Alergie, vetry, vracanie a iné trápenia pri dojčení
Dojčenie je pre každé bábätko to najlepšie. Materské mlieko totiž obsahuje všetky potrebné živiny a protilátky, vďaka ktorým je zdravé a v bezpečí. Čo ale robiť, keď spokojný úsmev na tvári vášho drobčeka vystrieda plač kvôli boľavému brušku, alebo ho začnú trápiť alergie a vracanie? Potom prichádza k slovu špeciálna dojčenská výživa.
Alergie u detí – dá sa im predísť?
Pokiaľ sa ale alergie u vás v rodine vyskytujú a existuje zvýšené riziko vzniku alergie, pričom dojčenie nie je možné, poraďte sa s pediatrom.
Reflux u dojčiat
Občas si môže dieťatko krátko po kŕmení alebo pri ňom zvracia. Kvôli tomu nie je potrebné panikáriť. Skrátka len vypilo príliš veľa mlieka alebo prehltlo viac vzduchu. Pokiaľ sa avšak vracanie objavuje po každom kŕmení, môže vaše dieťatko trápiť reflux.
Na vine je zníženie napätia dolného zvierača pažeráku, ktorý nie je ešte dostatočne vyvinutý, a ktorý potom dostatočne nebráni, aby sa strava vracala späť do pažeráku a pusy. Než s drobčekom pobežíte k pediatrovi, skúste niekoľko fígľov.
Až keď všetko zlyhá, konzultujte s lekárom možnosť použitia špeciálnej dojčenskej výživy s karubínom (svätojánský chlieb). Ide o prírodné zahusťovadlo, vďaka ktorému je výživa hutná, takže zostane v žalúdku.
Vetry a bolesti bruška pri dojčení
Za bolesti bruška u dojčiat môžu potravinová alergia, citlivosť tráviaceho ústroja, zavádzanie tuhej stravy, nedostatočné odgrgnutie, stres a nepohoda doma, nepravidelná denná rutina a mnoho ďalších dôvodov.
Pre potreby dojčiat s citlivým bruškom je tu špeciálna výživa HiPP Comfort. Vyvážená dávka probiotických kultúr mliečneho kvasenia, polynenasýtených mastných kyselín, hypoalergenné bielkoviny, redukovaný obsah laktózy a ľahko stráviteľný tuk, sú cestou k zdravo plným plienkam.
Hnačka u dojčiat
Hnačka je u dojčiat celkom bežná. Môže ju spôsobiť nevhodná výživa, potravinová alergia, zle sterilizovaný riad alebo napríklad zmena prostredia, vírusy a baktérie. Prvou pomocou je dostatočný pitný režim dieťaťa, aby sa zabránilo dehydratácii, a časté dojčenie. Materské mlieko totiž pomáha upravovať stolicu a napríklad u hnačky spôsobenej rotavírusmi urýchľuje jej odozvu.
Hnačka môže byť aj chronická a dlhodobá, v takom prípade je najskôr na vine ochorenie tráviaceho traktu alebo alergia na laktózu z kravského mlieka. Potom je konzultácia s lekárom a úprava výživy nevyhnutná.
Nezabudnite, že špeciálna dojčenská výživa by sa mala podávať len pod lekárskym dohľadom a na odporúčanie lekára.