Dieťa v 13. mesiaci
Niektoré deti v 13. mesiaci suverénne chodia, iné svoje prvé krôčiky váhavo skúšajú. Mali by však už vedieť stáť na dvoch a z tejto pozície objavovať okolitý svet. Batoľa si rýchlo rozširuje slovnú zásobu a s chuťou „robí“ všetko čo vy – od umývania zúbkov až po telefonovanie.
Ako sa dieťa vyvíja?
Od 13. mesiaca vaše dieťatko nie je dojčaťom, ale batoľaťom. Blahoželáme! Zatiaľ čo jeho motorický a emocionálny vývoj prebiehal v 1. roku života neuveriteľným tempom a takmer každý deň prinášal dôvod na obdiv nových pokrokov, v 2. roku sa všetko akoby mierne spomaľuje. Nie je to však tak. Synček či dcérka budú robiť obrovské pokroky, no keďže nepôjde v prvom rade o telesný vývoj, už nebudú na prvý pohľad také nápadné.
Čo vie dieťa v 13. mesiaci:
- Aktívne si rozširuje slovnú zásobu – v jeho slovníku neustále pribúdajú nové slovíčka.
- Samostatne stojí na nohách a zo stoja sa bezpečne posadí.
- Pokúša sa samo obliekať alebo vyzliekať. Prichádza čas stratených čiapočiek, papučiek či rukavičiek, ktoré si neustále sťahuje a na prechádzke s nadšením vyhadzuje z kočíka.
- Odvážne podniká prvé samostatné krôčiky.
- Snaží sa jesť samo ako dospelí ľudia.
Telesný vývoj dieťaťa
Váš poklad váži v 13. mesiaci takmer 10 kilogramov – odchýlka smerom nahor alebo nadol môže predstavovať 2 kilogramy. Okrem iného závisí od jeho doterajšej rastovej krivky i od toho, koľko vážil pri pôrode. V 2. roku života bude priberať pomalšie.
Pomalšie rastie aj hlavička, jej obvod sa zväčšuje už „len“ o niekoľko milimetrov za mesiac. Tvárička získava ostrejšie kontúry. Telíčko sa zoštíhľuje a svaly, zodpovedné najmä za vzpriamené státie, sa nepretržitým precvičovaním posilňujú. Dieťa si pri nácviku státia a chodenia zdokonaľuje rovnováhu, hoci sa neraz zakolíše, zakopne, spadne. Je to normálne – samozrejme, treba dávať pozor, aby sa pri tom nezranilo.
Míľniky
Hmotnosť | Dieťa váži 9 200 až 9 900 gramov. |
Rast | Meria približne 74 až 84 centimetrov, obvod hlavy má 43 až 49 centimetrov. |
Reč | Batoľa si rozširuje slovnú zásobu. Niektorými slovami opisuje rôzne veci s rovnakými vlastnosťami (slovo kolo môže byť lopta, koleso auta, ale aj hra kolo, kolo mlynské). |
Motorické zručnosti | Dieťa samostatne stojí a robí prvé kroky, dokáže si na hlavu nasadiť čiapku, snaží sa obliecť si či vyzliecť jednoduchý odev. |
Niektoré deti môžu mať v tomto veku až trojnásobnú pôrodnú hmotnosť, no môže to byť aj naopak – do tabuľkovej normy im pokojne môže chýbať nejaký gram či pár desiatok gramov.
Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa
Batoľa v 13. mesiaci vzpriamene stojí a s obrovským nadšením objavuje svet okolo seba. V 2. roku života ho poháňa vnútorný pud naučiť sa od veľkáčov čo najviac.
Drobček vás nadšene sleduje pri akejkoľvek aktivite a chce sa do nej zapojiť. Skladanie bielizne, utieranie podlahy, miešanie v hrnci, sadenie kvetov alebo kosenie trávnika v záhrade sú pre neho rovnako vzrušujúce činnosti ako telefonovanie, ovládanie tabletu alebo manipulácia s televíznym ovládačom. Radosť z objavovania a zo samostatnosti sa však prelína so separačnou úzkosťou, teda s pocitom odlúčenia od matky či inej blízkej osoby. Majte to na zreteli.
Aj skutočnosť, že niektoré činnosti mu zakazujete, môže viesť k hlasným protestom. Dieťa – aj také, ktoré bolo doteraz pokojné a poslušné – zrazu začne prudko a jasne prejavovať svoje emócie, nálady a „názory“. Prekvapujú vás náhle, prudké výbuchy hnevu vášho miláčika?
Fáza vzdoru úzko súvisí s obdobím osamostatňovania. Začína sa približne v 13. mesiaci a trvá niekoľko ďalších mesiacov. Drobček v tomto veku už prešiel fázou odlíšenia sa od svojej matky. To sa prejavuje jeho snahou skúmať neznáme okolie, potvrdzovať si nadobudnuté zručnosti a rozvíjať vlastnú nezávislosť. Rodičia sa k tejto fáze vzdoru stavajú rôzne – príručka „ako si poradiť so vzdorom“, žiaľ, neexistuje. V každom prípade, pochopiť prudké a nepredvídateľné emócie batoľaťa nie je ľahké. Závisí najmä od vás a vášho príkladu, ako ich dieťa zvládne. Napokon, vy ho poznáte najlepšie.
Prežíva váš miláčik silný výbuch hnevu? Čupnite si k nemu a jemne ho chyťte za rúčky, aby ste eliminovali rušivé vzruchy. Vo výške jeho očí dokážete lepšie počuť a vnímať aktuálne pocity drobčeka. Pokojne a nie veľmi hlasno sa mu prihovárajte, používajte jednoduché, jasné, ale upokojujúce slová.
Je váš miláčik až príliš opatrný alebo bojazlivý? Neodváži sa pustiť vašich rúk a „rozbehnúť sa“ do sveta? Povzbudzujte ho – ponúknite mu obľúbenú hračku alebo zaujímavý neznámy predmet, ale tak, aby musel smerom k nemu natiahnuť obe rúčky. Spočiatku budú jeho pohyby pôsobiť neisto, no nemajte obavy. V 13. mesiaci sa ďalej rozvíja zmysel pre rovnováhu a budujú sa svaly potrebné na státie a chôdzu bez podpory.
Aj keď drobček ešte nechodí, určite je veľmi pohyblivý a chce byť čo najsamostatnejší. Napríklad sám sa snaží:
- nasadiť si a sňať čiapku,
- obliecť sa a vyzliecť,
- obuť si a vyzuť topánky,
- nakŕmiť sa lyžičkou,
- otvoriť uzáver fľašky a napiť sa z nej.
Pri prvých pokusoch o nezávislosť sa vyzbrojte riadnou dávkou trpezlivosti. Ešte potrvá, kým sa malému človekovi podarí navliecť rúčku do rukáva kabátika alebo zjesť pár lyžičiek jablkového pyré bez toho, aby zašpinil okrem seba a trička aj stolík či stenu. Hoci je úžasné sledovať jeho každodenné pokroky, hodiny tikajú, povinnosti čakajú…
Nevyčítajte si, ak nie ste dosť trpezliví. Ponáhľate sa s dieťaťom k lekárovi alebo do obchodu? Rýchlo ho nakŕmte a oblečte, aby ste všetko stihli. Naplánujte si však chvíle, keď sa nikam neponáhľate, a doprajte mu pri samoobslužných činnostiach pocit voľnosti. Pochváľte ho, keď sa mu niečo podarí. Za nežiaduce správanie ho netrestajte, len ho naň upozornite. Motivujte pozitívnym príkladom. Ak ho už predsa len musíte vyhrešiť, tak bezprostredne po vykonanom skutku, nie o desať minút.
Výchova hrou
Dieťa v tomto veku sa už pekne zahrá aj s motorickými hračkami. Interaktívna tabuľa či kocka s množstvom prvkov skvelo rozvíjajú kreativitu, logiku, jemnú motoriku, koordináciu oka a ruky a zároveň podporujú sústredenosť a trpezlivosť. Pri hre s motorickými hračkami sa váš poklad učí:
- otvárať a zatvárať uzávery fliaš,
- otvárať a zatvárať zipsy,
- zapínať a vypínať vypínače,
- zatláčať tlačidlá,
- ťahať šnúrky,
- omotávať slučky okolo valčekov či gombíkov,
- posúvať guľôčky po naklonených dráhach,
- triediť a vkladať rozličné geometrické tvary do škatule cez zhodné otvory.
Senzomotorický tréning postupne pripraví vašu ratolesť na čas, keď začne navštevovať jasle či škôlku. V zariadeniach dennej starostlivosti sa neraz už aj od malých detí očakáva, že si budú samy vedieť vyzuť topánky, odkrútiť uzáver fľašky s čajíkom či otvoriť škatuľku s desiatou.
K obľúbeným aktivitám človiečika v tomto veku patria skladačky a hry, pri ktorých triedi farby a tvary alebo stavia veže z kociek a potom ich búra. Pokračujte v hre na skrývačku, v jednoduchých hádankách a, samozrejme, v „čítaní“ obrázkových knižiek. Drobčeka fascinujú aj zvukové hračky a detské hudobné nástroje – hravou formou podporujú rozvoj hudobného sluchu a rytmu. Potešte ho xylofónom s farebnými klávesmi, bubnom, malou gitarou, zvukovou podložkou, húkajúcim autíčkom alebo hračkou, ktorá vydáva zvieracie zvuky.
Zmysel pre rovnováhu a priestorové vnímanie rozvíjajú loptové hry. Hádžte dieťaťu mäkké loptičky alebo väčšiu loptu smerom k nemu a žiadajte ho, aby vám ich kotúľalo alebo hádzalo späť. Skvelým spôsobom, ako ho zabaviť a rozvíjať jeho koordináciu a odhad vzdialenosti, je učiť ho hádzať loptičku do malej futbalovej bránky či basketbalového koša pripevneného na skrinku alebo zásuvku. Rovnaký účel však splní aj prázdna škatuľa od topánok.
Výživa dieťaťa
Dieťa môže jesť už takmer všetko čo dospelí, ale jeho pokrmy musia byť upravené. To znamená:
- jedlá s nízkym obsahom soli a cukru,
- žiadne pikantné alebo korenené jedlá,
- mlieko a mliečne výrobky vždy v primeranom množstve (približne 500 gramov alebo 500 mililitrov denne),
- ak nedojčíte, pred bežným kravským mliekom uprednostnite mliečnu náhradu a kyslomliečne produkty, ako sú jogurty.
Ak naozaj veľmi chcete dávať dieťatku kravské mlieko už pred 2. narodeninami, najvhodnejšie je plnotučné mlieko z overeného biochovu. A okrem toho dostatočné množstvo vody alebo nesladené čaje.
Ak sa pýtate, prečo pediatri odporúčajú aj v tomto období – či už po skončení dojčenia, alebo u celkovo nedojčených detí – radšej mliečnu náhradu než bežné kravské mlieko, odpoveďou je, že špeciálne vyvinutá mliečna náhrada zohľadňuje reálne potreby i limity krehkého detského organizmu. Umelé mliečko má v sebe všetky živiny na správny rast a vývoj dieťatka. Je v ňom vápnik, železo, vitamín D, jód, probiotické kultúry, esenciálne omega-3 mastné kyseliny, galaktooligosacharidy. Naopak, neobsahuje také vysoké množstvá živočíšnych bielkovín ako kravské mlieko. Príliš veľa bielkovín zaťažuje detské obličky a prispieva k hrozbe rozvoja nadváhy, až obezity v neskoršom detskom veku.
Medzi hlavnými jedlami, teda raňajkami, obedom a večerou, by ste mali malému jedákovi dávať dve menšie občerstvenia – desiatu a olovrant. Každé dieťa však má iné stravovacie návyky, iný apetít a frekvenciu jedenia. Zatiaľ čo jednému vyhovujú dlhšie prestávky medzi jednotlivými chodmi, najmä ak okolo obeda dlhšie spí, druhé si vyžaduje jedlo v kratších intervaloch. Veľa závisí od denného režimu drobčeka a od jeho zdravotného stavu. Prosperuje a je zdravý? Nemusíte mať obavy, ak papá ako vrabček. V prípade pochybností sa poraďte s detským lekárom.
Dentálna hygiena sa v 2. roku života stáva ešte dôležitejšou, pretože v ústach pribúdajú ďalšie mliečne zúbky, o ktoré sa treba poctivo starať – o to viac, že po 1. narodeninách už mnohí rodičia venujú menej pozornosti obsahu cukru v jednotlivých pokrmoch. Vhodnou alternatívou pre batoľatá sú výrobky bez pridaného cukru, napríklad HiPP Bio pre deti.
Dojčenie a náhradná mliečna výživa
Stále dojčíte? Úžasné! Väčšina mamičiek je tesne po pôrode rozhodnutá dojčiť čo najdlhšie.
Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií potvrdzujú, že viac ako 55 percent bábätiek je do konca 1. polroka v režime tzv. plného dojčenia a v ďalších mesiacoch dojčenie dopĺňa podávanie prvej pestrej stravy.
Po 1. roku života motiváciu a odhodlanie dojčiť ovplyvňujú ďalšie faktory a mnohé mamičky s ním postupne a pozvoľna končia. Dieťa si mamin prsník pýta zvyčajne pri zaspávaní, ale neraz aj v noci.
Stále kŕmite dieťa umelým mliekom z fľaše? Začnite ju cielene nahrádzať hrnčekom. Dodržiavajte odporúčané mliečne dávky a dbajte na pravidelnú dentálnu hygienu dieťaťa.
Odúčať drobčeka od pitia z fľaše môžete dokonca už od konca 8. mesiaca. Ponúkajte mu nápoje aj mliečko z nerozbitného hrnčeka vhodného pre tento vek. Váš poklad sa nechce vzdať fľašky, hoci má už celých 13 mesiacov? Je to pochopiteľné. Aj najodvážnejší malý prieskumník sa opäť stáva bábätkom, keď sa potrebuje pritúliť. Dojčenie alebo kŕmenie, pri ktorom si ho priviniete do náručia a maznáte sa s ním, je presne to, čo potrebuje.
Intímne „mliečne chvíľky“ oceníte najmä vtedy, keď sa z rôznych príčin zmení režim dieťaťa, napríklad sa oň viac starajú starí rodičia, chystá sa k opatrovateľke či do jaslí alebo musíte venovať viac času jeho školopovinnému súrodencovi. Nezabúdajte na starostlivosť o prerezávajúce sa mliečne zúbky a dbajte na ich pravidelné čistenie. Neblahú rolu pri zúbkoch zohráva nielen fľaša, ale aj detský cumlík. Najhoršie je, ak sa jedno či druhé používa ako hračka. Aj napriek ubezpečeniam výrobcov môže tento zlozvyk viesť k vývojovým poruchám chrupu či k rečovým chybám. Trpezlivo učte svoju ratolesť piť z pohára. Možno pomôže argument, že 5-ročná sestrička už z neho pije dávno, lebo je veľkáčka.
Navštívte pediatra
Preventívne prehliadky pomáhajú včas zachytiť vývinové odchýlky a chorobné stavy dieťaťa. Ak je drobček zdravý a má za sebou všetky povinné očkovania, stačí navštíviť pediatra až v 15. mesiaci. Pre ochorenie alebo z iných príčin ste ho nestihli dať zaočkovať v časovom okne medzi 11. a 12. mesiacom? Poraďte sa s detským lekárom o ďalšom postupe.
Máte pocit, že dieťa sa nevyvíja podľa príručky? Nehľadajte rady len na internete, doktor Google nie je vždy najlepším radcom. Obavy adresujte detskému lekárovi, ktorý vám poradí a v prípade potreby vám odporučí návštevu špecialistu. Nepodceňujte infekcie dieťaťa, najmä ak sa zvykne nakaziť od staršieho súrodenca, ktorý už chodí do škôlky či školy a z detského kolektívu prináša domov množstvo pomerne agresívnych patogénov.
Príprava na opatrovanie mimo domova
Rodičovská dovolenka môže trvať 3 roky. Ideálne je, ak si ju s dieťaťom užijete naplno celý čas. Nie vždy sa to však dá. Odhodlanie môžu skrížiť rôzne životné situácie – nedostatok rodinných financií, potreba udržať si pracovné miesto či skrátka potreba vrátiť sa znova medzi dospelých ľudí.
Na 3-ročnej rodičovskej dovolenke u nás zvyčajne ostávajú matky, hoci v poslednom čase rastie počet otcov, ktorí ju využívajú tiež. Musíte alebo chcete sa vrátiť do pracovného procesu už po 1. narodeninách drobčeka či dokonca skôr? Ak sa o potomka nemôže postarať partner alebo starí rodičia, pravdepodobne sa budete musieť spoľahnúť na opatrovateľskú službu alebo jasle. Máte možnosť robiť z domu? Predstava, že budete na home officee a zároveň zvládnete celodennú starostlivosť o ročného človiečika, nie vždy zodpovedá realite. Rýchlo zistíte, že táto kombinácia je náročná. Veľa závisí od charakteru vašej práce a pracovného úväzku, ale aj od stupňa samostatnosti a povahy dieťaťa.
Dieťa do 2. roka života je vhodnejšie zveriť do starostlivosti vlastnej opatrovateľky. Uprednostňujete pobyt v jasliach? Potrebujete si nájsť také, ktoré ponúkajú pol- alebo celodenný pobyt aj deťom mladším ako 2 roky. Navykajte človiečika na nových ľudí a neznáme prostredie už skôr, minimálne 2 až 8 týždňov pred prechodom z domácej starostlivosti na nový režim. Adaptačný a separačný proces je veľmi dôležitý. Ak je váš potomok zvyknutý, že žijete spoločensky, a často sa stýkate s rodinou a priateľmi alebo s ním chodíte do rodinného centra, na kurzy a akcie pre deti, novým podmienkam sa prispôsobí oveľa ľahšie ako dieťa, ktoré je celý deň len s mamou či otcom a úzkostlivo reaguje na všetko neznáme a nové.
S odlučovaním začnite postupne. Navykajte svoje dieťatko na myšlienku, že onedlho sa oň nebude starať len mamina alebo babina, ale aj „teta“. Učte ho ešte v domácom prostredí väčšej samostatnosti pri samoobslužných činnostiach – samostatne jesť za stolom, umyť si rúčky, vyzuť topánočky, vyzliecť svetrík. Samozrejme, v 13 mesiacoch dieťa ešte nie je také šikovné ako v 2 rokoch.
V každom prípade, denná rutina celej rodiny sa výrazne zmení. Batoľatá reagujú na tieto zmeny individuálne – niektoré sa každé ráno tešia na zaujímavé zážitky, iné sa adaptujú ťažšie a neprítomnosť mamy alebo otca znášajú horšie. Pomôžte dieťaťu čo najlepšie sa prispôsobiť novej životnej situácii a zvládnuť vzájomné odlúčenie.
Vyskúšajte tieto tipy:
- Či už ste oslovili opatrovateľskú službu, alebo denné zariadenie, ako napríklad jasle, vopred si dajte vysvetliť, ako prebieha proces adaptácie. Porozprávajte sa s kompetentnými o zvyklostiach dieťaťa a o svojich predstavách, aby nedošlo k nedorozumeniam.
- Ráno pred odchodom od opatrovateľky alebo z jaslí sa s drobčekom nelúčte dlho. Objímte ho, dajte mu dve pusy, zakývajte, ale už sa nevracajte, keď začne plakať. Neprejavujte pri lúčení smútok alebo nervozitu. Ubezpečte ho, že ho neopúšťate a keď sa vyspinká, prídete späť.
- Do batôžka mu zabaľte obľúbenú plyšovú či inú hračku aj malý rodinný fotoalbum. Poproste opatrovateľku, aby si ho v prípade potreby s drobčekom prezrela a ubezpečila ho, že ho ľúbite, aj keď s ním práve nie ste.
Ako sa darí mame a otcovi?
Život stále prináša nové situácie, ktorým sa musí mladá rodina prispôsobovať. Napríklad mama, ktorá sa o dieťa doteraz starala 24 hodín denne, sa musí alebo chce vrátiť do práce. S partnerom sa dohodli, že sa na rodičovskej dovolenke vymenia, pretože im to viac vyhovuje. Táto zmena je náročná nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Vy ako matka sa musíte pripraviť na odlúčenie od dieťaťa a na náročný návrat do pracovného procesu. Pre otca je spočiatku ťažké upokojiť batoľa, ktoré stále naťahuje rúčky za mamou a žiada si jej prítomnosť. Zvládne všetky tipy a triky, ktoré sa používajú pri výchove a starostlivosti o dieťa? Buďte trpezliví a rozprávajte sa o problémoch, s ktorými sa budete každodenne stretávať. Riešte spolu aj zdanlivé maličkosti, ktoré sa tomu druhému javia na prvý pohľad nepodstatné.
Rovnako náročné je zvládnuť aj nástup dieťaťa do jaslí či iného zariadenia mimo domova. Na novú situáciu sa musí adaptovať nielen drobček, ale aj jeho rodičia. Nič sa nedá robiť, každý začiatok je ťažký. Spočiatku budete na dieťa myslieť každú minútu, ktorú nie je pri vás, budete prežívať úzkosť, obavy, výčitky. Postupne sa prispôsobíte a zvyknete si na novú každodennú rutinu.
Najlepšie tipy pre 13. mesiac dieťaťa
Život s batoľaťom je rýchly, plný prekvapení a zážitkov. S našimi tipmi sa na 13. mesiac bábätka pripravíte ešte lepšie.
- Spravte dieťaťu odtlačky rúk a nôh a uchovajte ich ako spomienky na neskôr.
- Presuňte krehké dekorácie na poličkách o jedno poschodie vyššie. Váš miláčik už totiž stojí na nôžkach a rúčkami dosiahne oveľa vyššie ako predtým.
- Na prvé kroky vonku kúpte batoľaťu topánky s mäkkou podrážkou.
- Plánujte výlety do prírody a sledujte, ako váš miláčik s úžasom a nadšením objavuje okolie.
- Vedome začleňujte do svojho jedálneho lístka viac zeleniny a ovocia. Koniec koncov, ste najdôležitejším vzorom pre dieťa, ktoré vás sústavne pozorne sleduje.