Tipy na prebaľovanie detí
Skôr ako sa dieťa naučí pýtať na nočník, treba ho približne 4000-krát prebaliť. Novorodenci močia až 20-krát denne.
Ponúkame niekoľko tipov, ako zvládnuť túto každodennú výzvu:
Nevyhnutné príslušenstvo na prebaľovanie:
- mäkká rukavica na umývanie, teplá voda, papierové utierky s detským olejom alebo vlhčené utierky
- ak je to potrebné, krém proti zapareninám
- čistá plienka
- pre staršie deti hračka na odpútanie pozornosti
Ako to funguje
Spustite detský kolotoč alebo, v závislosti od veku dieťaťa, dajte dieťaťu hračku na hranie.
Najskôr odstráňte použitú plienku. Pred nasadením novej plienky vyčistite oblasť genitálií rukavicou na umývanie, olejovou utierkou alebo vlhčeným obrúskom. Dôkladne vysušte pokožku (ak je to potrebné, vytrite ju do sucha). Čistenie je mimoriadne dôležité po stolici. Ak je to potrebné, aplikujte krém proti zapareninám. Nasaďte novú plienku.
Nikdy nenechávajte dieťa na prebaľovacom pulte bez dozoru.
Genitálie bábätka utierajte vždy spredu dozadu, to je dôležité najmä u dievčatiek. U chlapčekov si dajte pozor, aby Vás nepocikal - prikryte penis látkou alebo plienkou.
Podráždenosť – ako predísť podráždeniu pokožky
Ak máva Vaše dieťatko často boľavý zadoček, mohla by byť príčinou plienka, ktorá zadržiava príliš veľa vlhkosti alebo prepúšťa ku koži príliš málo vzduchu. Neelastické plienky môžu taktiež spôsobiť odieranie v plienkovej oblasti. Vlhkosť z moču alebo stolice, ktorá sa poriadne neabsorbuje, dráždi jemnú detskú pokožku. Pokožku dráždia aj baktérie v stolici a zložky moču.
Čo pomáha chrániť pokožku bábätka?
- Prebaľujte často – suché plienky môžu zmierniť dráždenie.
- Používajte absorbujúce elastické plienky.
- Plienka by nemala byť príliš tesná. Medzi plienkou a bruchom má zostať priestor na šírku prsta.
- Okolie genitálií po vyčistení zakaždým dobre vysušte, najmä v kožných záhyboch, aby sa nezapálili. Jemne vyklepte vytrite dosucha, nešúchajte alebo použite sušič na vlasy.
- Nechajte dieťa čo najdlhšie bez plienky, aby sa k pokožke mohol dostať vzduch. Vaše dieťa z toho bude mať radosť!
- Aby stolica a moč nespôsobili problémy, môžete ako preventívne opatrenie aplikovať na plienkovú oblasť krém. Krémy s obsahom zinku sú ideálne na dodatočnú ochranu pred vlhkom.
Prevencia je lepšia a ľahšia ako liečenie podráždenia kože. Rodičia by preto mali poznať pravidlo ABCDE na predchádzanie zápalu zadočka bábätka. Tieto písmená znamenajú nasledujúce slová:
Air (Vzduch): Air (vzduch): Deti bez plienok nemávajú zapareniny. Nechávajte dieťa bez plienky tak často, ako je to len možné.
Barriers (bariéry): Regenerácia kožných ochranných vrstiev. Krém s obsahom zinku môže pomôcť ochrániť zadoček pred stolicou a močom.
Cleansing (čistenie): Pravidelné prebaľovanie, čistenie a dôkladné sušenie pokožky (pokožku jemne vytrite dosucha alebo použite sušič na vlasy).
Diapers (plienky): Vyberte si plienky s vysokou schopnosťou nasávania vlhkosti (absorbujúce).
Education (vzdelávanie): Informovanie pacientov, pretože ich znalosti sú rozhodujúce pri tom, či sa dá predísť podráždeniu alebo nie.
Krém proti zapareninám a čistiace vlhčené obrúsky
Čistiace vlhčené obrúsky sú veľmi obľúbené a mimoriadne praktické, keď ste mimo domu. Sú ideálne aj na čistenie rúk a tváre. Odporúča sa používať obrúsky bez konzervačných látok a parfumov. Tieto požiadavky spĺňajú Detské vlhčené obrúsky bez parfumu HiPP Babysanft.
Na ochranu pokožky pred agresívnymi telovými tekutinami je ideálne použiť v plienkovej oblasti krém proti zapareninám. Dobrou zložkou je zinok, pretože chráni pred podráždením a urýchľuje proces regenerácie. Odporúča sa používať lipofilné krémy, pretože odpudzujú vodu. Všetky tieto požiadavky spĺňajú krémy proti zapareninám.