Čo nepatrí do jedálnička batoliat?
Aj keď je zoznamovanie sa s novými chuťami v tomto období veľmi žiadúce, na niektoré potraviny a látky by sme si mali dať v jedálnom lístku batoliat pozor. Ktoré to sú, ako s nimi zachádzať a či ich úplne vynechať sa dozvieme v ďalšom diely seriálu o detskej výžive.
Nevhodné jedlá pre batoľatá všeobecne
Začnime naozaj prakticky - niektoré jedlá sú nevhodná preto, že by dieťaťu mohli zaskočiť. Napr. surová mrkva by sa nemala podávať celá, ale nastrúhaná. Nebezpečné sú tiež tvrdé bobule alebo orechy. Pre zdravé maškrtenie sú oveľa vhodnejšie detské oplátky a keksy, ale aj tie by dieťa malo vždy papať pod dozorom dospelého. Nevhodné sú tiež príliš korenené jedlá alebo tie, ktoré nie sú svojim spracovaním špeciálne určené pre dojčatá alebo batoľatá - obsahujú nepovolené pridané látky, majú nevyvážené zloženie a obsahujú príliš veľa tuku, soli alebo cukru.
Soľ v jedálničku batoliat
Dojčatá i batoľatá samozrejme nepotrebujú malé množstvo soli, aby ich organizmus správne fungoval, ale nesmie sa to preháňať. Soľ je prirodzene prítomná v surovinách, ktoré denne v jedle prijímajú, a preto žiadne jedlo nedosoľujeme a starostlivo kontrolujeme zloženie na balení rôznych pochúťok. Maximum denného príjmu soli je u batoliat asi 2 g soli denne (0,8 g sodíka).
Cukor v jedálničku batoliat
Nepreháňajme to ani s cukrom. Sladké nápoje a limonády obsahujú veľké množstvo pridaných cukrov a nie len, že môžu narušiť zubnú sklovinu citlivých mliečnych zúbkov, ale navyše prispievajú k obezite. Sladkosti môžu byť v malom množstve súčasťou stravy batoliat, ale je dôležité, aby sa deti učili, že sladkosti sú len občas alebo za odmenu. Lepšie je ponúknuť ich ako desiatu medzi jedlami, napr. 2x denne vo forme malého množstva sladkej nátierky natretej na chlebe alebo trochu ovocného sorbetu, než maškrtiť neustále a potom sa diviť, že dieťa nechce papať pripravené hlavné jedlo ani desiate.
Med v jedálničku batoliat
Dojčatá by med vôbec nemali konzumovať kvôli možným zárodkom baktérií, ale batoľatá už sa s ním môžu začať zoznamovať.
Ďalšie rizikové potraviny pre batoľatá:
- Ryby s vysokým obsahom ortuti, hlavne morské, ako je napr. žralok alebo mečúň.
- Surové alebo nedovarené vajcia kvôli riziku nakazenia salmonelózou.
- Kofeín v čajíku alebo káve - môže obmedziť vstrebávanie železa o stravy.
Celá batoľacia výživa HiPP je prispôsobená potrebám detí v tomto veku, a môžte si byť preto istí, že svojmu dieťaťu dávate len to najlepšie a navyše v BIO kvalite.
Pozor na príliš mnoho vlákniny
Zatiaľ čo nám dospelým je dôležitosť vlákniny neustále prízvukovaná, deti do 5 rokov jej toľko nepotrebujú a naopak im môže uškodiť - spomaliť vstrebávanie železa a vápnika alebo ich zaplniť tak, že nebudú mať už chuť na nič iné.