Materské mlieko ako základ detskej výživy
Materské mlieko je zázrak prírody. Obsahuje všetky živiny, ktoré malý človiečik potrebuje k zdravému vývoju. Navyše je plné antioxidantov a protilátok, ktoré dieťatko chráni pred chorobami, a predstavuje bezpečnú spojku medzi bábätkom a alergiami z tuhej stravy, na ktoré si neskôr v správny čas potrebuje zvyknúť.
Materské mlieko je základ zdravia
Kvalitu materského mlieka môžete ovplyvniť tým, čo jete. Čím bohatšia je vaša strava pri dojčení na ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny a kvalitné tuky (napr. z rýb), tým výživnejšie je vaše mlieko. V dobe dojčenia neuškodí užívať doplnky stravy pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré obsahujú vitamín D na podporu vstrebávania vápnika, fluorid pre zdravé zúbky dieťaťa a omega mastné kyseliny, nevyhnutné pre vývoj mozgu a nervov. Prospejú vám a cez vaše mlieko aj bábätku.
Materské mlieko a imunitný systém
Imunitný systém človeka sídli hlavne v črevách a začína sa tvoriť práve počas doby dojčenia. Materské mlieko obsahuje kultúry mliečneho kvasenia (probiotiká), ktoré sa zabývajú v črevách dieťatka a vytvárajú ochranný štít proti škodlivým látkam. Tieto “dobré” baktérie sa kŕmia prebiotickou vlákninou, ktorú obsahuje materské mlieko.
Materské mlieko a jeho podoby
V prvých 3–5 dňoch po pôrode, niekedy už počas tehotenstva, sa v prsiach vytvorí mledzivo (kolostrum). To je veľmi husté a nažltlé vďaka vysokému obsahu bielkovín a protilátok a slúži ako prírodná preventívna vakcína proti bacilom. Ďalšie 2 až 3 týždne pije bábätko tzv. mlieko prechodné, ktoré je stále nažltlé, ale už nie tak výživné ako mledzivo. Zrelé dvojzložkové mlieko sa začína tvoriť medzi 14. a 21. dňom. Dvojzložkové sa mu hovorí preto, že sa rozlišuje vodnatejšie modrasté predné mlieko, ktoré obsahuje hlavne vodu a cukor a slúži ako zdroj tekutín, a zadné hustejšie biele mlieko bohaté na bielkoviny a tuky slúžiace hlavne ako výživa.
Skladovanie materského mlieka
Ak máte mlieka viac, než práve potrebujete, môžete materského mlieko odstriekať do sterilizovanej sklenenej alebo plastovej fľaše a schovať ho do zadnej časti chladničky na neskôr. Tam by pri teplote +4 až +6 °C malo vydržať asi 2 dni. Do dvierok chladničky ale mlieko nedávajte, teplota tam nie je optimálna.
Problémy s dojčením
Pre bábätko je najlepšie, keď ho dojčíte tak dlho, ako potrebuje. Keď to nie je možné, prichádza na radu náhradná mliečna výživa. Mliečna výživa rady HiPP Combiotik® čo najvernejšie kopíruje materské mlieko. Je v BIO kvalite, obsahuje omega mastné kyseliny, probiotické kultúry mliečneho kvasenia a galaktooligosacharidy.
Základom mliečnej dojčenskej výživy HiPP HA Combiotik® sú mliečne bielkoviny z vlastného BIO kravského mlieka, ktoré sú štiepené na tak malé časti, že ich telo nevníma ako cudzie, a nedochádza tak k alergickým reakciám na laktózu.