Prvá pomoc najmenším pri dusení sa kúskami jedla

Zásady základnej prvej pomoci pri nehodách s prvou stravou bábätiek prinášame v spolupráci s MUDr. Michalou Kněžkovou, detskou lekárkou a mamičkou troch detí. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci v najrôznejších situáciách, ktoré môžu rodičov nečakane zaskočiť.

Pri bábätkách a malých deťoch sa nedá vyhnúť okamihom, keď treba zasiahnuť a rýchlo konať – podať niektorý druh prvej pomoci. Pri troche šťastia riešime len udreté líčko či odreté kolienko pri nepodarených prvých krôčikoch alebo štípanec od včielky, nechtiac zašliapnutej v tráve. Čo z prvej pomoci by však mal vedieť každý rodič, to sú postupy, ako sa vyrovnať s dusením. Ide o situácie, ktoré nepočkajú na príchod odborníkov. S ich riešením treba začať včas.

Pitie mlieka – prvé rizikové obdobie

Prvá situácia, keď sa nám deti môžu začať dusiť, sa objavuje prakticky už po príchode z pôrodnice. Mnohé mamičky majú na začiatku dojčenia silnú spúšťaciu reakciu materského mlieka. Môže sa preto stať, že pár jeho kvapiek sa pri prehĺtaní dostane až do dýchacích ciest a dieťa na prsníku sfialovie či zmodrie.

Nevydeste sa. Dojčatá majú veľmi priesvitnú kožu a každá zmena kyslíka v organizme je na nich ľahko viditeľná, a to práve výraznou zmenou farby pokožky. Pokiaľ však dieťaťu sprístupníte dýchacie cesty – stačia dva nádychy –, dieťatko vám v náručí opäť krásne zružovie.

Ako postupovať pri dusení sa materským mliekom alebo inou tekutinou?

Keď zmienim polohu „na tigríča“, mnoho rodičov už určite tuší, ktorú mám na mysli. V rámci prvej pomoci si touto polohou vypomôžeme. Ako postupovať?

  1. Dieťatko si položíme na vlastné predlaktie.
  2. Jeho hlavička bude smerovať do našej dlane a nožičky do lakťovej jamky.
  3. Keď dieťa nahneme hlavou dolu, veľkú službu nám urobí gravitácia – postará sa o to, že kvapka mlieka či inej tekutiny vytečie z dýchacích ciest späť do ústnej dutiny.


Pozor! Pri dusení sa je absolútne nevhodné dostať bábätko do polohy dolu hlavou držaním za nožičky.

Aj prvé kúsky majú svoje riziká

Ako dieťa rastie, prestáva mu stačiť mliečna strava a na rad prichádzajú nemliečne príkrmy. S pribúdajúcimi týždňami v nich budú čoraz častejšie aj väčšie kúsky. Malý stravník sa musí vyrovnať s novou konzistenciou a práve v tomto období hrozí zvýšené riziko, že sa kúsok jedla dostane tam, kam nemá, a dieťa sa opäť môže začať dusiť.

TIP

Kým chystáte a servírujete jedlo, majte dieťatko pevne pripnuté v stoličke na kŕmenie. Pred tým, než začne jesť, odopnite ho z ochranných pásov, aby ste ho v prípade nutnosti dokázali zo stoličky rýchlo a bez zdržania vytiahnuť a podať mu prvú pomoc. Po celý čas jedenia dieťa nespúšťajte z dohľadu a nikam od neho neodchádzajte.

Ako postupovať, keď sa dieťa dusí kúskom jedla alebo predmetom, ktorý si dalo do úst?

Základný postup je rovnaký ako v prípade, keď do dýchacích ciest vbehne mlieko alebo tekutina:

  1. Dieťatko si položíme na predlaktie, hlavička k dlani, zadoček a nožičky k lakťu. Prirodzená gravitácia pomôže, ale sama osebe už nestačí.
  2. Ak je v dýchacích cestách pevná prekážka, je nutné pomôcť úderom po chrbátiku. Úder smeruje medzi lopatky. Hranou zápästia ho vedieme pod uhlom 45o.


Prečo je dôležité dodržať pravidlo „hrana zápästia a uhol 45o“? Cieľom je dostať nebezpečný kúsok z telíčka dieťatka preč. Teda neudierame akoby klinec po hlavičke, kde je cieľom ukotviť predmet, ale snažíme sa pod uhlom vytĺcť teleso von. Predstavte si, že úderom ruky vystrelí z dieťaťa hlt jedla alebo drobný predmet v dráhe, ktorou smeruje váš úder.  

Ak sa pri prechode na nemliečnu stravu rozhodnete pre metódu BLW (Baby Led Weaning), pri ktorej sa dieťa od malička „kŕmi“ samo, je riziko dusenia sa vzhľadom na väčšie kúsky vyššie. Osvojte si uvedené metódy prvej pomoci a buďte s dieťatkom pri každom jedle, dokým dôkladne a dokonale nezvládne nácvik hryzenia. 

Znalosť prvej pomoci predchádza vážnym situáciám i celoživotným traumám – u jednotlivcov i v celých rodinách. No nielen dusenie sa je stav, ktorý môže vážne ohroziť zdravie a život dieťatka. Zásady prvej pomoci sa oplatí ovládať aj vzhľadom na hrozbu drobných úrazov, pádov, rán, popálenín, otráv. Nebezpečné je prehltnutie hračiek, ale i poruchy vedomia či dokonca bezvedomie. Čas investovaný do teoretického vzdelávania sa i praktického nácviku záchranných techník jednoznačne patrí medzi rozumné a predvídavé rozhodnutia.

Prvá pomoc pri dusení sa dieťaťa: zhrnutie

Kedy: Pri dojčení a zoznamovaní sa s príkrmami až do času, keď má dieťa nacvičené hryzenie.

Čo: Poloha na tigríka s využitím gravitácie v prípade zakuckania, úder medzi lopatky v prípade väčších kúskov v dýchacích cestách.

Príprava: Od dieťaťa pri kŕmení neodchádzame, no v jedálenskej stoličke ho počas jedla necháme odopnuté, aby bolo možné ihneď zasiahnuť.