Pitný režim a vodná bilancia u detí

Aby mohlo naše telo správne fungovať, nestačia mu iba živiny, potrebuje aj vodu. Síce nám neposkytuje žiadnu energiu, no jej dostatočný prísun je kľúčový. To isté samozrejme platí aj pre deti, avšak veľa mamičiek váha, či je potrebné ich nútiť piť, keď sú stále dojčené. Na túto a ďalšie otázky sa vám pokúsim odpovedať z pozície mamičky aj detskej lekárky.

Voda v tele novorodenca?

Keď sa bábätko narodí, tekutiny tvoria až ¾ hmotnosti jeho tela. Dojčatá a malé deti majú, na rozdiel od nás dospelých, väčšinu tekutín uloženú mimo buniek. Kvôli tejto skutočnosti sú náchylnejšie na dehydratáciu, pretože voda uložená mimo buniek sa oveľa rýchlejšie stráca. Potreby tekutín je preto potrebné dôkladne sledovať a udržiavať tzv. pozitívnu vodnú bilanciu.

Rôzne veľké straty vody spôsobujú už len samotné metabolické procesy v tele: 60 % vody odchádza močom, 20 % sa odparí cez pokožku, 15 % dýchaním a zvyšných 5 % pripadá na straty stolicou. Všetky tieto straty je potrebné nahrádzať.

Keď zavediete prvú nemliečnu stravu

Akonáhle prejdete s dieťaťom z mliečnej stravy na prvý nemliečny príkrm, je potrebné si uvedomiť, že tým znižujete podiel vody v strave dieťaťa a odporúča sa zvýšiť príjem tekutín. V 9.-10. mesiaci je preto vhodné dosiahnuť príjem tekutín približne 200 ml.

Prečítajte si, ako zavádzať prvé príkrmy do jedálnička vášho dieťatka.

Za najvhodnejšiu sa považuje voda označená ako dojčenská, či pre dojčatá vhodná. Rovnako môžete postupovať pri výbere detských čajov, kde si skontrolujte, aby bol čaj odporúčaný pre vek vášho dieťaťa a nebol dosladzovaný.

Ktoré tekutiny nie sú pre deti vhodné?

Do 3 rokov veku dieťaťa je dôležitou súčasťou pitného režimu mlieko. Najlepšie je, ak ide o materské mlieko. U nedojčených detí by mal byť do 3 rokov zabezpečený príjem náhradnej dojčenskej výživy. U batoliat (dieťa od 1 do 3 rokov) je odporúčaná denná dávka mlieka 500 ml.

Čo určite nezaraďovať do stravovacích návykov a pitného režimu detí:

  • rôzne druhy limonád
  • sladené nápoje
  • energetické nápoje
  • káva
  • čierny čaj
  • alkohol

Kvôli vysokému obsahu cukru, farbív, prípadne kofeínu, sú pre deti úplne nevhodné. Vznik obezity v detskom veku je veľmi často spôsobený práve nesprávnym pitným režimom, keď dieťa pije po celý deň energeticky bohaté tekutiny. Okrem nadváhy a obezity je tiež typický aj kaz raného detského veku, ktorý často vyžaduje zásah zubára.

S bylinkami a minerálkou opatrne

Ak máte radi bylinkové čaje alebo minerálne vody, je potrebné dávať pozor na to, aby príjem týchto tekutín nebol príliš vysoký a aby dochádzalo k obmene týchto tekutín. Nie je vhodné piť stále tú istú minerálnu vodu, a u detí nad 1 rok môžete podávať maximálne 1 pohár denne. To isté platí pre bylinkové čaje. Pozor na to, aby bol bylinkový čaj priamo určený na konzumáciu dieťaťom.

Teplota tekutín by sa ideálne mala pohybovať pri izbových teplotách, teda 20-25 °C. Ani v zime nie je vhodné nosiť horúci čaj v termoske s myšlienkou, že organizmus lepšie zahrejeme. Do termolahví radšej pripravte čaj o stupeň až dva teplejší, tak aby počas výletu pri pití dosahoval svoju bežnú teplotu.

Koľko toho má dieťa vypiť?

Ak bojujete s príjmom tekutín u detí, dá sa na ich denný príjem vyzrieť aj prostredníctvom jedla. Varíte polievky, redšie omáčky, pri desiatách vyberajte vodnatejšie kúsky ovocia a na celkový odporúčaný príjem tekutín sa určite dostanete. Medzi potraviny bohaté na vodu patrí napríklad: paradajky, uhorky, melóny, jablká, broskyne, marhule a citrusy.

Odporúčaný príjem tekutín:

  • ood 2 do 3 rokov: 1,3 l tekutín
  • od 4 do 8 rokov: 1,6 l tekutín
  • od 9 do 13 rokov: 2 l tekutín denne

Deti staršie ako 14 rokov sa už považujú za dospelé, pokiaľ ide o potrebu vody, a mali by prijímať 2-2,5 litra tekutín za 24 hodín.

Na záver dôležitý fakt – smäd je už pocit, ktorým telo označuje počiatky dehydratácie. Nemali by sme teda čakať, až sa ohlási, ale piť častejšie aj bez tohto pocitu.

Pitný režim dojčiat a batoliat: Zhrnutie

Kedy: Kojeným deťom stačí do ukončenia 6. mesiaca iba materské mlieko. U nedojčených detí začnite doplňovať dojčenskú vodu súčasne so zavádzaním prvých príkrmov.

Čo: Materské mlieko, náhradná dojčenská výživa, neskôr prevarená dojčenská voda a detské čaje.

Príprava: V letných mesiacoch majte pre istotu pri sebe fľaštičku prevarenej dojčenskej vody, ak nestíhate príliš často dojčiť.

Tajný tip: Myslíte si, že vaše dieťatko pije málo? Skúste „prepašovať“ čo najviac tekutín do jedla vo forme vodnatej zeleniny, ovocia a polievok.