Starostlivosť o zúbky od narodenia do troch rokov

Máte doma malé bábätko a hľadáte informácie o tom, ako sa postarať o jeho zúbky? Kedy je nutné začať ich čistiť? Akou kefkou? Ako často? Ste tu správne. Pozrieme sa na všetko, s čím sa môžete stretnúť pri starostlivosti o prvé malé zúbky.

Zúbky začnite čistiť, až keď sa naozaj objavia

Stále sa stretávam s radami, a to aj od odborníkov, že bezzubé ústa bábätka treba vytierať plienkou (v tom horšom prípade dokonca po každom dojčení). Kým sa bábätku neobjaví prvý zúbok, užívajte si predovšetkým spoločne strávený čas – o ústočká sa v rámci dentálnej hygieny ešte starať nemusíte.

Keď sa zúbok objaví, je čas zohnať kefku

Silikónový návlek na prst, nazývaný aj prstiačik, a ani iné podobné silikónové hryzadlá nie sú vhodné na čistenie už prerezaného zúbka, aj keď vám ošetrujúci detský lekár môže tvrdiť niečo iné. Návlek na prst používajte na masírovanie ďasien pri prerezávaní. No vo chvíli, keď sa objaví prvý zúbok, zaobstarajte pre svoj poklad detskú zubnú kefku. Najvhodnejšia na prvé zúbky je kefka s úplne malinkou guľatou hlavičkou, takzvaná jednozväzková kefka. S pribúdajúcimi zúbkami ju treba doplniť aj o klasickú kefku, pričom klasickou čistenie začíname a jednozväzkovou zuby dočisťujeme.

Ako by mala vyzerať klasická kefka:

  • malá hlavička kefky,
  • husté, mäkké, rovno zastrihnuté štetinky.

Medzi mojimi favoritmi je značka Tepe, ktorá má pre deti dve veľkosti kefiek, ekologický rad a navyše pekné detské motívy. Potom značka Curaprox s kefkami Baby pre najmenších a Kids pre deti od štyroch rokov. Ako poslednú spomeniem kefku z ekoplastu Junior od českej značky Herbadent.

Ak sa dva zuby dotýkajú, nutné sú medzizubné pomôcky

Prečo niektoré deti potrebujú medzizubné kefky a iné nie? Nie je to určené vekom. Záleží len na tom, či sa dva zuby navzájom dotýkajú. Ak áno, priestor medzi nimi treba čistiť medzizubnými pomôckami. Ak nie, stačí čistenie klasickou kefkou. Z toho jednoznačne vyplýva, že niektoré deti potrebujú medzizubnú pomôcku len na niektorých miestach, ďalšie medzi všetkými zubami a iné vôbec. A je jedno, či má dieťa päť mesiacov alebo šesť rokov.

Rozlišujeme dva typy medzizubných pomôcok:&nb

  1. Dentálna niť (pre deti je lepšia niť napnutá na praku, jednoduchšie sa s ňou manipuluje) 
  2. Medzizubné kefky (detské medzizubné kefky sa nevyrábajú, hľadajte vždy najmenšiu veľkosť danej značky)


Moje odporúčania sú teda nasledujúce:

  • V prípade stoličiek je lepšie voliť medzizubnú kefku, samozrejme, ak sa do priestoru vojde. Stoličky sú v medzizubnom priestore prehnuté, takže niť ich nečistí tak dokonale ako štetinky kefky.
  • Dentálnu niť treba používať tam, kam medzizubná kefka naozaj nevojde.
  • Čo sa týka predných zubov, výber vhodnej pomôcky je na vás. Záleží najmä na tom, s ktorou sa vám lepšie manipuluje. Pokojne to môže byť kombinácia oboch. 

Vzhľadom na rozdielnu anatómiu dočasných a trvalých zubov je pri mliečnych zúbkoch o dosť náročnejšie nájsť medzizubný priestor stoličiek. Mnoho rodičov si myslí, že kefka sa doňho nezmestí, no väčšinou to tak nie je, akurát hľadajú nesprávne. S tým, ako vhodne zaviesť medzizubnú kefku, vám určite pomôže dentálna hygienička. Podrobný návod aj s názornou ukážkou nájdete i na mojom online kurze Zdravé zuby deťom. Pre úplnosť: veľmi dôležité je používať vždy najväčšiu možnú veľkosť medzizubnej kefky, ktorá do priestoru vojde, pretože s menšou veľkosťou priestor síce vyčistíte, avšak povrch zubov od povlaku nie. Zub zostane napriek vašej snahe ohrozený vznikom kazu.

Používanie pasty: áno či nie?

Je nutné používať pastu alebo je lepšie čistiť zuby bez nej? Pastu s fluoridmi alebo bez nich? Keď sa dieťatku prerežú prvé zúbky, zubná pasta nie je potrebná. Kedy a akú pastu začať používať, to záleží na viacerých faktoroch. Ak si dieťa nechá zuby v pokoji vyčistiť, vďaka čomu máte možnosť čistiť ich dôkladne, pasta nie je nevyhnutná. Nemusíte ju používať až dovtedy, kým sa ju nenaučí vypľúvať. Ak chcete použiť pastu v rámci prevencie vzniku kazu, voľte tú s fluoridmi – najlepšie pri prerezávaní prvých stoličiek. 

Situácia je trochu iná, ak si dieťa zuby čistiť nechce a vy s ním pri dentálnej hygiene viac-menej bojujete. V takom prípade môžete využiť chuť pasty, aby ste ovplyvnili jeho spoluprácu pri čistení. Voľte prírodnú pastu bez fluoridov, aby ste mu z nej mohli bez obáv pridávať alebo aby s ňou mohlo samo manipulovať. Ak však čistenie vzhľadom na nespoluprácu dieťaťa rozhodne nie je dokonalé, voľte pastu s fluoridmi. 

Ak čistenie dlhodobo nebude optimálne, pasta zuby pred vznikom kazu neochráni. Zásadné je mechanické odstránenie povlaku. U detí, ktoré čistenie zubov nemajú v láske, odporúčam oba typy pasty: tú bez fluoridov na čistenie dieťaťom, kde neprekáža ani prehltnutie väčšieho množstva pasty, a tú s fluoridom na následné dočistenie dospelým. 

Pozor, pastu s fluoridmi nikdy nedovoľte dieťaťu jesť, vždy s ňou manipulujte výlučne vy. Dlhodobý nadmerný príjem fluoridov môže mať neblahé následky. Z toho dôvodu u detí do troch rokov kefku pastou s fluoridmi len akoby „zašpiňte“. 

Zuby nemajú rozum, aby počkali, kým ho dostane dieťa

Ak sa vášmu dieťaťu čistenie zubov nepáči, urobte maximum: kúpte kefku s pekným obrázkom, púšťajte rozprávky, čistite si zuby spoločne, spievajte... No aj keď nič nezaberie, prosím, naďalej čistite a bojujte. Žiaľ, zuby nemajú rozum, aby počkali, kým ho dostane dieťa. A kaz na dočasnom zube vzniká veľmi ľahko...

Jednoduché cukry – pre zuby to najhoršie

Bábätká sladkú chuť prirodzene nevyhľadávajú, no ak prvý nápoj, ktorý ochutnajú, bude osladený čaj, už len ťažko ich naučíte na vodu. Jednoduché cukry sú pre zuby to najhoršie. Je to najľahší zdroj energie pre baktérie v zubnom povlaku a tie ho veľmi rýchlo premenia na kyseliny, ktoré následne dráždia zubnú sklovinu. Jednoznačne odporúčam učiť deti piť vždy najmä čistú vodu, prípadne nesladený detský čaj. 

Pri prvých ovocných príkrmoch myslite na to, že mnohé detské výživy, ktoré sú bežne dostupné na našom trhu, sú dosladené. Opäť zdôrazňujem: neučte maličké detičky na príliš sladkú chuť. Ak si výživy nebudete vyrábať sami, vždy si vyberajte tie, ktoré sú na 100 % len z ovocia. Pre mňa je prioritou ovocie v biokvalite, a preto som v rámci starostlivosti o dcéru bola verná značke Hipp. Ich výživy a takzvané kapsičky obstáli nielen u mňa, čo sa týka kvality, ale aj u mojej dcéry, a to chuťou.  

Myslite aj na to, že fruktóza obsiahnutá v ovocí je tiež cukor. Aj ona môže spôsobiť zubný kaz. Voľte radšej ovocné produkty nedosladené cukrom a zároveň myslite na to, že na prvom mieste je správna dentálna hygiena – inak zostanú zuby ohrozené vznikom zubného kazu rovnako ako pri príjme klasického cukru.

Autorka článku: MUDr. Michaela Štětinová

Dôkladná ústna hygiena sa nesmie zanedbať. Užitočné rady a tipy o zubnej starostlivosti pre tých najmenších pre vás pripravujeme v spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubnou lekárkou a mamičkou dvoch detí. Píše úspešný blog www.zdravezubydetem.cz a organizuje kurzy starostlivosti o zúbky detí, kde odpovedá rodičom na všetky PREČO a AKO.