Zrozumiteľne o klíme a udržateľnosti: pojmy tak, aby boli pochopiteľné
Čím viac sa o klíme hovorí, tým viac pojmov pribúda. A nie je ľahké sa v nich vyznať. Aby ste ich pochopili a boli o krok vpred, začítajte sa. Sú pre vás pripravené zrozumiteľne, tak, že ich zvládnete oslnivo odovzdať aj svojim kamarátkam, ktoré síce tápu, ale chcú urobiť viac – pre seba a svoje deti, ktorým my všetci planétu odovzdáme. Pretože #spolocnedokazemeviac.
Zhodneme sa na tom všetci – planétu máme len jednu a našim deťom ju chceme odovzdať v čo najlepšej kondícii. Lenže to sa v mnohých ohľadoch nie príliš darí. Preto by sme sa mali správať v súlade s udržateľnosťou, teda čo najšetrnejšie k našej planéte.
Všetkým, čo sme urobili včera a čo robíme práve teraz, každým drobným krokom (máme zapnutý počítač, krémujeme si ruky, pijeme džús), tým všetkým ovplyvňujeme planétu. Jej klímu. Teplotu, ktorá neustále rastie... A to sa vedcom nepáči.
Zmena klímy alebo aj globálne otepľovanie má na planétu zlý vplyv: topia sa ľadovce, vymierajú koralové útesy, rozširujú sa púšte, počasie nám v rámci klimatických zmien častejšie ukazuje svoje rozmary – búrky, požiare, záplavy… A to všetko potom ovplyvňuje nielen celý ekosystém, ale aj nás ľudí. Napríklad väčšie sucho môže znamenať, že nám bude chýbať to najzákladnejšie – voda. Nielenže ju musíme piť, ale bez vody nevyrastie ani pšenica na chlieb alebo bavlna na výrobu trička.
Hlavnou príčinou, prečo teplota na planéte stúpa, sú emisie skleníkových plynov – hlavne oxidu uhličitého, ktorý môžete poznať pod chemickým vzorcom CO2, a tiež metánu. Oxid uhličitý si často ľudia mýlia s oxidom uhoľnatým. To je ten, ktorý môže človeka otráviť v uzavretých priestoroch pri nesprávnom odvetrávaní plynových spotrebičov.
Oxid uhličitý sa síce v prírode prirodzene vyskytuje, avšak len vo veľmi malom množstve. Jeho koncentrácia v atmosfére (ovzduší) sa zvýšila hlavne od čias priemyselnej revolúcie. Môže za to predovšetkým spaľovanie fosílnych palív na výrobu elektriny, tepla alebo na dopravu. Ďalšou významnou príčinou emisií je konvenčný spôsob poľnohospodárstva; skleníkové plyny spôsobujú tiež prebytok dusíka (v umelých hnojivách), ktorý potom z pôdy uniká vo forme oxidu dusného. Oxid uhličitý navyše nie je jediným hriešnikom – ku skleníkovým plynom patrí napríklad i metán.
Ekologické hospodárenie bez použitia chémie je oproti konvenčnému omnoho šetrnejšie k planéte: k pôde, zvieratám, rastlinám, ľuďom. Všetko so všetkým súvisí. Udržateľné poľnohospodárstvo šetrné k zemine zaistí úrodnú pôdu, ktorá poskytne bohatšiu úrodu. Zdravá pôda plná humusu navyše dlhodobo zadrží väčšie množstvo vody a uhlíka. Ekopoľnohospodári si zakladajú na rade úkonov, ako napríklad na mechanickom trhaní buriny, ktoré vedie k zdravej pôde. Len z nej potom vyrastie zdravá rastlina. Je toho veľa, čo sa dá pre pôdu urobiť, a to nielen na ekofarme, ale napríklad aj vo vašej záhradke, ak si pestujete ovocie a zeleninu sami.
Nielen zelenina sa potom dostáva do závodov, kde sa spracováva. Každá prevádzka môže byť šetrnejšia, udržateľnejšia, napríklad vďaka využívaniu elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Celý rad značiek sa snaží zaviesť klimaticky neutrálnu výrobu. To znamená, že sa snažia využívať obnoviteľné zdroje energie a vrátiť do prírody to, čo si z nej berú, za pomoci kompenzácií. Najtypickejšie je sadenie nových stromov, ktoré sú prirodzenými pľúcami planéty pohlcujúcimi oxid uhličitý.
Spoločnosť HiPP však ide o krok ďalej. Príkrmy v skle sú klimaticky pozitívne – od pestovania na poli cez závody až po sklady obchodníkov. Vďaka podpore projektov, ktoré chránia klímu planéty, sa odstraňuje viac skleníkových plynov, než sa do prírody vypúšťa. V spoločnosti HiPP nielen šetria emisie, ale aj pomáhajú planéte vďaka najrôznejším klimatickým projektom. Jedným z nich je pomáhanie prírode dlhodobo viazať CO2, napríklad ochranou biologickej rozmanitosti a udržiavaním zdravej pôdy organickým pestovaním. Čím viac je príroda nedotknutá, tým viac CO2 dokáže uložiť.
Ďalším krokom pri klimaticky pozitívnych príkrmoch v skle je optimalizácia obalov. Slabšie sklo (ktoré navyše môžete recyklovať) uchová detský príkrm rovnako šetrne, ale ušetrí miesto pri preprave i pohonné hmoty (a tým sa vypustí do ovzdušia menej oxidu uhličitého). Na vás potom je, čo si v obchode kúpite.
To, či žijete s ohľadom na udržateľnosť, teda tak, aby ste čo najviac eliminovali následky svojho bežného správania – bývania, varenia či nákupov – na životné prostredie, si môžete vypočítať i sami. Na špeciálnej kalkulačke vám uhlíková stopa ukáže, koľko emisií oxidu uhličitého vaša rodina vyprodukuje za rok tým, že jazdíte do práce, jete syry, nakupujete svetre, lietate na dovolenku alebo kúrite.
Uhlíková stopa je potom súčasťou širšej ekologickej stopy. Tá určuje, koľko hektárov na svoj život potrebujete a koľko planét by muselo existovať, ak by sa všetci správali ako vy.
Na uhlíkovej stope rodiny sa najviac podieľa bývanie a jedlo. Počíta sa každý steak; pre planétu je šetrnejšie vegetariánske či vegánske stravovanie. Ak si však šunku a kura nechcete odoprieť, môžete len obmedziť spotrebu a zvoliť biokvalitu.
Práve obmedzenie spotreby je jedným z princípov 3R v cirkulárnej ekonomike, ktorá je pre planétu významná vďaka používaniu minima prírodných zdrojov a redukcii odpadu. Tzv. 3R tvoria tri slová začínajúce sa na R: reduce, reuse a recykle, slovensky redukovať, opätovne používať a recyklovať.
Keď redukujete, nakupujete len to, čo naozaj potrebujete. Pri opätovnom používaní nosíte do obchodu vlastné vrecká na ovocie a do starých hrnčekov sadíte bylinky. V rámci recyklácie zaobchádzate s odpadom tak, aby mohol byť znovu využívaný. Napríklad sklo vyhodené do správnej zbernej nádoby sa znovu môže stať pohárom.
Počíta sa každý krok. I takým detailom, ako je kúpa klimaticky pozitívneho príkrmu v skle so zeleninou v biokvalite, môžete ovplyvniť planétu. Navyše spoločne dokážeme ešte viac.
Chcete sa správať ešte šetrnejšie? Máme pre vás iks nápadov, ktoré vám pomôžu na vašej ceste k udržateľnosti.