Životný štýl, ktorý svedčí vašej pokožke

Väčšina dvadsiatničiek má pevnú, zdravú a pružnú pleť bez náznaku vrások. Drobné problémy či nedokonalosti vyrieši dlhší spánok alebo mejkap. Po dvadsaťpäťke začína koža oficiálne starnúť. Do sviežeho vzhľadu treba čo-to investovať. Na pokožke sa zrkadlí každodenná starostlivosť aj životný štýl, ktorý vediete.

Aj v dvadsiatich piatich stačí málo

Dvadsaťpäťročná pokožka má stále všetko, čo potrebuje. Dostatok elastínu a kolagénu aj prirodzená hydratácia zabezpečujú, že je napnutá a hladká. Po hlbších vráskach niet ani stopy, prípadné akné už zrejme doznieva alebo sa úplne stratilo. Kde-tu sa možno objavujú drobné mimické vrásky.

Skrátka, dobrá správa znie, že ešte pekne dlhý čas si vystačíte so základnou starostlivosťou a s jemnou, šetrnou kozmetikou. Napríklad s takou, ktorá je určená deťom, lebo platí, že čo je dobré pre bábätká, je dobré aj pre vás. K základnej starostlivosti patrí najmä ranné a večerné čistenie pleti. Nepodceňujte ho ani v prípade, ak patríte k šťastlivcom, ktorí nepotrebujú líčenie – smog a ostatné nečistoty z ovzdušia a prostredia zanechávajú na pleti stopy. Cez deň si vystačíte s ľahkými hydratačnými krémami, na protivráskové alebo výživné máte ešte čas. Očné okolie je celkom iná zóna, oveľa citlivejšia. Večer si ju už krémujte špeciálnym očným krémom vhodným pre váš vek. Ak máte vyrážky, o ošetrovaní sa poraďte s odborníkom.

Náš tip:

Ešte stále bojujete s akné? Na základnú starostlivosť a čistenie pleti s akné sú vhodné detské telové mydlá, čistiace peny alebo emulzie. Lekári ich odporúčajú na aknóznu pleť pre ich výnimočný obsah – nie je v nich nič „navyše“, nič alergizujúce ani dráždivé. Sú testované a obsahujú len jemné čistiace zložky, obvykle na báze výťažkov z mandlí. 

Aj telo si zaslúži ľahkú základnú pozornosť. Natierajte sa hydratačnými krémami, ale ak vás trápi suchá pokožka, môžete siahnuť po výživnejších prípravkoch. Vhodné sú krémy s obsahom mandľového oleja. Máte pocit, že vaša pleť predsa len potrebuje viac? Vyskúšajte ovocný alebo povrchový či stredne hlboký chemický píling.

 

Prekročili ste tridsiatku?

Koža po tridsiatke produkuje menej mazu. Na niektorých miestach sa stenčuje a začína byť suchšia. Schopnosť regenerácie sa pomaly, ale isto spomaľuje, znižuje sa produkcia elastínových a kolagénových vláken. Pleť už nie je taká pružná ako pred desiatimi rokmi. Objavujú sa nielen mimické vrásky, ale aj jemné náznaky tých hlbších. 

Hoci na zmenu farby pokožky a jej nejednotný vzhľad je priskoro, môže k tomu dôjsť. To isté platí o prvých pigmentových škvrnách. Nie nadarmo sa vraví, že tridsiatka je čas, keď si treba nájsť svoju kozmetičku a pravidelne sa s ňou stretávať. Vyberte si ju podľa odporúčaní a recenzií, ale i podľa kozmetiky, ktorú používa. Vašej pokožke najviac pristane rozmaznávanie účinnými prírodnými kozmetickými pokladmi. Uvažujete o estetickom ošetrení? Môžete vyskúšať chemický píling, fotorejuvenizáciu, botulotoxín či kyselinu hyalurónovú. Na agresívnejšie zákroky máte stále more času.

Náš tip:

V čom spočíva základná starostlivosť o pokožku v tridsiatke? Alfou a omegou zostáva denné a večerné čistenie. Čistiace vody, mlieka a gély si vyberajte podľa typu pleti a ročného obdobia. Cez deň si pokožku na tvári dostatočne hydratujte. Investujte už aj do krémov, ktoré predchádzajú predčasným vráskam, prípadne spomaľujú ich tvorbu.

Nezabúdajte na výživnú kozmetiku. Na telo môžete okrem telových krémov či mliek používať aj prírodné oleje, ktoré si vmasírujete do ešte vlhkej pokožky. Jednotkou aj po tridsiatke zostáva prírodný mandľový olej. Ak sa pýtate prečo, odpoveďou sú jeho unikátne vlastnosti a fakt, že hoci je to olej a kožu účinne zvláčňuje, nezanecháva na nej pocit nevstrebateľnej mastnoty. Telu raz za čas doprajte píling, ktorý zbaví kožu odumretých buniek a prekrví ju.

 

Pokožka okolo očí je citlivejšia

Okolie očí starne rýchlejšie. Už od vstupu do dospelosti potrebuje viac pozornosti. Pokožka je tu až štyri razy tenšia než na iných miestach tváre. Má menej mazových žliaz a kolagénu, nevytvára sa na nej ochranná lipidová vrstva. Má preto väčší sklon k suchosti, ochabnutosti a jemným vráskam.

Vedeli ste?

Prečo sa tvoria tmavé kruhy pod očami? Pokožku tu pretkáva množstvo jemných žiliek, ktoré zásobujú oko a jeho okolie. Ak prasknú alebo sa rozšíria, prejaví sa to sivastým či modrým sfarbením okolitej jemnej pleti. Tmavé kruhy môžu naznačovať nedostatočné fungovanie obličiek i zvýšenú hladinu zlého cholesterolu. Častým problémom bývajú opuchy pokožky očí. Viditeľné sú po prebudení sa, za krátky čas zmiznú. Ich príčinou je hlavne genetická predispozícia, niekedy aj porucha lymfatického obehu, štítnej žľazy alebo ťažkosti s pečeňou.

Proti tmavým kruhom a opuchom pod očami môžete zakročiť zdravou životosprávou. Naučte sa menej soliť, vyhýbať sa alkoholu a fajčeniu. Trávte menej času pred displejom smartfónu, obrazovkou počítača alebo televíziou. Viac spite, hýbte sa, chráňte si oči pred slnkom. Očný krém či gél by mali byť najneskôr po tridsiatke klasickou súčasťou večerného kozmetického ošetrenia. Z času na čas si doprajte chladivý obklad, masku alebo jemnú masáž, najmä ak ste večerali jedlo s vyšším obsahom soli alebo ak ste na večierku vypili viac alkoholu. 

Čo si pleť pýta a kde to nájdete?

Vitamín A. Stará sa o to, aby bola pokožka pružná a nevysychala, dohliada na jej elasticitu a podporuje tvorbu kolagénu. Chráni pred škodlivými UV lúčmi a spálením pokožky slnkom. Zdrojom vitamínu A sú živočíšne aj rastlinné potraviny: makrela, losos, mlieko, syry, pečienka, špenát, paradajky, brokolica, rukola, mangold, karotka alebo červená zelenina s betakaroténom, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. 

Vitamín E. Posilňuje väzivo, chráni membránu buniek, predchádza následkom UV žiarenia a znižuje stratu vlhkosti. Čerpajte ho z orechov, celozrnných produktov a olejov lisovaných za studena. 

Vitamín C. Je nevyhnutný na tvorbu kolagénu, spevňuje pokožku a zmierňuje vrásky. Patrí k antioxidantom, takže eliminuje oxidačný stres, ktorý zodpovedá za rýchlejšie starnutie. 

Na vitamín C sú bohaté mnohé druhy ovocia a zeleniny, predovšetkým kivi, grep, brokolica, bobule a červená paprika. 

Biotín. Bráni vzniku šupinatej pokožky, lámavých nechtov, štiepiacich sa vlasov. Získate ho z vajíčok, orechov alebo zo sójových bôbov. 

Kyselina pantoténová. Dôležitá je na regeneráciu buniek. Potrebuje ju pleť i vlasy. Zdrojom sú celozrnné produkty a strukoviny, no jedzte aj vajcia, mliečne výrobky a dostatok zeleniny. 

Zinok. Chráni pred suchou a praskajúcou pokožkou, lámavými nechtami a vlasmi i pred vypadávaním vlasov. Ak tomu chcete predísť, zaraďte do jedálnička hovädzie mäso, morské ryby, mlieko a celozrnné produkty, pečeň, para orechy, slnečnicové semienka a ovsené vločky. 

Železo. Aj tento minerál praje kráse. Nedostatok sa prejavuje popraskanými kútikmi úst, lámavými nechtami a vlasmi. Telo ho získa z hovädzieho i bravčového mäsa, zo pšeničných klíčkov, z tekvicových semienok, pistácií, vlašských orechov, zo šošovice a z celozrnného chleba. 

Omega-3 mastné kyseliny. Chránia pleť pred spálením, zmierňujú akné, eliminujú zápalové procesy a prispievajú k jej zvlhčovaniu. Ich zdrojom sú tučné morské ryby, no nachádzajú sa aj v chia i ľanových semienkach a vo vlašských orechoch.

Ruky prezradia veľa

Opýtajte sa mamy, ktorá časť tela prezrádza o svojej majiteľke presne tie informácie, ktoré nechce vykrikovať do sveta. Väčšina skúsených žien vie, že je to pokožka rúk. Vyzradí vek, typ práce, ktorú vykonávate, akým koníčkom sa venujete i ako často im darujete potrebnú regeneráciu. Starajte sa o ruky a nechty čo najskôr. Mydlá a dezinfekčné prostriedky s obsahom triklosanu a alkoholu používajte s mierou, pretože pokožku rúk priveľmi vysušujú. Mimo domu môžete namiesto klasického umývania rúk využívať šetrné vlhčené obrúsky  určené na detskú pokožku. Ruky si neumývajte v horúcej, ale len vo vlažnej vode.

Pri umývaní riadu alebo podláh nezabúdajte na gumené rukavice. Najcitlivejšie na vysušenie sú chrbty rúk, keďže pokožka na nich obsahuje minimálne množstvo tukového tkaniva. Na dlaniach sú zase potné žľazy, ktoré neprepúšťajú vlhkosť. Preto je dôležité ošetrovať si ruky z oboch strán – v priebehu dňa po každom umytí jemným hydratačným krémom, večer výživným krémom alebo balzamom. Ak máte suché ruky a u svojej tehotnej kamarátky zbadáte telové maslo proti striám, vyskúšajte ho. Čoraz viac mamičiek vraví, že sa ho po pôrode nevzdali – okrem brucha ho používajú na starostlivosť o ruky. Ulahodíte im aj zábalmi a olejovými kúpeľmi, obzvlášť z prírodného mandľového oleja, ktoré prospejú aj nechtom – budú lesklé, bez záderov a nebudú sa lámať.

Nezabúdajte, že ruky sú spolu s tvárou a dekoltom najviac vystavené slnečnému žiareniu, preto si ich v lete chráňte opaľovacím prostriedkom s UV filtrom. Predídete tak tvorbe pigmentových škvŕn.

Upravte si životný štýl

Na kvalite pokožky sa odráža starostlivosť, ktorú jej venujete, aktuálny zdravotný stav, ale i životný štýl, aký vediete. Škodí jej fajčenie, nezdravé stravovanie, priveľa alkoholu, zlý pitný režim, nedostatok spánku, priveľa stresu. Na ľahkú váhu neberte ani slnečné žiarenie. Mladá opálená pokožka je atraktívna, ale prešľapy v podobe početnejších spálenín si pamätá. Dlhodobé a nadmerné vystavovanie sa škodlivému UV žiareniu má za následok rýchlejšie starnutie, nepekné pigmentové škvrny i hrozbu rakoviny. 

Mladosť, to je aktívny, hektický život. Ale predsa len, dokážete sa na chvíľu zastaviť a relaxovať? Možno je načase sem-tam to skúsiť. Niektoré z nás nevedia vypnúť, iné si nedokážu odoprieť sladké alebo, naopak, poriadne slané a štipľavé. V hektike každého dňa nemáme priestor na šport. Sú to drobnosti, ale pokožka prívetivý prístup svojej majiteľky privíta.

Tip na záver: Vyskúšajte tvárovú gymnastiku

Medzi dvadsiatkou a tridsiatkou pokožka zvyčajne nepotrebuje špeciálne omladzovacie procedúry, ale za „prirodzený lifting“ nič nedáte. Pravidelná tvárová gymnastika spomalí tvorbu mimických vrások. Každý z pohybov, ktoré denne opakujeme, pôsobí na pokožku tak, že sa do nej časom natrvalo vryje. Stopy po sebe zanecháva radosť, smiech, zlosť, únava, zlé držanie hlavy či žmurkanie do počítača. Niektoré tvárové svaly sú v napätí stále, iné ochabujú, pretože ich bežne nepoužívame. Cieleným cvičením zapojíme do činnosti aj tie lenivejšie, ochabnutejšie. Platí to aj naopak – svalové skupiny, ktoré používame nadmerne, treba uvoľniť. Tvárová gymnastika zároveň stimuluje prekrvenie drobných vlásočníc, ktoré vedú až na povrch kože. Keď sa rozšíria, lepšie zásobia pokožku výživnými látkami. Bonusom je lymfatická drenáž a účinnejšie odplavenie škodlivín.