Strava a vyvážený jedálniček dojčiacej ženy
Dojčenie je najvýznamnejšou a najprospešnejšou formou stravovania bábätiek počas prvého polroka ich života. Sú teda plne odkázané na mamičku a na materské mlieko, z ktorého čerpajú všetky živiny, minerály, vitamíny alebo napríklad protilátky. V ČR dojčí 85 % matiek, čo je veľmi pekné číslo a vďaka súčasným trendom sa predpokladá, že neustále porastie.
Dojčenie teda nie je to, čo by mamičky zanedbávali. Kde sú ale veľké medzery, je bohužiaľ starostlivosť o svoj vlastný jedálniček. Častá snaha po pôrode zhodiť tehotenstvom nabrané kilá alebo len nedostatočná informovanosť o dôležitosti stravy mamičiek, vedie k deficitu prospešných tukov, vitamínu D, železa, jódu, ale aj celkovému nedostatku energie.
Celkový nedostatok energie
Je to práve jedálniček matky, ktorý rozhoduje o kvalite materského mlieka. Počas dojčenia sú energetické nároky na organizmus ženy až 5x vyššie a s tým je potrebné príjem energie navýšiť. To sa však nedeje a u väčšiny mamičiek sa príjem energie pohybuje dokonca pod normou bežných výživových hraníc pre ženy daného veku. Výsledkom je unavená žena a nedostatočná tvorba materského mlieka.
Okrem dostatočného príjmu energie je nutné klásť dôraz aj na adekvátny príjem jednotlivých živín. Pokiaľ neprichádzajú so stravou (vitamíny a minerálne látky), začne ich organizmus ženy brať z vlastných zásob, ktoré sa časom vyčerpajú, a materské mlieko o nich začne byť značne ochudobnené. Ohrozené sú potom predovšetkým hladiny vápnika, kyseliny listovej, železa, zinku, jódu alebo vitamínu B12.
Riešenie nedostatočného príjmu živín
Základom jedálnička dojčiacej matky by mala byť pestrá a vyvážená strava, ktorá zahŕňa navýšenie príjmu energie. Ideálne od začiatku dojčenia by sa mamička mala starať nie len o novorodenca, ale aj o seba a dbať na vlastnú životosprávu, ku ktorej nepatrí v období dojčenia redukcia hmotnosti. Naopak je potrebné navýšiť príjem celkovej energie cca o pätinu (o 300-500 kcal) a zvýšiť príjem vitamínov a minerálov vo vlastnom jedálničku.
Pokiaľ sa mamička o vlastnú stravu nedokáže postarať, alebo je pre ňu vhodnosť jedálnička komplikovane dosiahnuteľná, sú vhodné príslušné doplnky stravy pre dojčiace ženy.
Pozor u mamičiek vegániek, aby mali dostatok živín vo vlastnej strave. Ani vyvážená strava u nich nepokryje dostatočné množstvo vitamínu B12. Ten je teda nutné suplementovať formou potravinového doplnku. Omega 3 mastné kyseliny získate príjmom 1-2 lyžičiek ľanového oleja denne, pozor však na jeho teplotu. Omega 3 mastné kyseliny sú citlivé na zahriatie, takže je potrebné ich používať do šalátov a pri príprave surovej stravy.
Pitný režim dojčiacej ženy
Dojčiaca matka by mala vypiť denne aspoň 2-3 litre vhodných tekutín, za ktoré považujeme kvalitnú pitnú vodu (ideálne nesladenú), minerálnu vodu so slabou mineralizáciou, nesladený čaj, mliečne nápoje alebo vodou riedené ovocné šťavy. V horúcich dňoch však nezabudnite toto množstvo ešte navýšiť.
Preventívne proti kolike a alergiám
Je chybou, že značná časť mamičiek hneď po pôrode nasadí diétu, z ktorej vyradí potenciálne potravinové alergény a nadúvajúce potraviny. Takéto opatrenie je úplne zbytočné, pretože každé dieťa je iné a veľmi ľahko odpozorujete, čo práve vášmu bábätku nevyhovuje a stravu prípadne upravíte dodatočne.
To ako bábätko reaguje na vašu stravu, spoznáte s omeškaním cca 10-12 hodín. Môžete si počas prvých týždňov vlastný jedálniček zapisovať a prípadné nevyhovujúce potraviny potom nahradiť inými, výživovo rovnako hodnotnými.