Dieťa v 16. mesiaci
Živé striebro. Len ťažko výstižnejšie nazvať 16-mesačné dieťa. Nemožno ho ani na sekundu spustiť z očí, no na druhej strane badať, že sa zásadne mení mentálne. Začína rozumieť pocitom ľudí z najbližšieho okolia. Dokáže strpieť krátku chvíľku, keď sa mu nevenujete, hoci si to praje. Objavuje vzrušenie z činností, pri ktorých si na kratučký moment vystačí samo. Je čoraz spoločenskejšie, no vníma, že je súčasťou rodinného života. Na jednej strane sa snaží o nezávislosť, na druhej si vyžaduje – najmä v noci – vašu blízkosť.
Ako sa dieťa vyvíja?
Váš miláčik má takmer poldruha roka a každú chvíľu zažíva nové dobrodružstvá. Za zvlášť zábavné považuje chytanie, zdvíhanie a prenášanie vecí, ale aj stavanie a búranie veže, ťahanie alebo tlačenie hračiek, tvorbu prvých umeleckých dielok, teda čmáranie na papier a steny. Rád si prezerá obrázkové knižky, ukazuje vám v nich zvieratká a veci, ktoré pozná – niektoré už možno dokáže pomenovať slovami. Poteší vás prvými dvojslovnými vetami, hoci im možno celkom nerozumiete a najprv si ich musíte preložiť. Popritom si sústavne zdokonaľuje chôdzu.
Niektoré batoľatá ešte len začínajú rozvíjať svoje jazykové a motorické zručnosti, iné napredujú rýchlejšie. Nezabúdajte, že každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom. Ak máte staršie dieťa, zdržte sa prílišného porovnávania.
Telesný vývoj dieťaťa
Hlavička je v pomere k telíčku stále väčšia, ale okrúhle bábätkovské rysy tváričky sa preťahujú a pôsobia ostrejšie.
Míľniky
Hmotnosť | Dieťa váži približne 9,8 až 10,5 kilogramu. |
Rast | Meria asi 74 až 85 centimetrov, obvod hlavy je približne 44 až 50 centimetrov. |
Reč | Aktívne už môže – ale ešte nemusí – používať aj 15 slov, hoci so zlou výslovnosťou. Pasívna slovná zásoba môže byť podstatne rozsiahlejšia. |
Motorické zručnosti | Poskakuje oboma nohami súčasne, lozí po schodoch, skúša vyliezť na stoličku, na požiadanie vám hodí loptičku. |
Pravdepodobne mu kupujete veľkosť oblečenia 86 až 92. Rastie a priberá o niečo pomalšie ako v 1. roku života.
Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa
Rozširuje sa slovná zásoba a s ňou schopnosť batoľaťa nazývať slovami okrem ľudí, predmetov a zvierat aj činnosti a vlastnosti, napríklad papať, spinkať, malý, dobrý. Okolo 16. mesiaca drobček začína vnímať a pomenúvať okrem svojich pocitov aj pocity druhých. V jeho mozgu sa aktivuje systém zrkadlových neurónov, ktoré v ňom spúšťajú empatiu, teda schopnosť vciťovať sa do emócií iného človeka. Vedci nazývajú tento jav aj emocionálna nákaza.
Schopnosť rozpoznávať viditeľné prejavy pocitov, teda emócie, a verbálne ich pomenúvať sa bude intenzívnejšie rozvíjať medzi 2. a 3. rokom a bude závisieť aj od osobnosti dieťaťa.
V posledných mesiacoch malý výskumník pravdepodobne s nadšením vyprázdňoval a znovu plnil všetky dostupné zásuvky v kuchyni, obývačke či detskej izbe. Teraz ho už viac zaujímajú klasické drevené kocky a dieliky plastových stavebníc, ktoré sa dajú ukladať na seba. Je také vzrušujúce, keď sa veža kolíše a hrozí jej pád. Hrou s kockami si rozvíja nielen pohybovú šikovnosť, ale aj priestorovú predstavivosť.
Malý nezbedník tvrdohlavo trvá na tom, že bude chodiť po obrubníku, múriku či uvoľnených dlažbových kockách namiesto toho, aby poslušne kráčal po bezpečnom chodníku? Sústavne lezie na schody alebo sa šplhá na vysokú stoličku, hoci ste ho už stokrát upozornili, že spadne? Nebráňte mu v týchto činnostiach, pomocou nich si trénuje dôležitý zmysel pre rovnováhu – samozrejme, vždy mu pri nich asistujte a istite ho. Dbajte na bezpečnosť vonku na prechádzke, ale najmä doma. Najviac detských úrazov sa totiž stáva práve v domácom prostredí. Rizikové sú aj situácie, keď sa o dieťa stará zdanlivo viac dospelých ľudí, napríklad na návšteve alebo dovolenke. Mama si chce na chvíľu oddýchnuť alebo sa zarozpráva a spoľahne na otca či starých rodičov. Stačí pár sekúnd nepozornosti všetkých zúčastnených a drobček sa ocitá v nebezpečenstve. V takých prípadoch sa vždy vopred dohodnite, kto bude v konkrétnom čase na dieťa dozerať.
Výchova hrou
Ponúkajte svojej 16-mesačnej ratolesti rôzne predmety, ktoré sa dajú stohovať:
- drevené kocky a dieliky plastových stavebníc rôznych veľkostí,
- menšie vankúše alebo mohutnejšie plyšové zvieratká,
- malé kartónové škatule,
- plastové dózy s vekom aj bez neho.
Leporelá a obrázkové knižky pre vekovú skupinu od 1 do 2 rokov si batoľa ľahko prelistuje, pretože majú stránky z hrubšieho kartónu. Najspokojnejšie je, keď vám môže sedieť v lone alebo tesne pri vás na posteli a vy mu čítate krásne ilustrovanú riekanku alebo príbeh. Občas ho požiadajte, aby pre zmenu „prečítalo“ niečo z knižky ono vám. Drobec s radosťou ukáže na jednotlivé predmety, zvieratká či postavy, pomenuje farby, ba možno vám niekoľkými skomolenými slovami rozpovie aj kratučký príbeh.
Nezúfajte, ak všetkému nerozumiete. Približne vo veku 18 mesiacov si váš poklad rozšíri slovnú zásobu natoľko, že vytvorí prvé dvojslovné vety. Dovtedy zvyknú byť jeho „príbehy“ chaotickou kombináciou čiastočne zrozumiteľných, skomolených a vymyslených slov.
Na ďalšej prechádzke vyskúšajte niečo nové: robte obrovské kroky, choďte po špičkách a naoko o ne zakopávajte, kráčajte pár metrov pozadu. Vyzvite drobčeka, aby vaše pohyby opakoval. Rôzne formy chôdze sú pre neho nielen zábavné, ale aj rozvíjajú jeho zmysel pre rovnováhu a koordináciu medzi videním a chôdzou.
Výživa dieťaťa
Organizmus dieťaťa v 16. mesiaci je nastavený na pohyb. Váš poklad je ako živé striebro, čo vidno aj pri jedení. Sotva si uspokojí počiatočný hlad, chce sa znovu hýbať a hrať. Nenúťte ho raňajkovať za stolom, ak pri ňom neobsedí – nechajte ho počas jedenia venovať sa hre či inej obľúbenej aktivite. Vy si zatiaľ vychutnajte vlastné raňajky.
Máte niekedy pocit, že váš poklad papá „ako vrabec“? Je to preto, že viditeľný fyzický rast sa spomaľuje a teraz rastie a zreje predovšetkým mozog. Chlapček v tomto veku potrebuje pri piatich pokrmoch denne priemerne 1 100 kilokalórií, dievčatko trochu menej, okolo 1 000. Pri pohybe, ktorý dieťa vykonáva, spáli energiu veľmi rýchlo. To však neznamená, že jeho príjem a výdaj energie máte rátať tak, ako to robíme občas my dospelí, keď si chceme udržať želanú hmotnosť. Sústreďte sa skôr na kvalitu stravy ako na jej množstvo. Oveľa dôležitejšie je, aby drobček jedol s chuťou a rád a aby jeho výška a hmotnosť zodpovedali vekovej percentilovej krivke.
Ponúkajte dieťaťu pri každom jedle nápoj v pohári. Smäd dokonale uhasí voda – iste vám detská lekárka už stokrát povedala, že je to najlepší nápoj, aký môžete dieťaťu ponúknuť. Mimochodom, potrebu tekutín čiastočne pokrývajú samotné pokrmy, najmä šťavnaté ovocie, krémová polievka z rozmixovanej zeleniny či poctivý kurací vývar.
Prerezávajú sa dieťaťu zúbky alebo ho trápi infekcia? V prípade nepohody a choroby mu zrejme nebude chutiť tak ako predtým, radšej mu ponúkajte viac tekutín a obľúbené jedlá, ktoré ľahko požuje. Testovanie nových chutí a potravín odložte na čas, keď bude batoľa zasa zdravé.
Dojčenie a náhradná mliečna výživa
Stále dojčíte alebo kŕmite z fľaše a máte pocit, že drobček konzumuje menej pevnej stravy, ako by mal? Nezabúdajte, že materské, ale aj umelé mlieko dostatočne pokrýva časť dennej energetickej potreby.
V oboch prípadoch však platí, že základom výživy v tomto veku už je pestrá a vyvážená pevná strava, ktorá mu zabezpečí optimálny prísun živín. Čo a koľko malý jedák zje, to je na jeho rozhodnutí.
Pristavíme sa však pri inom. Piť mlieko je v poriadku, no dieťa by ho už nemalo piť z dojčenskej fľaše. Podávajte 16-mesačnému batoľaťu dojčenské mlieko z hrnčeka. Ako na to? Hlavne nenápadne. Ak sa dieťatku páči niektorý z pohárikov, ktoré obvykle používate vy či ktorýkoľvek člen rodiny, ponúknite mu mliečko z neho. A čo ďalej?
- Hrnček musí vyhovovať aj rodičom. Následne je dobré vymeniť pohárik či hrnček za detský – zatvárací s náustkom. Vyberte taký, ktorý vyhovuje dieťatku, ale zároveň spĺňa nároky na bezpečnosť, ľahké čistenie i jednoduchú manipuláciu. Ľahká manipulácia zabráni rozlievaniu tekutín a vzniku všadeprítomných mláčok s lepkavým mliekom – vďaka tomu sa s myšlienkou definitívneho odloženia dojčenskej fľaše ľahšie zmieri aj mama a otec.
- Správne zvolený hrnček netečie a podporuje samostatnosť. Ak už hrnček netečie a ľahko sa umýva, nechajte zvedavé a odhodlané batoľa držať si ho v rúčkach a samostatne si ho dopravovať k ústočkám. Buďte nablízku a zostaňte ostražití, ale nebráňte mu v samostatnosti pri pití.
- Zapojte fantáziu. Šestnásťmesačné batoľa je veľké a odhodlané, no zároveň malé a maznavé. Prídu chvíle, keď zaváha, spomenie si na kamarátku fľašu a začne sa jej dožadovať. Čo tak porozprávať mu príbeh o tajomnom hladnom rozprávkovom prasiatku, ktorému ešte nenarástli zúbky a na pitie mliečka si potrebovalo požičať fľašu od vášho drobčeka?
- Pridajte ďalší level. Ak toto všetko batoľa zvládlo, skúste ho postupne odúčať od detského náustku. Neodkladajte ho definitívne a nevyhadzujte do koša, len vytrvalo trénujte pitie bez neho.
- Podarilo sa? K veľkému finále patrí veľká pochvala. Nezabúdajte dieťa chváliť za každú vypitú porciu mlieka z pohárika. Pochvala a povzbudenie ho budú viesť k tomu, aby s hrnčekom vytrvalo hrdo pracovalo. A nezabudnite dať aj starým rodičom najavo, že váš „veľkáč“ už dokáže piť z hrnčeka celkom sám. Určite sa radi pridajú k vášmu jasotu.
Prebaľovanie v akcii
Energiou nabitý nezbedník v tomto veku miluje akciu a všetko chce robiť v stoji alebo za pochodu. Ak ho prinútite ľahnúť si na chrbátik a nehýbať sa, pravdepodobne zareaguje odmietavo, niekedy až so zlostným odporom či s krikom. Určite sa s tým stretávate najmä pri výmene plienok.
Pravdepodobne ste už zistili, že je ľahšie prebaľovať živé striebro pri nejakej činnosti. Stačí trocha praxe a funguje to prekvapivo dobre, najmä ak je plienka len vlhká. Vynikajúcou alternatívou klasických jednorazových plienok sú plienkové nohavičky, ktoré sa ľahko naťahujú aj vymieňajú. Sú pružné, takže sa dobre prispôsobujú tvaru tela, čo oceníte najmä v lete, keď dieťa nenosí priliehavé body.
V 16. mesiaci už môže nočná plienka niekedy ostať suchá. Stáva sa to, keď malý sedmospáč prespí naraz 4 až 6 hodín, počas ktorých má prvé dlhé a hlboké spánkové fázy.
Je už čas na nočník?
Niektoré batoľatá v tomto veku už signalizujú, že sa chystajú vykonať potrebu – lepšie rozpoznajú veľkú než malú. Zámerne sa skryjú za roh alebo záves, aby ich nebolo vidieť. Zo stoja sa pričupia do podrepu alebo vystrúhajú typickú grimasu.
Aj vy ste si možno všimli podobné náznaky u svojho potomka a kladiete si otázku, či máte začať s privykaním na nočník. Určite by ste sa radi čo najskôr zbavili plienok, lebo ich používanie je finančne náročné a neekologické, no všetko má svoj čas. S učením na nočník môžete začať vtedy, keď váš potomok prejaví jasný záujem o toaletu a má také dobré motorické zručnosti, že sa do veľkej miery dokáže sám obliecť a vyzliecť. Je však rozumné nad témou zbavovania sa plienok začať premýšľať a pripravovať sa na túto etapu.
Batoľa začína vnímať všetko, čo súvisí s toaletou a pocitom sucha, najskôr vo veku 18 až 24 mesiacov. Samotný proces nácviku na nočník a záchod trvá pomerne dlhý čas. Zvládnuť by ste ho mali do nástupu do škôlky. Úplne všetky úkony súvisiace s osobnou hygienou vrátane zodpovedného umytia rúčok zvládnu deti na sto percent až vo veku 4 až 5 rokov. Vašu pomoc budú potrebovať po celý čas, keď sa budú učiť nasledujúce:
- Včas si všímať plný močový mechúr alebo plné črevo.
- Včas prerušiť vzrušujúcu hru a dať dospelému jasne najavo, že chcú ísť na malú alebo veľkú potrebu.
- Byť schopné samostatne vyhľadať záchod.
- Zvládnuť vyzliekanie vrátane gombíkov a zipsov.
- Utrieť sa, znova sa obliecť, správne si umyť ruky.
Iste vnímate, že tieto kroky sú príliš náročné na to, aby ich zvládol 16-mesačný človiečik. Ak však váš miláčik jasne dáva najavo, že už nechce nosiť plienky, podporte ho, aby čo najlepšie zvládol náročný postup odplienkovania.
Batoľatá, ktoré majú starších súrodencov alebo navštevujú jasle, sú viac motivované a o nočník sa začínajú zaujímať skôr.
Navštívte pediatra
Ak ste ešte neboli s dieťaťom na 10. preventívnej prehliadke, môžete sa na ňu nahlásiť. V časovom okne medzi 15. až 18. mesiacom by malo batoľa podstúpiť povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára, a to základnou dávkou trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ďalšie preočkovanie sa robí v 11. roku života.
Máte pochybnosti, či vývoj vašej ratolesti zodpovedá veku? Dohodnite si termín u pediatra aj mimo preventívnej prehliadky.
Nuda sa niekedy oplatí
Dieťa v 1. roku života má potreby, ktoré súvisia priamo s prežitím. Rodičia, najmä matka, sa snažia čo najlepšie uspokojiť v prvom rade jeho potrebu hladu, smädu, tepla a túžbu po blízkosti a bezpečí.
V 2. roku života prichádza k zmene. Váš miláčik je ochotný chvíľku počkať, kým mu pripravíte jedlo. Podobne je to aj s hrou – už dokáže akceptovať, že sa s ním nemôžete hrať práve v tom momente, keď si to želá. Niekedy je toto čakanie na pozornosť produktívne. Ničnerobenie inšpiruje k hľadaniu aktivity. Zrazu ho nájdete ponoreného do hry, pri ktorej zabudol na čas aj vašu neprítomnosť. Nuda malého zvedavca podporuje, aby vymýšľal nové hry a objavoval nové veci.
Dieťaťu vytvoríte najlepšie podmienky na samostatnú hru, keď ho budete motivovať k aktivite:
- Buďte v jeho blízkosti, ale nenavrhnite mu okamžite hru alebo činnosť.
- Nechajte v jeho dosahu vhodné hračky a každodenné predmety, ale neponúkajte mu ich.
- Pozorujte, ako si vypĺňa voľný čas bez toho, aby ste do jeho činnosti okamžite zasiahli.
Ako sa darí mame a otcovi?
Drobček lezie po štyroch rýchlosťou blesku, usilovne si zdokonaľuje chôdzu, možno už rozpráva a smeje sa, keď s ním žartujete. Teraz má ako-tak ustálený denný režim, podľa ktorého si môžete organizovať voľný čas či pracovné aktivity. Je to skvelý pocit, však? Určite prevažuje nad pocitmi, ktoré prežívate v menej vydarených dňoch a po prebdených nociach. Ak sa o dieťa stará opatrovateľka alebo navštevuje zariadenie dennej starostlivosti, zatiaľ čo vy chodíte do práce, režim je náročnejší pre dieťa i pre vás.
V každom prípade, 16-mesačné dieťa je mimoriadne prítulný človiečik, ktorý sa s vami pusinkuje, objíma vás, zásobuje vás energiou a láskou. Je ochotný zúčastňovať sa na každej zábave a spoznávať svet. Fascinuje ho stavanie veží z kociek a ich opätovné búranie, listovanie v obrázkových knižkách či vyťahovanie bielizne z práčky. Ak ste v prvých mesiacoch jeho života zápasili s prebdenými nocami alebo neustálymi bolesťami bruška, teraz si už možno na tieto ťažkosti ani nespomeniete.
Ockovia, ktorí netušili, čo si počať s novorodencom či s polročným dieťaťom, teraz dostávajú šancu. Urobil váš potomok prvé kroky? Konečne vie tlačiť rukami ten veľký traktor, čo ste mu kúpili už pred troma mesiacmi? Dokáže si sadnúť na odrážadlo a jazdiť na ňom? Vie vložiť správne dieliky do skladačky, hrať sa s vami na leva a hádzať si loptičku? Asi ste už zistili, že prichádza obdobie ideálne na rozvíjanie vzťahu otca a dieťaťa.
Plánujete ešte prírastok do rodiny? Možno je vhodný čas porozmýšľať o tom.
Najlepšie tipy pre 16. mesiac dieťaťa
Život s batoľaťom je dobrodružný a s našimi tipmi bude ešte lepší:
- Zahrajte sa s malým nezbedníkom na schovávačku. Najobľúbenejšie skrýše, jaskyňu či hrad z vankúšov si odfoťte ako spomienku spolu s rozradosteným úsmevom dcérky či synčeka.
- Nie vždy je čas a počasie na piknik v záhrade alebo v prírode. Spravte si piknik vnútri – či už v detskej izbe, alebo v obývačke.
- Naplánujte si zábavu v prírode.
- Máte doma extrémne prieberčivého jedáka? Buďte trpezliví a z času na čas mu namiesto bežnej rutiny ponúkajte aj nové, neokukané jedlá.