Kyselina listová je všeobecný názov pre skupinu vitamínov B9. Je to najdôležitejší vitamín nie len pre nastávajúce mamičky, ale aj pre rýchlo rastúci a vyvíjajúci sa organizmus bábätka po jeho narodení. Názov kyselina listová (niekedy tiež folát), je odvodený z latinského slova „folium“ (list). Tento vitamín B bol totiž po prvýkrát získaný z listov špenátu. Vyskytuje sa v rastlinnej aj živočíšnej strave.
Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 – teda kyselina listová, folát, folacín či štiepená kyselina listová, majú pre organizmus rovnako prospešné účinky. Nie je tomu tak: kyselina listová je označenie pre syntetickú formu vitamínu B9, ktorá sa bežne používa v doplnkoch stravy alebo v dojčenskej výžive (v prípravkoch tiež ako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby bola ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najprv zložito premeniť na aktívnu – štiepenú formu (odborne aktívny folát alebo tiež bioaktívny folát).
Len naštiepená kyselina listová, odborne označovaná ako bioaktívny folát, je ľahko každým využiteľná. Ľudské telo ju totiž nemusí nijak zložito spracovávať či premieňať.