Zubná hygiena v tehotenstve a v období dojčenia
Dôkladná ústna hygiena sa nesmie zanedbať ani v tehotenstve. Užitočné rady a tipy sme pripravili v spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubnou lekárkou a maminou dvoch detí. Píše úspešný blog a organizuje kurzy starostlivosti o detské zúbky, kde odpovedá rodičom na všetky AKO a PREČO.
Prečo sa tehotným ženám niekedy pokazia zuby? Prečo niektoré trpia zápalom ďasien? Aj jedlo a jeho súvis so starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu dokáže mnohé ženy počas tehotenstva prekvapiť.
Tehotenstvo a obdobie po pôrode je veľmi náročné a nie pre každú ženu je stále zaliate slnkom. Spájajú sa s ním aj náročnejšie chvíle. Práve tie môžu mať vplyv na stav ústnej dutiny. V súvislosti so stravou ako takou nezaznamenajú niektoré budúce mamičky žiadnu zmenu, skoro každá tehotná však v nejakom období gravidity pocíti tehotenské chute alebo, naopak, aj nechute.
Tehotenské chute, ale i nevoľnosti môžu negatívne ovplyvniť stav zubov a ďasien. Môžete však podniknúť pár účinných krokov a ochrániť si ich. Najdôležitejšie je venovať zvýšenú pozornosť kvalite jedálnička a dbať na dostatok tekutín. To pozná každá nastávajúca mamička aj z tehotenskej poradne u svojho gynekológa. Čo ďalej? Dodržiavajte najmä tieto rady:
1. Vyhýbajte sa cukrom
V tehotenstve a aj neskôr počas dojčenia dbajte na dostatočný príjem kvalitných živín, pretože časť z nich odovzdávate svojmu bábätku. Pri ich výbere dávajte pozor na to, aby neobsahovali zbytočne pridané cukry a farbivá, keďže cukor v nápojoch je pre zuby veľmi rizikový. Ide o ľahkú potravu pre baktérie zubného povlaku, ktoré cukor premení na kyseliny a tie narúšajú povrch zubnej skloviny. Ak máte chuť na niečo sladké, ale zdravé, odporúčam občas ovocnú kapsičku/výživu, ktorá doplní energiu a čiastočne aj tekutiny, ale je konzumovaná jednorazovo.
Nápoje by mali byť radšej neperlivé, ideálna je obyčajná voda. Odporúčam aj tehotenské čaje a čaje určené na obdobie dojčenia. Z vlastnej skúsenosti sa mi osvedčili produkty HiPP, najmä čaj pre dojčiace ženy, pretože podporuje dojčenie a zároveň obmedzuje nadúvanie bábätka a je bez pridaného cukru a farbív. Okrem toho som si zamilovala aj HiPP kapsičky. Zvykla som si na ne na začiatku tehotenstva, keď ma trápili nevoľnosti, ale potrebovala som dobiť energiu. Vždy som dbala na to, aby boli bez pridaného cukru a naozaj a výlučne iba z ovocia. HiPP kapsičky také sú (nie je to tak v prípade všetkých značiek), a preto ich vrele odporúčam. Samozrejme, je nutné dodať, že na cukry v strave si dávajte pozor všeobecne!
2. Dbajte na dôkladnú zubnú hygienu
Tehotenské chute môžu byť veľmi silné. Ak si teda nemôžete pomôcť, dôsledne dbajte na zubnú hygienu. Používajte kvalitnú zubnú kefku a jedenkrát denne (najlepšie večer) aj medzizubné pomôcky (medzizubnú kefku a dentálnu niť). Osobne mám najlepšiu skúsenosť s kefkami značky TePe a Curaprox, najnovšie je však pre mňa príjemným objavom aj česká značka Herbadent so svojimi kefkami z ekoplastu.
3. Nikdy si nečistite zuby ihneď po vracaní!
Ak vás trápia skôr nechute ako chute, ale aj nevoľnosti a vracanie, je dôležité dodržiavať základnú zásadu: Nikdy si nečistite zuby hneď po vracaní. Kyseliny dočasne leptajú sklovinu, ktorá je potom mäkšia a menej odolná, a ak by ste zuby ihneď začali čistiť kefkou, mohli by ste si ju poškodiť. Je teda potrebné vydržať aspoň polhodinu, než sliny kyslé prostredie zneutralizujú a čistenie zubov bude bezpečné.
4. Zaraďte do svojej rutiny pasty alebo výplachy s antibakteriálnou zložkou
Tehotenstvo sprevádza neraz zvýšená únava. V takých prípadoch budúce mamičky na čistenie zubov jednoducho zabudnú. To isté sa môže stať v súvislosti s únavou spojenou s náročnou starostlivosťou o bábätko. Ak sa vám bude stávať, že čistenie zubov vynecháte častejšie, odporúčam zaradiť do svojej rutiny pasty alebo výplachy s antibakteriálnou zložkou. Opäť spomeniem značku Herbadent a jej antibakteriálny gél na ďasná.
5. Zubom a ďasnám venujte pozornosť ešte pred tehotenstvom
Ak plánujete otehotnieť, choďte na kontrolnú prehliadku a dajte si zuby a ďasná do poriadku.
V tehotenstve v tele ženy významne narastá hladina hormónov, ktoré majú vplyv na priepustnosť a prekrvenie ďasien. Z tohto dôvodu sa aj napriek perfektnej hygiene môže objaviť zápal. Existujú však štúdie, ktoré dokazujú, že na zápaly budú častejšie trpieť tie tehotné, ktorých dentálna hygiena, a teda stav ďasien nebol v poriadku už pred otehotnením. Ak teda máte zdravé ďasná pred otehotnením, je omnoho menšia pravdepodobnosť, že budete trpieť ich zápalom v tehotenstve (nie je to však vylúčené).
Od maminiek často počúvam, že sa im zuby pokazili vplyvom tehotenstva. Naozaj to tak jednoducho nefunguje – že by sa zuby len v dôsledku tehotenstva samy od seba odvápnili a vznikli na nich kazy. Rozsiahly zubný kaz na trvalom zube nevznikne od nuly za pol roka, nejaký čas to trvá. Vždy ide o súbor už vyššie spomenutého – nevoľností, vracania, často vynechanej zubnej hygieny, nedostatočnej zubnej hygieny ešte pred otehotnením, nevhodnej stravy (veľa sladkého), prítomnosti už malých defektov (demineralizácia), ktoré počas tehotenstva progredujú.
6. Spojte preventívne prehliadky s návštevou dentálnej hygieničky
V tehotenstve budete poslané na dve zubné prehliadky. Je nutné dodať, že obe majú veľmi obmedzenú výpovednú hodnotu, pretože počas tehotenstva vám žiadny zubár nebude zhotovovať preventívne röntgenové snímky. Pritom medzizubné kazy sú zistiteľné v počiatočných štádiách len na röntgene. Nielen z tohto dôvodu treba myslieť na zubnú kontrolu ešte pred otehotnením.
Tehotenské preventívne prehliadky je vhodné spojiť s návštevou dentálnej hygieny. Dentálna hygienička je schopná rozlíšiť zápal ďasien spôsobený povlakom od zápalu spôsobeného tehotenskými hormónmi. Pri zápale spôsobenom povlakom je v ústach prítomné veľké množstvo baktérií, ktoré sa môžu dostať až k bábätku! Dentálna hygienička navyše skontroluje, či sa o ústnu dutinu staráte jednak kvalitne, a jednak vhodnými pomôckami. Zároveň vám poradí, ak nepostupujete správne.
7. A čo po pôrode? Neoblizujte cumeľ bábätka!
Po pôrode pamätajte na to, že všetky patologické baktérie, ktoré máte v ústach, prenášate každou pusinkou, obliznutím cumlíka či lyžičky na svoje bábätko. To na takú bakteriálnu záťaž nie je pripravené. Aj z tohto dôvodu je dôležité mať v ústach všetko v poriadku. Odovzdávaniu bakteriálnej zátaže sa neubránime, dôležité je, aby bola čo najmenšia. (Pozor hlavne na príbuzných, u ktorých stav ústnej dutiny nemusí byť v poriadku.)
Ak sa budete držať vyššie napísaného, budete si dvakrát denne čistiť zuby správnou kefkou a jedenkrát denne (najlepšie večer) medzizubnými pomôckami, vaše zuby a ďasná môžu prežiť vaše materstvo celkom bez úhony.