Dieťa vo veku 18 mesiacov

Drobček samostatne chodí, skáče, behá pospiatky aj do kruhu, vylezie na schody aj stoličku bez toho, aby stratil rovnováhu a spadol. Vie jesť lyžičkou, bez rozliatia sa napiť z pohára či detského hrnčeka. Reaguje na jednoduché požiadavky, ako napríklad prines si topánky, podaj mi varešku, daj spať bábiku. Niektoré deti už vedia používať svoje krstné meno, hoci samy seba oslovujú v 3. osobe. Prečítajte si, aké prekvapenia vás čakajú s 18-mesačným synom či dcérkou.

Ako sa dieťa vyvíja?

Jazykovo a mentálne zdatné batoľa začína samo seba nazývať krstným menom. Ešte nedokáže povedať slovíčko ja, hovorí o sebe v 3. osobe. Keď sa vidí v zrkadle, vie si spojiť svoj odraz samo so sebou. Je to dôležitý míľnik pre rozvoj jeho ega na kognitívnej úrovni.

V skratke: Medzi 1. a 2. rokom vývoja sa v psychickom sebauvedomovaní dieťaťa udeje obrovský skok. Približne od 14. mesiaca začínajú deti skúmať svoj odraz v zrkadle – buď sú prekvapené, obdivujú svojho „dvojníka“, alebo sa pohľadu doň vyhýbajú. Vo veku 20 až 24 mesiacov sa síce väčšina batoliat dokáže v zrkadle rozpoznať, ale až vo veku 24 a viac mesiacov sa dá s istotou povedať, že dieťa si je vedomé vlastného ja.

Zistil to Beulah Amsterdam pomocou rúžového testu. Môžete ho vyskúšať aj vy. Výrazným rúžom či fixkou nakreslite dieťaťu na čelo alebo nos veľkú farebnú bodku. Postavte ho pred zrkadlo, no musíte si byť istí, že sa na seba pozrie aspoň trikrát. Ak sa v zrkadle stále baví so svojím „kamarátom“ alebo si bodku vôbec nevšimne, znamená to, že ešte nevníma samo seba ako samostatnú bytosť. Keď sa však na seba pozerá a rukou sa snaží zotrieť si bodku z čela či nosa, je to jasný signál sebauvedomenia.

Dieťa v 18. mesiaci zvyčajne:

  • s istotou chodí a občas už aj pobehne,
  • s oporou stúpa po schodoch, 
  • rozvíja si aktívnu aj pasívnu slovnú zásobu, spája slová do dvojčlenných viet,
  • skáče na jednej nohe alebo na oboch nohách,
  • stavia veže z kociek.


Telesný vývoj dieťaťa

Je vidno, že váš šikovník má už jeden a pol roka. Bezpečne chodí a behá, hoci bez pádov sa to ešte nezaobíde. Rád skúma drobné veci na zemi, preto sa neustále zohýba a zdvíha. Vie chodiť pospiatky a bežať v kruhu. Možno ste mu už raz či dva razy ostrihali vlásky, ale možno mu začínajú rásť až teraz. Nezúfajte, ak má na hlave len páperie, vôbec to neznamená, že bude mať jemné vlasy aj v dospelosti.

Míľniky

Hmotnosť Váži približne 10,2 až 10,9 kilogramu.
Rast Meria približne 76 až 88 centimetrov, obvod hlavy je okolo 44 až 50 centimetrov.
Reč Dieťa vie aktívne používať 15 a viac slov. Jeho pasívna slovná zásoba naďalej rastie, čoraz častejšie sa nazýva vlastným krstným menom.
Motorické zručnosti Dieťa vie používať lyžičku, pohár, prípadne hrnček so špeciálnym uzáverom. Chodí, behá, poskakuje oboma nohami.

Dievčatká vážia v priemere o niečo menej ako chlapci rovnakého veku. Pri vývoji výšky a hmotnosti zohrávajú dôležitú úlohu rodinné predpoklady a genetika. Pokiaľ sa dieťa vyvíja podľa rastovej a hmotnostnej krivky a jeho mentálny a telesný vývin zodpovedá norme, nemusíte si robiť starosti s tým, koľko meria a váži.

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa

Váš poklad možno práve teraz začína používať vlastné krstné meno, hoci o sebe stále hovorí v 3. osobe.

To, čo je pre nás dospelých samozrejmé, pre batoľa znamená obrovský vývojový skok. Dosiahlo kognitívnu úroveň, na ktorej dokáže samo seba vnímať ako jedinečnú osobnosť. Ešte však nejaký čas potrvá, kým spojí svoju identitu so slovíčkom ja. Väčšina batoliat si s touto ďalšou fázou sebauvedomenia poradí vo veku približne 2 rokov. Drobček však bude dávať najavo svoje potreby a želania čoraz intenzívnejšie, či už bude o sebe hovoriť v 1., alebo v 3. osobe.

Dieťa v tomto veku už rozpoznáva, že ľudia a ich telá sú odlišné. Na jednej strane sa samo skúma, najmä pri kúpeli alebo pri prezliekaní, na druhej strane si všíma zvláštnosti mamy, otca či iných ľudí. Vníma napríklad, že starší človek má zošúverenú pokožku na rukách, mama má dlhé vlasy a otec pichľavú bradu.

Keďže jeho slovná zásoba je ešte dosť obmedzená, drobček zvyčajne používa známe slová vo viacerých alebo komplexných významoch. Pri porozumení týmto slovám je dôležité vnímať najmä dôraz a kontext.

Dieťa veľmi pokročilo v motorickom vývoji. Ak začalo chodiť už skôr, vydrží samostatne – popri kočíku – kráčať dlhšie. Spravilo prvé krôčiky len prednedávnom? Jeho pešie výlety budú zatiaľ trvať len veľmi krátko.

Tip: Neočakávajte, že váš miláčik zvládne dlhšie pešie prechádzky či výlety. V tomto veku sa ešte veľmi rýchlo unaví. Vždy so sebou zoberte buginu alebo odrážacie autíčko, či trojkolku.

Výchova hrou

V kurze je hra na schovávačku a naháňačku, ale aj jednoduché drevené skladačky zložené z niekoľkých veľkých častí. Spomenuli ste si aj na puzzle s rôznymi geometrickými tvarmi z vašich detských čias? Ak ho majú vaši rodičia odložené niekde v skrini, je načase oprášiť ho.

V tomto veku by dieťa už mohlo vedieť hádzať loptu či loptičku bez toho, aby stratilo rovnováhu. Možno do nej dokonca aj celkom šikovne kopne. Takto si trénuje nielen motorickú zručnosť, ale aj zmysel pre odhad vzdialenosti a presnosť zacielenia.

Ideálnou formou pohybu na čerstvom vzduchu je hojdanie, kĺzanie, skákanie a vyvažovanie rovnováhy na hojdačkách, šmykľavkách či rôznych preliezkach. Možno však váš malý výmyselník nemá práve chuť hrať sa na ihrisku – ako na just chce vyliezť na obrubník či múrik a balansovať na nich. V prípade zlého počasia môžete drobčekovi vytvoriť prekážkovú dráhu v byte s balančnými doskami a pevnejšími vankúšmi vhodnými na preskakovanie alebo preliezanie. Raz za čas mu doprajte návštevu zábavného centra s trampolínami, so šmykľavkami, s preliezkami či guľôčkovými bazénmi.

Upršané popoludnia môžete využiť aj tvorivo. Kreslite s dieťaťom, modelujte s ním figúrky z plastelíny či z cesta, vystrihujte dekorácie z papiera, vyrábajte umelecké dielka zo šišiek, z gaštanov, kamienkov. Čím viac fantázie do hry vložíte, tým viac sa bude rozvíjať jeho zmysel pre kreativitu a umelecké cítenie. Vytvorte mu pracovný kútik, kde bude mať svoje pastelky, skicáre, omaľovánky aj plastelínu.

V skratke: Venujte veľkú pozornosť výberu materiálov a predmetov na tvorenie. Orálna fáza sa ešte neskončila! Váš miláčik si stále vkladá do úst neznáme veci, aby ich lepšie spoznal. Chce preskúmať nové pastelky, zaujímavú tubu s lepidlom aj to pichľavé čudo, čo sa nazýva nožničkami. Materiály a predmety, ktoré používate pri hre, by mali byť bezpečné, neškodné a odolné voči slinám.

Výživa dieťaťa

Máte doma škovránka alebo skôr sovu? Aj prístup k jedlu prezrádza veľa. Aktívne ranné vtáča sa rado naraňajkuje, len čo vstane z postieľky. Ranný „mrzútik“ a večerný dravec sa chce neraz najskôr pritúliť k mame a otcovi a dopriať si dlhší čas na zobúdzanie. Je schopný užívať si začiatok dňa vrátane raňajok až po nejakom čase. Pre dieťa, ktoré je stále dojčené alebo ešte lipne na raňajšej dávke dojčenského mlieka, zostáva mliečna výživa najlepším spôsobom, ako naštartovať deň. Skutočné raňajky prídu na rad o niečo neskôr.

Vhodným občerstvením na ráno sú malé porcie:

  • chleba alebo pečiva so zdravou nátierkou,
  • müsli alebo jogurtu s ovocím,
  • kaše s čerstvým ovocím, pripravené napríklad z detského mlieka HiPP Combiotik.

Dbajte na to, aby ste dieťaťu ponúkali vždy čerstvé a vyvážené kombinácie bez umelých prísad.

Pre mnohé rodiny sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, pretože ráno sa všetci zhromaždia okolo jedálenského stola. Až potom odchádzajú jednotliví rodinní príslušníci za svojimi aktivitami – za prácou, do školy, škôlky či jasličiek.

Tip: Ak sú rodinné rána príliš hektické a vy musíte vypraviť partnera do práce a staršie dieťa do školy či škôlky, odložte pohodové raňajky s batoľaťom na neskôr. Vychutnáte si ich v oveľa uvoľnenejšej atmosfére a bez časového stresu.

Spánok dieťaťa

V 18. mesiaci batoľa zvyčajne prespí 1,5 až 2,5 hodiny počas dňa a 10 až 13,5 hodiny v noci. Potreba spánku sa v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi zmenila len málo.

Mení sa však počet zdriemnutí počas dňa – väčšina batoliat si už vystačí s jedným dlhším denným spánkom. Drobček si takto dobije baterky na blížiace sa popoludnie. To, či by si mal zdriemnuť pred obedom alebo po ňom, závisí od vašej každodennej rutiny:

  • Patríte vy a vaše dieťa ku škovránkom, ktorí vstávajú skoro? Alebo k sovám, ktoré to večer potiahnu dlhšie, ale na ranné prebudenie potrebujú viac času?
  • Plánujete sebe a dieťaťu pevný predpoludňajší program alebo sa zaobídete bez neho?
  • Plánujete dieťaťu poobedňajší režim?
  • Stará sa o dieťa opatrovateľka, príbuzný či niekto iný? V akom čase?

Batoľatá v tomto veku zvyčajne dávajú jasne najavo, že sú unavené a rady by si zdriemli. Pretierajú si očká, sú mrzuté a uplakané. Niektoré takmer zaspia pri hre, zatiaľ čo iné potrebujú svoj pravidelný uspávací rituál. Rodičia najlepšie vedia, kedy je najvhodnejší čas na obedňajší spánok.

V skratke: Platí to, čo u dospelých: hladnému dieťaťu sa spí rovnako zle ako tomu s veľmi plným bruškom. Dbajte o to, aby medzi jednotlivými jedlami a denným spánkom neboli príliš dlhé alebo príliš krátke prestávky.

V noci sa väčšina batoliat minimálne raz prebudí. Dojčené dieťa hľadá prsník, nedojčené aspoň blízkosť rodičov. Neznepokojujte sa, nočné budenie v tomto veku je ešte stále prirodzené.

Navštívte pediatra

Najneskôr v 18. mesiaci by drobček mal absolvovať 10. preventívnu prehliadku. Jej súčasťou je povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára. Ide o základnú dávku trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Preočkovanie sa robí až v 11. roku života.

Neustále sa rozvíja imunita dieťaťa. S tým súvisí prekonávanie ľahkých vírusových infekcií sprevádzaných horúčkou, nádchou, kašľom, miernou hnačkou alebo vracaním. Ak má dieťa vážnejšiu infekciu, prípadne máte otázky týkajúce sa jeho vývoja, navštívte pediatra čo najskôr.

Ako sa darí mame a otcovi?

Spánok – čo to je? Na permanentnú únavu ste si už ako mama a otec za poldruha roka pravdepodobne zvykli a beriete ju ako súčasť hektického životného obdobia. Ste mladí a máte dostatok energie, ktorá vám pomáha zvládať vyčerpanie spôsobené minimom spánku a kratučkými prestávkami na vlastný oddych. A možno váš miláčik už prespí v kuse niekoľko hodín. V tom prípade sa raz za čas nájde večerná chvíľka aj pre vás dvoch. Čo viac si môžete želať?

To málo voľného času, čo vám vaša ratolesť „daruje“, využite podľa svojich možností a predstáv. Robte to, čo vyhovuje vám obom. Spoločne si pozrite dobrý film, choďte na večernú prechádzku, naplánujte si romantickú večeru pri sviečkach alebo sa milujte. Dôležité je len jedno – nestrávte tieto vzácne spoločné chvíľky upratovaním, varením či prácou!

Nie vždy máte možnosť ísť do reštaurácie, kina alebo na klasické rande. Aj malé spoločné rituály vo večerných hodinách vám pomôžu pohodovo ukončiť deň. Je jedno, či si spolu vypijete šálku upokojujúceho čaju, strávite päť minút pri spoločnom rozhovore alebo si dáte pohár vína pri televízii. Raz za čas by ste si však mohli dopriať aj spoločný večer mimo domu. Požiadajte starých rodičov či priateľku, prípadne si zaplaťte opatrovateľku, ktorá vašu ratolesť postráži v čase nočného spánku. Osemnásťmesačné dieťa už bez problémov zvládne pár hodín bez vašej prítomnosti, hoci ešte stále u neho môže pretrvávať separačná úzkosť a strach z odmietnutia.

Najlepšie tipy pre 18. mesiac dieťaťa

Osemnásť mesiacov, to je cca 540 nádherných dní s novým človiečikom! Strávte ich zmysluplne a vzrušujúco:

  • Stavajte si v obývačke hrady, opevnenia, jaskyne a skrýše. Stačia vám na to vankúše, stoličky a rôzne krabice.
  • Čítajte si spolu obrázkové knihy a budujte veže z kociek, skladajte puzzle a rôzne skladačky.
  • Skúšajte nové zdravé nápady na raňajky.
  • Podnikajte prechádzky a výlety do prírody.
  • Nezabúdajte na fotografie do rodinného albumu.

Dôležité otázky o 18. mesiaci dieťaťa

Ako zamestnám dieťa v 18. mesiaci?

Váš miláčik miluje zážitky v prírode, v parku alebo na ihrisku. Pohyb na čerstvom vzduchu ho nabije energiou a vám vyčistí hlavu. Nechajte ho:

  • behať, skákať, v lete chodiť naboso po rôznych povrchoch,
  • preliezať cez prekážky, vyliezať na detské rebríky a opičie dráhy, šmýkať sa na šmykľavke, hojdať sa,
  • hrať sa na schovávačku,
  • jazdiť na odrážacom autíčku či trojkolke,
  • v lete sa hrať v piesku s vedierkami, formičkami, lopatkami, na jeseň hľadať gaštany a šišky, v zime sa sánkovať, guľovať a stavať snehuliaka.

Malý výmyselník a objaviteľ určite ocení aj dobré nápady na šantenie vnútri:

  • Dajte mu rôzne krabice a prepravky s predmetmi každodennej potreby, nechajte ho vyprázdňovať a napĺňať kuchynské zásuvky s panvicami alebo hrncami.
  • Doprajte mu akčné hry na skrývačku či naháňačku.
  • Stavajte si s ním veže a domčeky z kociek a z rôznych stavebníc.
  • Skladajte s ním rôzne skladačky.
  • Budujte spolu prekážkové dráhy, hrady a opevnenia z vankúšov, taburetiek a zo stoličiek.
  • Čmárajte spolu po detskej tabuli kriedami alebo po pevnom kartónovom papieri hrubými pastelkami vhodnými pre deti od 1,5 do 3 rokov, maľujte špeciálnymi vodovými farbami vo vani alebo prstovými farbami. Pri maľovaní dieťa zvyčajne preferuje dve výrazné farby, napríklad červenú a čiernu.
  • Nechajte ho čľapkať sa vo vani. Miluje prelievanie vody z jedného vedierka do druhého, jej vylievanie alebo dolievanie.
  • Varte v detskej kuchynke, predávajte potraviny v detskom obchodíku, opravujte autíčka v detskej dielničke, ošetrujte choré bábiky a plyšové zvieratká a ukladajte ich do domčeka.
  • Hrajte sa spoločne na detskom koberčeku s cestami, križovatkami, parkoviskami a domami. Autíčok nikdy nie je dosť!

Niektoré batoľatá sa v tomto veku už začínajú intenzívnejšie zaoberať vlastným telom, vedia ukazovať jeho jednotlivé časti, hoci ich ešte nedokážu pomenovať. Snažia sa vyzliekať a obliekať. To už môže byť signál, že dieťa je pripravené na postupné odplienkovanie a nočník.

Čo zvládne dieťa v 18. mesiaci?

Drobček v 18. mesiaci zvyčajne chodí bez pomoci dospelého viac-menej bezpečne – v závislosti od toho, kedy začal robiť prvé kroky. S chuťou kráča pospiatky, v kruhu a skáče, väčšinou naraz oboma nôžkami.

Do schodov stúpa s pomocou dospelého alebo sa pridŕža zábradlia. Zvyčajne vystúpi na schod oboma nôžkami naraz. Pri zostupovaní potrebuje väčšiu oporu.

Papá hlavne rukami, ale už aj lyžičkou. Čoraz častejšie chce jesť sám – už sa mu nepáči, že ho kŕmite. Celkom dobre dokáže samostatne piť z pohárika.

Vie aktívne používať 15 a viac slov, ktoré už spája do dvojčlenných viet. Jeho slovná zásoba je čoraz bohatšia. Jeden výraz často použije na označenie konkrétnej veci, človeka alebo činnosti. Napríklad brm-brm môže znamenať auto, ale aj šoférovať. Tata môže byť ocino, ale aj cudzí muž v supermarkete. Pri rozhovore s dieťaťom nešušlite, nenapodobňujte jeho maznavú reč, hovorte jasne. Na chybné slovo či vetu ho neupozorňujte, radšej ju správne zopakujte. Batoľa už dokáže pomenovať základné emócie a porozumieť základným pokynom.

V tomto veku dieťa už prejavuje majetnícke správanie. Na všetko hovorí moje, najmä keď sa o to má podeliť so súrodencom alebo s kamarátom z ihriska. Na druhej strane sa rado pochváli obľúbenými hračkami a ukazuje ich druhým. Začína si uvedomovať samo seba. Rado si prezerá fotky s ľuďmi, ktorých pozná.

Čo je dieťa v 18. mesiaci?

Jedálny lístok poldruharočného batoľaťa je už pomerne bohatý. Zvyčajne pozostáva z raňajok, obeda a večere, ako aj z desiatej a olovrantu. Má už dostatok zúbkov, aby stravu rozhrýzlo a požulo. Kompletný detský chrup sa skladá z 20 mliečnych zubov.

Strava by mala obsahovať:

  • čerstvé ovocie a zeleninu, 
  • varené zemiaky či zemiakovo-zeleninové pyré ako prílohu k mäsu,
  • ryžu a cestoviny (cestoviny môžu byť celozrnné),
  • pšenično-ražný chlieb bez zrniečok, ktoré by mohlo dieťa vdýchnuť, a ideálne vždy z predchádzajúceho dňa, pretože starší chlebík sa ľahšie trávi a nenafukuje,
  • mäso, ktoré raz do týždňa nahrádza ryba a raz do týždňa vajce, 
  • na dennej báze ešte zostáva mlieko vo forme materského alebo dojčenského, ale čoraz viac ho dopĺňajú mliečne výrobky (jogurty, syry, tvaroh).

Vyvážená strava by stále mala mať minimálny obsah soli a cukru. Odolajte pokušeniu, pohodliu a lákadlám v obchodoch a nezvykajte svoje zdravé dieťa na sladkosti.

Potraviny nevhodné pre batoľatá:

  • malé tvrdé ovocie alebo oriešky, ktoré by mohli vdýchnuť (nebezpečenstvo udusenia)
  • korenené a slané jedlá
  • vyprážané a restované jedlá
  • priemyselne spracované polotovary a hotové výrobky
  • údeniny, salámy, čipsy, hranolčeky
  • kofeín, alkohol, cukry a sladidlá, farbivá, stabilizátory

Niektoré deti dávajú prednosť jedlám, v ktorých sa potraviny nekombinujú, napríklad dnes zjedia len cestoviny bez omáčky, zajtra len omáčku alebo mäso. Iné milujú mix rôznych chutí, ďalšie uprednostňujú chlebík alebo mliečne a obilninové kaše s ovocím.

Ponúkajte malému jedákovi čo najviac zdravých, čerstvých a priemyselne neupravených potravín. Hoci o tom, koľko a čo drobček zje, rozhodne v konečnom dôsledku on sám, s výberom mu „nenápadne“ pomáhajte.

Koľko má dieťa v 18. mesiaci merať a vážiť?

V 18. mesiaci meria dieťa 76 až 88 centimetrov a zvyčajne nosí oblečenie vo veľkosti 86, prípadne 80 až 86 alebo 86 až 92.

Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 10,2 až 10,9 kilogramu, pričom odchýlka môže byť 1 až 2 kilogramy nahor alebo nadol. Ak vaša ratolesť naďalej priberá podľa priemernej percentilovej krivky, nemáte dôvod na obavy.