Ako ušetriť za energie: dômyselné tipy priamo pre rodičov
Ako ušetriť za energie, to je stále otázka za milión. Triky, ako pri prevádzke domácnosti šetriť na spotrebe energií a pomáhať klíme i planéte, pre vás spracovala novinárka a marketérka Michaela Švestková Červená.
Môžeme riešiť tepelné čerpadlá, kotly, zateplenie domu alebo výhodnejšie zmluvy s dodávateľmi energie, no sme rodičia, ktorí chcú niečo urobiť už dnes a výsledky by najradšej videli čo najskôr – tak ako v prípade výchovy. A preto pre vás máme dômyselné rady, ktoré vám pomôžu ušetriť energie pri vašej každodennej rutine.
Ako na pranie a domáce spotrebiče?
Spotrebiče zapínajte, až keď sú plné – ale nie preplnené. Nemá cenu zapínať program na päť kíl bielizne, keď je v bubne práčky len zašpinená detská bundička, ani k nej sypať plnú nádobku prášku. Práčka by spotrebovala omnoho viac vody, aby prací prostriedok odplavila. Platí pravidlo: čím dlhší režim a vyššia teplota, tým vyššie účty. Na bežné pranie si vystačíte s vodou s teplotou 30 stupňov Celzia a s krátkym režimom. Využívajte pracie prostriedky, ktoré pomáhajú s odstraňovaním škvŕn už od 20 stupňov Celzia. Práčka vďaka tomu nespotrebuje množstvo energie na ohriatie vody.
Keď už sme pri ohrievaní vody, možno vám bude stačiť bojler nastavený na nižšiu teplotu. Päť stupňov Celzia urobí na účte za elektrinu slušných pár percent smerom nadol, pričom voda vo vani bude stále teplá.
Skontrolujte si v zmluve s dodávateľom energie, či máte dvojtarifnú sadzbu. Ak áno, využívajte ju – zapínajte spotrebiče pri nízkej tarife. Pri vysokej totiž platíte viac.
Pri spotrebičoch nezabúdajte na údržbu. Rúra s nánosom usadenín, zanesený filter v umývačke, kývajúce sa rameno na mixéri, plná nádobka vo vysávači alebo mraznička s vrstvou ľadu nefungujú správne ani úsporne. Pravidelne objednávajte servis a údržbu, a to hlavne v prípade energetických „žrútov“, ako sú kotly a čerpadlá. Vyplatí sa vám to.
My mamy vieme, že je fajn mať pripravené polievky v mrazničke. Využívajte svojich pomocníkov správne: mrazničku ani chladničku nepreplňujte a nenechávajte zbytočne vetrať, nedávajte do nich horúce veci. Ak na ne navyše praží slnko, zvážte, či nie je možné ich presunúť. Pri všetkých zmienených aktivitách totiž potrebujú väčší výkon na chladenie.
Vypnuté cez ovládač, ale stále pod prúdom
Stand by režim znamená, že prístroj je v pohotovostnom režime. Ak dvadsaťkrát denne zapnete notebook, je to v poriadku. Ale ak si len večer pustíte obľúbený seriál, vypínajte prístroj i tlačidlom. Áno, aj moderné televízory ho ešte stále majú. Každodenné vyťahovanie zo zásuvky však praktizovať nemusíte, to mnohým spotrebičom skôr škodí. Zo zásuvky vyberajte len nabíjačky. Opäť vám to ušetrí niekoľko eur. Rovnako nenechávajte spotrebiče nabíjať cez noc, keď im stačí hodina počas dňa alebo keď nie sú vybité.
Koľko ušetrí jedna ledka
Zhasínať, zhasínať, zhasínať. Základné pravidlo hovorí, že ak z miestnosti odchádzate na dlhšie ako 15 minút, je úspornejšie siahnuť po vypínači. Zamyslite sa i nad tým, či pri sledovaní televízie potrebujete mať zapnutú malú lampičku i veľké centrálne svetlo, ba ešte aj svetlo na chodbe. A čo potom v kuchyni, kde často svieti centrálne svetlo, malé svetlo na digestore a navyše svetelné pásiky pod linkou. Záleží však i na zdroji svetla – LED žiarovky sú skrátka úspornejšie, aj keď stoja viac. Jedno LED svetlo môže ušetriť až niekoľko desiatok eur ročne.
Kúrenie a drobné teplotné triky
Aj kúrenie patrí k najväčším žrútom energie. Pritom každý stupeň, o ktorý bude teplota vo vašom byte nižšia, môže znamenať o desiatky až stovky eur nižší účet (za plyn aj elektrinu). No čo sa týka vášho komfortu, môže ísť len o rozdiel v podobe trička s krátkym a dlhým rukávom. Pridať jednu ľahkú vrstvu oblečenia, znížiť teplotu, keď odchádzate z domu alebo idete niekam na víkend (ale nechcete dom „prechladiť“), krátko, ale intenzívne vetrať (aby nižšiu teplotu nezaznamenal termostat a nedal pokyn na energeticky náročné prudké zvýšenie teploty), nezakrývať vykurovacie telesá závesom ani nábytkom, odvzdušniť radiátory, to všetko vám pomôže „usporiadať si“ účty. Pri kúrení vám pomôžu termostaty a termostatické hlavice. Dajte si raz tú námahu a nastavte ideálnu teplotu v miestnostiach tak, aby bolo pre vás obliekanie i platenie účtov komfortné.
Keď už sme spomenuli teplotu, skontrolujte jej nastavenie v mrazničke a chladničke. V chladničke stačí 5 stupňov Celzia, v mrazničke –18 stupňov Celzia. Menej je zbytočné – a energeticky náročné.
Ušetriť môžete i pri varení – v prípade sporákov používajte pokrievky a veľkostne zodpovedajúce platne, do rúry vložte viac jedál, menšie porcie ohrievajte v mikrovlnke. Okrem toho môžete vypnúť rúru alebo sporák pár minút pred skončením varenia a využiť zvyškové teplo. Sú to drobné triky, ktoré pomôžu znížiť vaše účty za energie.
5 rýchlych tipov:
- Nevarte zbytočne v rýchlovarnej kanvici liter vody, keď si chcete urobiť malú kávu.
- Nenechávajte v miestnostiach cez noc svietiť veľké svetlo len „pre istotu“ kvôli deťom, bude stačiť napríklad malé svetielko na baterku.
- Ohrievate deťom porciu polievky? Možno nemusíte zapínať digestor.
- Zapínať okrem televízora i router, prehrávače, reproduktory a ďalšie technické vychytávky, keď si chcete pustiť len polhodinové správy, je celkom zbytočné.
- Detské elektronické pestúnky alebo elektrické zubné kefky nemusia byť stále v pohotovosti na nabíjačke.
Ušetrite hneď pri kúpe
Výrazné ušetrenie dosiahnete pri kúpe energeticky úsporných spotrebičov. Zaujímajte sa o to, koľko elektriny a vody spotrebuje práčka alebo umývačka. Prezradí vám to energetický štítok. Nenechajte sa zlákať nižšou cenou spotrebiča v nižšej energetickej triede – rovnako ako je rozdiel v kúpnej cene, môže byť rozdiel aj v spotrebe energie. Lenže tentoraz vo váš neprospech.
A ako čítať štítky na spotrebičoch?
Štítky pomáhajú orientovať sa pri nákupe elektrospotrebičov, aby ste si mohli vybrať ten najšetrnejší. Nielenže vám uľahčujú rozhodovanie sa, ale zároveň nútia aj výrobcov správať sa udržateľnejšie a tým pomáhať planéte.
Povinné energetické štítky ukazujú spotrebovanú energiu za určité obdobie, najčastejšie za rok. Lenže práčka predsa nefunguje rok v kuse, však? Údaje v kilowatthodinách sú ťažko predstaviteľné, a tak sa riaďte skôr farebným označením energetickej triedy. Pravidlo je jednoduché – čím zelenší je ukazovateľ, tým je spotrebič hospodárnejší.
V roku 2021 začali fungovať nové energetické štítky na viacerých spotrebičoch, ako sú umývačky riadu, práčky, sušičky, chladničky, mrazničky... Sú trochu iné ako doterajšie, ale v roku 2025 na ne prejdú i ďalšie kategórie elektrických pomocníkov.
Zatiaľ čo predtým bolo najvyššie označenie A+++ a väčšina spotrebičov dosahovala práve na A s rôznym počtom +, nové štítky majú sedemstupňovú farebnú škálu od A po G. Na nej sa však do kategórie A či B dostane len máloktorý spotrebič – regulácie sú úmyselne také prísne, aby zostal priestor na technologický pokrok, ktorý nám ušetrí ešte viac energie. Pri nákupe nových spotrebičov sa preto držte stredu – triedy C, prípadne D. Sú síce opticky menej zelené, ale stále sú veľmi úsporné. Ak objavíte spotrebič v novej energetickej triede B a A, je to, samozrejme, tá energeticky najmenej náročná voľba.
Zo štítka sa dozviete i názov výrobku a model. Ďalšie piktogramy ukazujú napríklad na práčke i hlučnosť, ročnú spotrebu vody, kapacitu, triedu účinnosti sušenia pri umývačke riadu alebo napríklad technológiu zobrazenia v prípade televízora.
Spomínané štítky nie je možné prehliadnuť, keďže sú veľké, farebné a nalepené na elektrospotrebičoch, ktoré si ideme kúpiť. Venujte im pozornosť – našej planéte a vašej peňaženke sú skutočne veľmi nápomocné.