Mäsovo-zeleninový príkrm, ovocie, lepok. Dá sa s nimi začať kedykoľvek?
Sprievodcu základnými princípmi zavádzania príkrmov sme pripravili v spolupráci s MUDr. Michalou Kněžkovou, detskou lekárkou a predovšetkým mamičkou, ktorá si od práce odskočila k svojim trom deťom. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci.
Živočíšne bielkoviny už každý deň
Po prvých druhoch zeleniny začíname pridávať do jedálnička detí aj mäso tzv. krátko žijúcich zvierat Ide o kuracie, králičie a morčacie. Mäso je dôležitým zdrojom železa, bielkovín a mastných kyselín. Raz týždenne potrebnú dávku mäsa (20 g = 1 lyžica) vymeníme za dôkladne prevarený vaječný žĺtok. Vaječný bielok deťom do 1 roka nepodávame vôbec.
Mäsovo-zeleninový príkrm na seba preberá úlohu hlavného obedového menu. Jeho dávka sa postupne zvyšuje. Ide to na úkor mlieka. S potrebnou trpezlivosťou sa zväčša približne po 3 týždňoch dopracujeme k porcii 150 – 200 g zjedeného príkrmu bez nutnosti dodatočného dojčenia. Dieťa má však pred sebou ešte dlhú cestu. Postupne sa zoznámi s potenciálnymi alergénmi, bude musieť zvládnuť prechod na pevnejšiu stravu s nácvikom hryzenia. Buďte mu nápomocní. Nebuďte nervózni, pokiaľ odmieta príkrmy a preferuje materské mlieko. Len čo mu prestane stačiť, rado spozná nové chute.
Ovocné dopoludnie
Keď dieťa zvládne mäsovo-zeleninový príkrm, môžete zaradiť v rámci dopoludňajšej desiatej chutné ovocné pyré. Začíname uvareným jablkom či hruškou a rovnakým spôsobom ako pri zelenine skúšame nové druhy s následným dodatočným dojčením. Po zoznámení sa s jednotlivými druhmi môžeme ovocie kombinovať. Ovocie nijak neosladzujeme. Obsahuje už ovocný cukor (fruktózu) a pridávaním cukru by sme organizmus dieťaťa zbytočne zaťažili. Zvyšuje sa tým i kazivosť mliečneho chrupu, navyše sladké maličkým veľmi chutí, rýchlo si naň privyknú, čo sa vypomstí pri nasledujúcich ochutnávkach.
Ak nemáte na varenie čas alebo ste úzkostnejší a bojíte sa, že jedlo pre dieťa nebude vhodne zostavené, nebojte sa siahnuť po hotových príkrmoch. V obchodoch si však vyberajte iba také, ktoré sú určené pre vek vášho dieťatka. Túto informáciu vždy nájdete viditeľne na obale príkrmu. Zo sortimentu si zozačiatku vyberajte jednodruhové ovocie. Ak začínate s príkrmami v 6. mesiaci, aj tak voľte príkrmy pre najmenších (4 m), pretože práve tie sú na začiatok najvhodnejšie ako zložením, tak aj konzistenciou.
Odkedy môže papať lepok?
Súčasné odporúčania na zavádzanie lepku do výživy dojčiat vychádzajú zo stanoviska Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu. Nie je vhodné podávať ho skôr, než dieťa dovŕši 4. mesiac života. Zároveň by prvé zoznámenie s lepkom nemalo byť neskôr než v 7. mesiaci. Zavádzanie lepku (gluténu) počas dojčenia znižuje riziko rozvoja celiakie alebo odďaľuje jej nástup.
Zavádzanie lepku má byť postupné. Na začiatok ponúkneme malé množstvo lepku (menej ako 7,5 g/deň), ktoré postupne zvyšujeme. Ideálny čas na prvé ochutnanie je u detí s primeraným psychomotorickým vývojom 17. – 26. týždeň života. Do zeleninového príkrmu teda pridáme dve čajové lyžičky pšeničnej múky (t. j. 6 g lepku) alebo využijeme dopoludňajšiu ovocnú desiatu a pridáme do nej dve piškóty (t. j. 6 g lepku).