Pôrod cisárskym rezom? Pýtate sa, aké to bude po ňom?
Chystáte sa na pôrod cisárskym rezom alebo ste ho už podstúpili? Pripravte sa na to, že popôrodné obdobie bude trochu iné ako po vaginálnom pôrode. Po sekcii sa musíte zotaviť z pôrodu, veľkej brušnej operácie i anestézie. Čo vás čaká, čo možno prekvapí? Pozrite si naše užitočné rady.
Aké to bude a čo treba vedieť vopred? Prinášame vám šesť komplexných užitočných tipov a informácií, ako zvládnuť pôrod tzv. sekciou.
1. Nie je to „bezbolestná verzia pôrodu“
Veľa žien sa spätne zhoduje na tom, že už po dvoch týždňoch mali zautomatizované návyky, vďaka ktorým sa dokázali vyhnúť ostrejšej bolesti. Hovoríme o šetrnom režime, pridŕžaní miesta rezu pri vstávaní a sadaní a podobne. Ak je to nevyhnutné, nebojte sa svojho lekára opýtať na lieky proti bolesti (analgetiká), ktoré vám umožnia ľahšie zvládanie fungovania popri dieťatku. Dôležité je vedieť, že ťažkosti sa majú postupne zmierňovať a strácať na intenzite. Ak by ste tento trend nevnímali, ak by sa dokonca s odstupom viacerých dní bolesti zvýrazňovali, treba spozornieť. Mohol by to byť príznak infekcie maternice alebo infekcie v rane. Obe komplikácie si žiadajú lekársku pomoc a zásah. Čo ďalšie sa oplatí vedieť?
Cisársky rez nie je jednoduchý chirurgický zákrok – je logické, že telo naň odpovie bolesťami. Objavia sa v oblasti samotného rezu, panvy aj vagíny. Citeľné môžu byť 2 až 6 týždňov po operácii, no najintenzívnejšie bývajú prvé 2 až 3 dni – zásah do brušnej steny, štruktúr pod ňou a maternice je ešte veľmi čerstvý a vnímanie bolesti znásobuje aj popôrodné sťahovanie maternice do pôvodnej veľkosti.
2. Bábätko vám pomôžu podržať v náručí
Ak nebudete v celkovej anestézii a dieťatko vykukne na svet bez ťažkostí, zvítať sa s ním, poobzerať si ho, pohladiť a pritúliť vám pomôžu sestričky hneď v pôrodnej sále. Ak ste boli v celkovej anestézii, prinesú vám ho tak skoro, ako to pôjde. Z postele vás sestričky postavia najneskôr po 24 hodinách, aby sa predišlo trombóze žíl. Budete oveľa slabšia, než sa obvykle cítite, preto sa neľakajte, ak vám bábätko budú ešte odnášať a nebudete ho mať pri sebe bez prestávky. Počas ďalších dvoch dní však už dokážete sama dieťatko dvíhať, udržať v náručí a začnete sa oň starať – ako mamy po bežnom pôrode. Ešte stále to nebude bezbolestné, a tak môžete v pôrodnici požiadať o pomoc personál. Je to normálne, cisársky rez naozaj nie je banálna operácia. Veľmi dôležité je pravidelne si pýtať lieky proti bolesti, ktoré vám umožnia v prvých dňoch fungovať okolo dieťaťa ľahšie. V nemocniciach používajú také lieky, ktoré bábätku neprekážajú a sú bezpečné pri dojčení. Aj doma môžete v prvých dňoch užívať analgetiká, napríklad paracetamol alebo ibuprofén.
Zhruba po dvoch týždňoch od pôrodu by ste pri opatere syna či dcérky mali pociťovať už len mierne nepohodlie. Po šiestich týždňoch to bude už takmer také ako pred pôrodom, pretože prerezané tkanivá budú z veľkej časti zahojené.
3. Sprcha nebude hneď, ale dočkáte sa
Kým sa po pôrode cisárskym rezom dostanete do sprchy a budete sa môcť jemne umyť, musí vás najskôr ošetrujúci personál postaviť po anestézii na nohy a „rozchodiť“. Niekde to urobia po ôsmich, inde možno až po 12 hodinách. V závislosti od typu použitej anestézie a iných konkrétnych okolností môžete ležať aj celých 24 hodín od narodenia dieťatka. Keď budete opäť na nohách, pod dohľadom sestier a s ich istením prejdete pár prvých krokov. Ak by sa vám točila hlava alebo vám prichádzalo zle, uložia vás späť do postele a nechajú odpočívať trochu dlhšie.
Keď chôdzu zvládnete, sestričky vás odprevadia do sprchy. Nemajte strach, jedna z nich zostane po celý čas s vami. Zdá sa vám to na prvé počutie zvláštne? „Aj mne sa zdalo divné, že zdravotná sestra pôjde so mnou do sprchy. Ale po cisárskom reze bola jej ohľaduplná a, dovolím si povedať, aj láskavá, pomoc jednou z najlepších, akých sa mi kedy v zdravotníckom zariadení dostalo. A keď som po piatich rokoch znova rodila cisárskym rezom, iná zdravotná sestra sa o mňa postarala rovnako. Sú to možno drobnosti, ale po cisárskom reze zavážia,“ hovorí Kristína, ktorá porodila obe deti v bratislavských pôrodniciach.
Môžete sa osprchovať čistou vodou, neskôr budete môcť použiť aj umývacie prostriedky, no iba v tých oblastiach, z ktorých nehrozí zatečenie mydlovej vody do rany. Kým je rana prelepená, obväz sa snažte nezmočiť. Mokrý vám musia ihneď vymeniť. Keď máte ranu nekrytú, opatrne si ju opláchnite len čistou vodou. Chrastičky, ktoré sa na jazve postupne vytvoria, si nikdy nestrhávajte. Okolie zošitej rany si po každom umytí jemne a dôkladne osušte. Neskôr, po zahojení posledných chrást, si ranu môžete očistiť aj mydlom.
Prípadné krémy alebo masti na ošetrenie jaziev a podporu ich hojenia si nanášajte po dvoch týždňoch od zákroku. Zatúžili ste po horúcom kúpeli? Práve ten vám lekári dlhší čas nepovolia. Nezhojená rana sa totiž dlho nesmie namáčať. Kúpeľ nie je vhodný ani počas šestonedelia, po ňom už môžete smelo do vane.
4. Rozbeh dojčenia potrebuje čas
S cisárskym rezom sa spája mýtus komplikovaného dojčenia. Vraj sa nerozbehne vôbec alebo len s veľkými ťažkosťami. Začiatky dojčenia môžu byť náročné po akomkoľvek pôrode. V prípade cisárskeho rezu je za najväčší problém a prekážku pri dojčení všeobecne považované oneskorené priloženie novorodenca k mamičke. Dôvodom môže byť, samozrejme, aj anestézia, ale i nedostatok vyplavených hormónov. Ďalším problémom môžu byť aj značné bolesti, ktoré ženy po operácii pociťujú. Dôležitá je aj zrelosť novorodenca, ktorý na správne priloženie potrebuje sací, prehĺtací a hľadací reflex. Skúste nepanikáriť, ak nepôjde všetko hneď a hladko. Spúšťanie laktácie ovplyvňuje hormón oxytocín – aj preto sa hovorí, že začiatok dojčenia je v hlave a vo včasnej stimulácii. Silným stimulantom sú dotyky a emotívna väzba, čo je dôvod, prečo i po pôrode cisárskym rezom by vám dieťatko mali priložiť k prsníku čo najskôr. Ak to z objektívnych dôvodov nie je možné, tvorbu mlieka môžete stimulovať používaním elektrickej odsávačky. Takisto pomáha odsávanie kolostra už pred pôrodom – toto je vhodné už od 38. týždňa tehotenstva a najmä v prípade mamičiek, ktoré vedia vopred, že budú rodiť cisárskym rezom. Takto odstriekané kolostrum môžete zamraziť a odovzdať v pôrodnici. Budú ním kŕmiť bábätko, kým sa vaše dojčenie naplno rozbehne.
Sestričky na oddelení šestonedelia vás poučia, že prvou vhodnou polohou na dojčenie hneď po operácii je ležanie na chrbte. Dieťatko vám položia na hrudník krížom, nožičkami k boku, zatiaľ čo vy si ho pridržíte rukami. Ideálne spoločne s laktačnou poradkyňou urobte správny nácvik dojčenia, nebojte sa požiadať o vankúš na dojčenie. Neskôr si už dokážete ľahnúť na bok a tak dojčiť. V tejto polohe sa bábätko nebude dotýkať vášho bruška ani čerstvej rany. Aby sa laktácia rozbehla čo najskôr, bábo si k prsníku prikladajte tak často, ako sa dá, a kým si sama neviete rady, pýtajte si pomoc od školeného personálu pôrodnice. Veľa čerstvých mamičiek po pôrode sekciou hovorí, že asistencia im prišla mimoriadne vhod, obzvlášť kým ešte mali v rukách kanylou zavedenú infúziu.
Ak dojčenie napriek všetkému nebude možné, nebojte sa hľadať vhodnú náhradnú dojčenskú mliečnu výživu. Dojčenie môže ohromne uľahčiť a zjednodušiť starostlivosť o novorodeniatko, no ak sa nepodarí, nič sa nedeje. Buďte hlavne milujúcou a spokojnou mamou.
5. Črevná flóra bábätka potrebuje pomoc
Cisársky rez je vďaka modernej medicíne bezpečný pre dieťa aj mamu. Má však jedno mínus: bráni prirodzenému kontaktu novorodenca s vaginálnou a črevnou mikroflórou matky. Deti narodené cisárskym rezom majú spočiatku v hrubom čreve omnoho menej dobrých laktobacilov a bifidobaktérií. A to nie je maličkosť.
Črevná mikroflóra je dôležitá pre zretie a následnú kondíciu imunitného systému dojčaťa. Keď v nej chýbajú štartovacie dobré baktérie, môže to mať za následok zvýšené riziko alergií. Našťastie toto negatívum cisárskeho rezu vie minimalizovať dojčenie.
Materské mlieko totiž okrem iných cenných zložiek obsahuje i prirodzené baktérie mliečneho kvasenia. Majú pozitívny vplyv na zloženie a rozvoj črevnej flóry, imunitný systém a tým aj na zdravie vášho bábätka. V materskom mlieku sa nachádza aj cenná vláknina a laktóza. Obe zložky, známe ako probiotiká a prebiotiká, sú potrebné na stimuláciu rastu prospešných črevných baktérií. Vďaka dojčeniu sa črevná flóra a imunitný systém bábätka po operačnom pôrode dostanú opäť do rovnováhy, čím sa zníži riziko vzniku alergií.
Ak nemôžete dojčiť, ani v tomto smere nie je nič stratené. Bábätko môžete kŕmiť umelými dojčenskými mliekami, ktoré sú obohatené o prospešné baktérie, prirodzene prítomné v materskom mlieku.
6. Jazva bude časom takmer neviditeľná
Rez sa pri „cisárskom pôrode“ robí nízko. Jazvu nebude vidieť ani v bikinách na pláži. Po zhojení vám zostane tesne nad lonovou kosťou asi desaťcentimetrová vodorovná stopa, no myslite na to, že hoci bude napokon nenápadná, hojí sa aj dva mesiace. Pri operácii sa totiž šije až šesť vrstiev tkaniva.
Počas prvých dní nevyzerá rez príliš vábne. Miesto po pôrode môže byť hrubé, opuchnuté, červené, šité, môžete na ňom vidieť škvrny po dezinfekčnom roztoku aj krv. V okolí rany môžu byť aj modriny, ktoré vznikajú zakrvácaním do podkožia. Neľakajte sa. Zdravotnícky personál pôrodnice bude ranu v prvých dňoch kontrolovať a domov budete odchádzať s pokynmi, ako sa o ňu starať. Postupne odpuchne a zbledne, až sa stiahne do tenkej linky v podbruší. Môže mať trochu inú farbu, ako je farba vašej pleti, ale zvyčajne zostane takmer neviditeľná. Možno začujete rôzne zaručené informácie o tom, že prvý pôrod cisárskym rezom je automaticky príčinou toho, že aj ďalšie tehotenstvo bude mať rovnaký záver. Nie je to pravda. Ak ste rodili prvýkrát cisárskym rezom, pri druhom tehotenstve to tak nemusí byť.
V priebehu hojenia rátajte najmä s citlivosťou a so svrbením. Asi budete vnímať napätie a strnulosť alebo si budete hovoriť, že to miesto akoby ani nebolo súčasťou vášho tela. Prítomnosť zdanlivo cudzieho tkaniva je úplne normálna, a hoci je to nepríjemný pocit, postupne vymizne.
Čo vás po cisárskom možno zaskočí
Pri gynekologickej kontrole po cisárskom reze sa lekár bude zaujímať o stav hojenia rany a brucha i o sťahovanie maternice. Keďže ste absolvovali náročnú operáciu, bude sa pýtať i na to, či nemáte problémy s močením. K bežnej kontrole po každom pôrode patria otázky týkajúce sa krvácania z pošvy, odchodu očistiek a rozbehu dojčenia. Existuje však pár vecí, ktoré po pôrode cisárskym rezom možno prekvapia. Ktoré to sú?
Bolesť v pošve
Po operačnom pôrode vás možno zaskočí tento na prvý pohľad nečakaný príznak. Najčastejšie sa objaví po núdzovom cisárskom reze, ktorému predchádzala snaha o prirodzený pôrod. Dieťatko sa už mohlo začať presúvať do pôrodných ciest a jeho hlavička pri každej kontrakcii tlačila na krčok maternice aj na vagínu. Po pôrode sa preto musia zotaviť.
Intenzita bolesti môže byť rôzna. Závisí aj od toho, ako dlho pred núdzovým rezom ste rodili prirodzene. Ak to trvalo viac hodín, bolesť býva väčšia. Pozitívne je, že ustúpi už niekoľko dní po chirurgickom zákroku.
Krvácanie
Je to prirodzený proces a dôsledok zavinovania a sťahovania maternice. Aby sa dostala do stavu ako pred pôrodom, istý čas sa z nej musia vylučovať očistky, tzv. lochie, teda zvyšky sliznice maternice, krvné zrazeniny a sekréty z maternice, krčka a pošvy. Dĺžka čistiacej fázy môže byť u každej ženy iná. Zvyčajne trvá 6 týždňov, ale nie je ničím výnimočným, ak sa skráti na 4 týždne alebo, naopak, predĺži na 8 až 12 týždňov. To, že všetko prebieha, ako má, spoznáte podľa postupného úbytku krvi, zmeny farby výtoku, slabnúcej intenzity krvácania a pri správnej intímnej hygiene aj podľa absencie zápachu. Môže sa stať, že krvácanie vymizne a za krátky čas sa znova objaví. Počas šestonedelia je to normálne a netreba sa toho zľaknúť. Prvý menzes môže nasledovať už po šestonedelí a býva veľmi silný.
Kontrakcie
Aj keď sú nepríjemné, neľakajte sa. Sú znakom toho, že všetko je v poriadku. Stimulujú totiž sťahovanie maternice a vypudzovanie nepotrebných očistiek. Kŕče vás môžu prekvapiť počas dojčenia. Prečo silnejú práve vtedy? Pri dojčení sa vylučuje hormón oxytocín, ktorý má túto aktivitu pod palcom. Kontrakcie postupne ustanú a dojčenie bude už iba kŕmením bábätka. Kontrakcie vás môžu zaskočiť aj počas pekných, emočne silných chvíľ s novorodeniatkom. Aj vtedy ich má na svedomí oxytocín – hormón šťastia.
Necitlivosť brucha
Po operácii môžete v niektorých prípadoch spozorovať nielen bolesť v podbruší, ale aj jeho necitlivosť v okolí jazvy. Môže pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov. Býva to dôsledok toho, že pri operácii sa prerušili nervy zásobujúce kožu. Môže prejsť dlhší čas, kým sa nervy zregenerujú a obnovia a stav sa upraví.
Cisársky rez je veľká operácia, na ktorej konci je čosi ako malý zázrak – vaše dieťa. Syn, dcérka, možno oboje naraz v podobe dvojčiat. Cisársky rez môže byť operáciou zachraňujúcou život a takisto môže byť vašou voľbou, i keď cisársky rez na prianie matky v našich zemepisných šírkach stále neexistuje. Nech už porodíte akokoľvek, cisársky rez v žiadnom prípade nepredstavuje vaše zlyhanie a nie ste preto o nič horšia mama. Rovnako dôležité je, aby ste sa vopred zbytočne neobávali, veď cieľom každého pôrodu je to najdôležitejšie – spokojná a zdravá mama, spokojné a zdravé dieťa.