po lyžičkách. S jedlom si starosti nerobte a nechajte podráždený žalúdok oddýchnuť. Sucháre, rožky alebo piškóty sú vhodné. Zásadné sú však tekutiny, pretože dehydratácia je pre organizmus najväčším ohrozením. Keď žalúdok začne prijímať potravu, môžete postupne pridať ľahšie jedlá ako varenú ryžu alebo cestoviny. Vyhnite sa nadúvacím a mastným jedlám.

3) Kedy určite navštíviť lekára:

Ak dieťa vracia opakovane, je malátne, jeho stav sa nelepší, má nafúknuté a citlivé brucho, zvýšenú teplotu, horúčku, bolesti hlavy alebo problémy s dýchaním, ihneď volajte záchranku. Ak situácia nie je taká vážna, môžete konzultovať problémy dieťaťa s pediatrom aj telefonicky.

Upozornenie: U detí dochádza k dehydratácii oveľa rýchlejšie ako u dospelých!