Dieťa v 15. mesiaci
Mimoriadne pohyblivý nadšený objavovateľ sveta sa zaujíma o všetko, čo sa týka jeho každodenného života. Je neustále v akcii. Zažívate s ním veľa nečakaných a zábavných situácií – niektoré vás zaskočia, iné vám vyčaria úsmev na tvári a ďalšie zasejú semienka hrdosti v rodičovskom srdci. Drobec pracuje na svojej samostatnosti a pri každej príležitosti si precvičuje nové zručnosti a schopnosti.
Ako sa dieťa vyvíja?
Čoraz výraznejšie sa začína prejavovať temperament dieťaťa. Je skôr zdržanlivé, hanblivé a plaché alebo otvorené, zvedavé a živé? Možno ste postrehli, že na rozličné situácie reaguje rôznymi spôsobmi – vie dať najavo prívetivosť, spokojnosť a radosť, ale aj nesúhlas, mrzutosť a hnev.
Dieťa v 15. mesiaci zvyčajne využije každú príležitosť na:
- chodenie, šplhanie, udržiavanie rovnováhy,
- objavovanie nových vecí a situácií,
- testovanie rôznych chutí.
Mama, otec aj ostatní dospelí sa preň stávajú partnermi, ktorých aktívne zapája do svojich hier. Niekedy si však chce samo vyskúšať, ako zjesť dlhú a klzkú špagetu alebo ako vyliezť na schody, ktoré má neustále na očiach a neodolateľne ho vábia. Je veľmi dôležité, aby ste v tomto vývinovom období dieťaťa reagovali trpezlivo a láskavo, pretože naučiť sa nové veci, to si vyžaduje čas.
Telesný vývoj dieťaťa
Farba očnej dúhovky sa mení v priebehu 1. roka, ale až v 2. roku nadobúda konečnú podobu. V 15. mesiaci už pravdepodobne budete vedieť, či váš poklad má modré, zelené, hnedé alebo modrosivé očká. Zatiaľ čo tmavšie farby sa už zvyčajne veľmi nemenia, svetlejšie ešte môžu meniť jemné odtiene až na finálne sfarbenie – ich súčasné základné sfarbenie však ostane zachované.
Ostrosť zraku teraz predstavuje vyše 50 percent zrakovej ostrosti zdravého dospelého človeka. Vývoj zraku sa definitívne ukončí vo veku 9 rokov.
Míľniky
Hmotnosť | Dieťa váži približne 9,6 až 10,3 kilogramu. |
Rast | Meria asi 74 až 85 centimetrov, obvod hlavy je približne 44 až 50 centimetrov. |
Reč | Slovná zásoba sa rozrastá, dieťa dokáže povedať niekoľko slov a tvoriť jednoslovné vety. |
Motorické zručnosti | Pokračuje zdokonaľovanie doterajších zručností, najmä udržiavanie rovnováhy či lezenie po schodoch. Ďalej sa zjemňuje kliešťový úchop a koordinácia rúk, očí a úst. |
Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa
Batoľa sa v 15. mesiaci vie postaviť aj sadnúť si bez pádu a vyliezť pomocou rúk po schodoch a podobných prekážkach. Pozor! Vyšplhá sa na stoličku, konferenčný stolík či nižšiu skrinku. So zliezaním je to ťažšie, preto ho ani na chvíľu nespúšťajte z očí a dbajte na jeho bezpečnosť.
Vie aj cielene prenášať predmety z jednej rúčky do druhej, napríklad hračku či pastelku. Bez straty rovnováhy sa zohne a uchopí zo zeme aj tie najmenšie predmety. Je to obdobie, keď ho zaujíma všetko, čo zbadá na chodníku – prasklina v asfalte, drobná minca, kamienok či chrobáčik. Asi už viete, že plánovanie dlhších prechádzok bez kočíka či odrážadla nemá veľký význam – aj keď je dieťatko neposedné a zvedavé, nachádza okolo seba toľko podnetov, že od únavy sa dokáže vyčerpať neraz v okruhu niekoľkých desiatok metrov.
Zatiaľ čo niektoré deti už suverénne chodia či dokonca behajú, iné ešte zápasia s neistotou. Patrí váš poklad k tým batoľatám, ktoré sa zatiaľ neodvážili na väčšiu samostatnosť pri chôdzi? Stále je to v norme. Detský vývoj je veľmi individuálny a každý človiečik má vlastné tempo, ktorým napreduje. Niekedy pred chôdzou celkom dlhý čas uprednostňuje osvedčené lozenie po štyroch. Týmto spôsobom sa dokáže pohybovať neuveriteľne rýchlo – ak ho niečo alebo niekto zaujme, bleskovo sa presunie z miesta na miesto. Stačí, keď začuje, že ste za dverami bytu, a hneď je pri nich, aby vás privítal. Pediater vám už istotne vysvetlil, že lozenie po štyroch má veľmi pozitívny vplyv na rozvoj mozgu a nervovej sústavy.
Je fascinujúce, čo všetko váš poklad zvládol za 15 mesiacov od narodenia! Netýka sa to len motorického, ale aj emocionálneho vývinu. Už sa naučil, že mama a tato sa môžu na krátky čas vzdialiť, ale vždy sa vrátia. Rodičia sú pre neho stále najdôležitejšími osobami na svete, lebo mu dodávajú pocit bezpečia a pohodlia. Zároveň sa však čoraz viac osamostatňuje a skúma okolitý svet. Tieto rozpory v ňom môžu vyvolávať pocity zlosti, no aj strach z odlúčenia. Niektoré batoľatá sú emocionálne zrelšie, ľahšie sa vyrovnávajú s protichodnými pocitmi a skôr sa vydávajú na cestu nezávislosti. Iné sú, naopak, stále úzko pripútané k blízkej osobe.
Výchova hrou
Jeden starší hrniec plus jedna drevená varecha a človiečik je v siedmom nebi. Jeho najobľúbenejšími hračkami v tomto období sú zvyčajne predmety z domácnosti.
Malého nezbedníka láka všetko, čo má zakázané. A v kuchyni je toho tak veľa! Ak ste to ešte nespravili, vyčleňte drobcovi jednu kuchynskú zásuvku. Mala by mu byť na dosah a obsahovať len bezpečné predmety – plastové misky, drevené varechy, farebné plastové sitko, oblú naberačku atď. Drobček ich s nadšením povykladá a znovu poukladá dovnútra, navarí s nimi, nakŕmi bábiku, plyšovú hračku a možno i legové autíčko.
Praktická je aj škatuľa s drevenými kockami alebo látkou obšitými penovými dielikmi, z ktorých sa dá postaviť veža či iné majstrovské dielo. Malý staviteľ obľubuje aj veľké skladačky v tvare puzzle a vkladačky, najčastejšie v tvare kocky, s otvormi, do ktorých vkladá zodpovedajúce tvary. Pri týchto hrách si precvičuje koordináciu rúk a očí aj priestorovú predstavivosť.
Mobilitu batoľaťa podporujú rôzne odrážadlá a autíčka, traktory a nákladiaky, ktoré musí tlačiť a posúvať vpred. Drobček ich využije najmä vtedy, keď ho už unavuje chôdza, ale ešte stále ho baví hýbať sa. Detské vozidlo by malo mať pevné kolesá a robustnú nápravu, aby bolo stabilné a pri opretí sa neprevrátilo.
Ak už váš miláčik chodí istejšie, zaobstarajte mu ťahacie autíčko, koníka či kačičku. S drevenými alebo inými kvalitnými hračkami na štyroch kolieskach a so šnúrkou bude jeho cesta do jaslí alebo na prechádzku ešte zaujímavejšia. Čím je batoľa staršie, tým väčší je priestor na využívanie hračiek a hier z druhej ruky – od známych a pod. Ak ste to ešte neurobili, skúste sa v rámci rodiny či okruhu známych spojiť a posúvať si veci po deťoch. Podobné skupiny fungujú aj prostredníctvom sociálnych sietí.
Motorické zručnosti a obrazotvornosť batoľaťa v 15. mesiaci stimulujú aj leporelá a veľkorozmerné obrázkové knihy z tvrdého papiera či kartónu. Konečne nadišiel správny čas na interaktívnu knižku. Stačí stlačiť tlačidlo a počúvať, ako robí psík, ako robí traktor. Dieťa vníma, aké zvuky zvieratká, predmety či vozidlá vydávajú, a napodobňuje ich.
Batoľatá vo veku 14, 15 a 16 mesiacov bavia najmä každodenné aktivity dospelých. Zapojte zvedavého neposedníka do domácich prác – nechajte ho vysávať, zametať, umývať, vyberať z práčky bielizeň a máte hru aj výchovu v jednom. Jednoducho a prirodzene ho podporíte pri hravom objavovaní sveta. Samozrejme, elektrické prístroje, žehličku či iné nebezpečné predmety je nutné z jeho blízkosti odstrániť. Ak sa ich bude dožadovať, trpezlivo a stále dookola mu vysvetľujte, prečo sa s nimi nemôže hrať.
Výživa dieťaťa
Drobček v 15. mesiaci pravdepodobne sedí za jedálenským stolom a stravuje sa takmer rovnako ako ostatní členovia rodiny, hoci na jedálnom lístku ešte stále môže mať kašu, resp. pyré. Naďalej platí heslo: veľmi opatrne so soľou. Detský organizmus potrebuje len absolútne minimum.
Strava v 2. roku života by mala pozostávať z piatich pokrmov denne, tzn.:
- raňajky,
- desiata (ovocie alebo zelenina, obilniny),
- obed,
- olovrant (ovocie alebo zelenina, chlieb či pečivo, prípadne zdravé „chrumkanie“ pre deti),
- večera.
Veľkosť porcie prispôsobte veľkosti detskej pästičky. Dbajte na to, aby strava batoľaťa obsahovala všetky potrebné výživné látky a zároveň aby bola chutná a pestrá. Navštevuje už drobček zariadenie dennej starostlivosti pre deti? Strava v jasliach prechádza kontrolou príslušných inštitúcií na základe vyhlášky o školskom stravovaní a musí byť zdravá a vyvážená.
Podľa odporúčaní odborníkov na výživu by malo batoľa v 15. mesiaci zjesť aspoň jedno teplé, teda varené jedlo denne. Najčastejšie to býva obed. Ak uprednostňujete teplý pokrm večer, prípadne dva razy do dňa, je to v poriadku. Dbajte však na to, aby vaša ratolesť mala v jedálnom lístku aj dostatok čerstvých surových potravín a potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
Dojčenie a náhradná mliečna výživa
Počet mliečnych jedál sa môže postupne meniť. V tomto veku sa odporúča približne 500 mililitrov jedla na mliečnej báze denne. Malo by byť rozložené na dve až tri dávky tak, aby zhruba 300 mililitrov tvorilo dojčenské alebo materské mlieko a zvyšok kefír, jogurt, netučné a neslané syry. Ak je dieťa choré, môže uprednostniť dojčenie či hrnček s mliekom pred spoločným stolovaním. Keď je zdravé a v dobrom rozpoložení, jedenie s rodinou je preň pravdepodobne oveľa vzrušujúcejšie a zábavnejšie. Tieto výkyvy sú normálne a pre vývoj batoľaťa v 2. roku života typické.
Snažíte sa zachytiť mobilom alebo fotoaparátom svojho miláčika pri každej možnej príležitosti? Určite máte v albume množstvo krásnych fotografií a videí pri jedení, hraní, lezení či spaní. Ale máte aj spoločné zábery? Výskumy ukazujú, že rodičia si len občas spravia selfie alebo spoločnú fotografiu, či video s dieťaťom. Poproste kamarátku alebo dedka, aby vás odfotili či nafilmovali ako rodinu, prípadne oslovte profesionálneho fotografa.
Navštívte pediatra
Ďalšiu, v poradí už 10. preventívnu prehliadku u detského lekára absolvujete v období medzi 15. až 18. mesiacom dieťaťa. V tomto časovom okne čaká drobčeka povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára. Ide o základnú dávku trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ďalšie preočkovanie sa robí až v 11. roku života.
Detské infekcie
Po roku a pol začínajú deti výrazne viac prichádzať do kontaktu s patogénmi, najmä s vírusmi a baktériami, ktoré sa prenášajú vzduchom či dotykom a vyvolávajú nákazlivé ochorenia. Infekcie viac postihujú deti, ktoré už navštevujú jasle alebo iné denné opatrovateľské zariadenie, ale aj tie, ktoré majú starších súrodencov v škôlke či škole. Najčastejšie sa prejavujú ako bežná nádcha či prechladnutie, ale môžu byť sprevádzané aj vysokou horúčkou, vracaním, hnačkami, vyrážkami na koži, malátnosťou. V 15. mesiaci váš drobček už pravdepodobne prekonal jednu či dve z týchto infekcií:
- ochorenia dýchacích ciest s bolesťou hrdla, výtokom z nosa alebo s kašľom,
- sezónna nádcha, najmä na jeseň a v zime,
- zápal stredného ucha,
- žalúdočno-črevné infekcie spôsobené napríklad rotavírusmi alebo norovírusmi,
- trojdňová horúčka (alebo 6. choroba), ktorú zapríčiňujú ľudské herpetické vírusy.
Infekčné ochorenia sú veľmi nepríjemné pre malého človiečika i jeho ustarostených rodičov. Menia jeho režim dňa, náladu, spánkový režim aj chuť do jedla. Týmto spôsobom sa však posilňuje krehký imunitný systém. Organizmus batoľaťa sa učí rozoznávať škodlivé mikroorganizmy a účinne s nimi bojovať.
Máte pocit, že váš drobček je na soplíky a vírusy náchylnejší než jeho rovesníci? Takto sa snažte posilňovať jeho imunitný systém:
- Pomáhajte mu a učte ho dôkladne si umývať rúčky mydlom a teplou vodou, učte ho vyfúkať si noštek.
- Doprajte mu veľa spánku a dostatočný oddych.
- Zabezpečte mu pohyb na čerstvom vzduchu.
- Pripravujte mu zdravú a vyváženú stravu.
- Dbajte na dostatočné množstvo tekutín vo forme vody alebo čajov bez cukru.
- V období sezónnych infekcií obmedzujte jeho pobyt v detskom kolektíve – najmä v uzavretých priestoroch, akými sú herne v obchodných centrách.
Strava zohráva pri budovaní obranyschopnosti veľmi dôležitú úlohu. Cez ňu sa do detského organizmu dostávajú všetky dôležité živiny, vitamíny, minerály, stopové prvky a vláknina. Jedálny lístok batoľaťa by mal preto obsahovať najmä čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné a mliečne výrobky. Neponúkajte mu priemyselne spracované potraviny, vyprážané jedlá ani jedlá rýchleho občerstvenia, slané dobroty, sladkosti či sladené nápoje. Buďte zásadoví rodičia – stačí pár výnimiek a dieťa začne ich špecifickú chuť uprednostňovať, hoci výživovo sú bezcenné. Potraviny vhodné pre batoľatá sú zvyčajne obohatené o vitamíny, aby sa zabezpečil prísun živín vzhľadom na mierne zvýšenú potrebu v porovnaní s dospelými.
Tip: Dieťa si posilňuje imunitu aj tým, že prichádza do kontaktu s bežnými choroboplodnými zárodkami, ktoré sa vyskytujú v domácom prostredí aj vo vonkajšom okolí. Čistota prostredia, v ktorom sa zdržiava, je v poriadku, ale s upratovaním to nepreháňajte. Máte tendenciu udržiavať domácnosť priam hygienicky sterilnú a pri jej údržbe používate množstvo čistiacich a dezinfekčných prostriedkov? Nie je to správne. Dieťa nielenže neochránite pred infekciami, ale ešte aj zvyšujete riziko rozvoja alergií. Vaša ratolesť na prechádzke zoberie do rúk každý list, kamienok či šišku? Prichytili ste ju, ako olízala zeminu v záhrade či piesok na pieskovisku? Hoci sa vám to nepáči, nerobte z toho tragédiu, aj toto patrí k tréningu imunitného systému.
Ako sa darí mame a otcovi?
Drobčekovi sa prerezávajú zúbky, je prechladnutý, má hnačku, bolí ho bruško? Určite by ste dali čokoľvek za to, aby sa mu čo najskôr uľavilo. Odtrpeli by ste si za neho každú boliestku, každý soplík, každú horúčku. Žiaľ, tak to nefunguje. Jedinou možnosťou je láskavo a trpezlivo ho počas choroby sprevádzať. Keď mama pracuje, starostlivosť preberá otec a naopak.
Máte ako matka výčitky, keď nemôžete byť z pracovných dôvodov či z iných príčin s chorým batoľaťom doma? Nie je jednoduché vyrovnať sa s tým, ale trocha ľútosti a smútku je v poriadku. Aj ocko sa cíti rovnako, keď nemôže ostať s milovanou ratolesťou.
V každom prípade, pri chorom batoľati ide bokom nielen domácnosť, ale aj práca, ak ste zamestnaná. Spoliehať sa na home office nie je najlepšie riešenie – veľmi ľahko sa vám môže stať, že do práce nestihnete spraviť všetko, čo bolo potrebné. Ak nemôže ostať s dieťaťom partner, stará mama alebo opatrovateľka, požiadajte pediatra o tzv. óčeerku, teda platené ošetrovanie.
Najlepšie tipy pre 15. mesiac dieťaťa
Čas s batoľaťom letí neuveriteľne rýchlo, však? Tieto rady vám pomôžu zvládnuť 15. mesiac:
- Trávte s dieťaťom čo najviac času vonku na čerstvom vzduchu. Intenzívny pohyb na ihrisku, chôdza vedľa kočíka alebo jazda na odrážacom autíčku z neho dostanú von nahromadenú energiu, podporia jeho imunitu a telesnú zdatnosť.
- Naplánujte si výlety do zoologickej záhrady, múzea vhodného pre deti, zábavného parku s prvými detskými preliezkami, prípadne iné zážitkové aktivity.
- Majte poruke škatule s kockami, so stavebnicami, s hračkami. Nemusíte stále kupovať nové, ak malého výmyselníka tie staršie už nudia. Stačí, keď ich na nejaký čas skryjete a nahradíte neopozeranými. Neskôr hračky znovu vymeňte.
- Dobrou náhradou za hračky sú bežné predmety z domácnosti. Nebráňte batoľaťu vyťahovať ich zo zásuviek. Samozrejme, dovoľte mu hrať sa len s tými bezpečnými.