Novorodenecká kolika – kde sa vzala a ako na ňu?
Intenzívny neutíšiteľný záchvat plaču prichádza bez zjavnej príčiny, navyše u zdravého bábätka. Odhaduje sa, že až tretinu novorodencov postihujú bolesti bruška. Toto stresujúce obdobie vytrápi i samotných rodičov – cítia sa bezmocní a zdá sa im, že zlyhávajú už na samom začiatku rodičovstva. Čo sa oplatí o kolikách vedieť?
„Kolikový“ plač je skutočne veľmi naliehavý. Novorodeniatko sa počas neho napína a nôžky priťahuje k brušku. Aby sme mohli povedať, že ide o koliku, musí záchvat plaču trvať minimálne 3 hodiny a opakovať sa aspoň 3 dni v týždni počas 3 týždňov. Vždy je na mieste, aby lekár vylúčil aj iné príčiny. Koliky sa zvyčajne začínajú druhý týždeň po narodení. Objavujú sa náhle vo večerných hodinách a náhle aj ustúpia. Môžu sa však prihlásiť hocikedy počas dňa. Pravidelné trápenie pokračuje pár týždňov alebo aj niekoľko mesiacov.
Vyhovejte individuálnym potrebám dieťatka
Hoci sú koliky málo prebádaná téma a na každé dieťa zaberá niečo iné, dobrou správou je, že toto obdobie sa zvyčajne končí po treťom mesiaci života. Dieťa zosilnie, začne dvíhať nohy nad podložku, dozrieva mikroflóra a nervový systém v črevách. Kombinácia všetkých týchto faktorov zabezpečuje správne fungovanie čriev.
Najdôležitejšie by malo byť uspokojenie všetkých potrieb bábätka. Na druhom mieste je správna technika dojčenia, odgrgnutie po kŕmení, pravidelné polohovanie na bruško počas bdenia a pod dozorom. Vďaka tomu minimalizujete množstvo prehltnutého vzduchu a zmiernite prejavy koliky. Práve nahromadený vzduch je príčinou bolestí bruška.
Skúšajte a sledujte, čo prináša úľavu
V lekárňach sú dostupné rôzne prípravky určené na zmiernenie kolík. Je otázne, či zaberajú. Heslo „za vyskúšanie nič nedám“ platí obzvlášť o režimových a polohových opatreniach.
Mne sa pri obidvoch deťoch najviac osvedčilo nosenie v šatke, na rukách a kočíkovanie. Veľmi mi pomáhala zavinovačka a biely šum alebo uspávanka. Všetky tieto veci bábätku pripomínajú život v maternici. Pri prvom synovi najviac zaberalo zavinovanie a kočík, pri druhom zas nosenie v šatke. Každé dieťa je však iné a neexistuje univerzálny návod.
Pomôcť si môžete teplým kúpeľom a masážou bruška, cvičením s nožičkami, nahrievacím vankúšom. Dieťatko pravidelne nechávajte bez plienky, je to lepšie pre jeho vývin a pomáha to aj brušku.
Stav zlepšuje aj správna manipulácia. Vyskúšajte nosenie na tigríča alebo v klbku. V týchto polohách si dieťatko odgrgne a zároveň sa tlakom na bruško zbaví prebytočných plynov.
Skvelým pomocníkom je hrazdička s hračkami, ktorou je dieťa motivované dvíhať nôžky. Posilňuje svaly brucha a zlepšuje tým zapájanie brušného lisu. Dieťatko môžete dávať pod hrazdičku už okolo druhého mesiaca života.
Niekedy existujú príčiny aj pomoc
Niekedy sa bábätko narodí s výraznou diastázou, v dôsledku ktorej nevie kvalitne používať brušné svaly. Zvyčajne má v tomto prípade aj silnú predilekciu, čo znamená, že väčšinu času má hlavičku otočenú do jednej, preferovanej strany. Vtedy vie pomôcť cvičenie pod vedením fyzioterapeuta alebo aj tejping bruška. Tejping slúži na spevnenie svalov pásikmi aplikovanými na pokožku na účely terapie. Liečbu touto metódou by mal dieťatku aplikovať výlučne lekár alebo fyzioterapeut na podnet lekára.
Ak sa dieťa trápi, skúste jeho črievka rozhýbať dojčením. Keď však dojčenie nepomáha a neprináša úľavu, nie je správne bábätko nasilu prikladať k prsníku – situáciu to môže zhoršiť.
V posledných rokoch sa predpokladá, že kľúčovú úlohu zohráva osídlenie čreva prospešnými baktériami. Tieto baktérie nazývame probiotiká. Najznámejšie sú Lactobacillus a Bifidobacterium. Pôrodom a výživou začínajú postupne osídľovať črevá. Prospešné baktérie stimulujú imunitu a potláčajú rast „zlých“ baktérií, ktoré vytvárajú zápal a produkujú nepotrebné plyny. Kombinácia prehltnutého vzduchu spolu s nezrelými črevami spôsobí bolestivosť malého bruška.
Koliky u dojčených a nedojčených detí
V črevách detí kŕmených materským mliekom nachádzame omnoho väčšie zastúpenie probiotík ako u nedojčených detí.
Je to vďaka tomu, že materské mlieko prirodzene obsahuje probiotiká a zároveň aj prebiotiká. Sú to sacharidy, vďaka ktorým sa prospešné baktérie množia. A tak vďaka tejto kombinácii majú dojčené deti lepšie zloženie črevnej mikroflóry.
Pri kolikách si u dojčených detí môžete pomôcť kúpou probiotík. Štúdie ukazujú, že podávanie probiotík u dojčených detí môže viesť k zlepšeniu príznakov spojených s kolikou. Sľubné výsledky boli preukázané s baktériami kmeňa Lactobacillus reuteri.
Ak dojčiť nemôžete, kúpené probiotiká veľmi nepomôžu. Štúdie nepreukázali zlepšenie kolík pri podávaní probiotík spolu s mliečnou formulou. Odporúčané sú mlieka, ktoré sú priamo od výrobcov obohatené probiotikami.
I v tomto prípade však platí, že najlepšie mlieko je to, ktoré vášmu drobčekovi chutí. Pridané probiotiká a prebiotiká v mlieku sú plusom pre spokojné bruško. Ak skúšate novú značku mlieka, zotrvajte v jej konzumácii aspoň dva až štyri dni, aby mal organizmus dieťatka dostatok času zvyknúť si. Dokúpiť si môžete antikolikové fľaše so špeciálne upraveným cumlíkom, ktorý znižuje prehĺtanie vzduchu pri kŕmení a predchádza vzniku koliky. Keď je dieťa spokojné, bez problémov a prospieva, našli ste mliečneho víťaza a víťazom v boji s kolikou ste i vy.