Ako správne dojčiť: 8 základných pravidiel

Čakáte prírastok? Po pôrode bude dojčenie pravdepodobne vašou prvou spoločnou aktivitou. Ide pritom o malý zázrak: materské mlieko nie je len najlepšia a najlacnejšia forma výživy, ale aj prostriedok pre lepšiu imunitu a vývoj bábätka. Hoci sa jedná o jednu z najprirodzenejších činností, vyplatí sa zopakovať si pár základných pravidiel.

1) Začnite novorodenca dojčiť čo najskôr

Význam prvého fyzického kontaktu mamičky a novorodenca asi nie je potrebné zdôrazňovať. Tesne po pôrode navyše bábätko netúži po ničom inom, než sa čo najskôr prisať. Ak je to teda možné, priložte si ho k prsníku do 30 minút, maximálne do 2 hodín od pôrode.

2) Dojča kŕmte podľa potreby

Otázka, ako často dojčiť, je individuálna. Spočiatku bábätku prsníky ponúkajte častejšie, neskôr asi 7x denne. Keď dieťatko odmieta piť, chvíľku počkajte. Ak bábätko denne pociká okolo 7 plienok, stolicu má ako miešané vajíčka a týždenne priberie aspoň 100 g, malo by byť všetko v poriadku.

3) Bábätko dojčite pravidelne

Čím častejšie dojča k prsníku priložíte, tým viac mlieka sa vám bude tvoriť. Hoci sa intervaly budú časom predlžovať, vyplatí sa zachovať pravidelnosť. Jednoznačne odpovedať na otázku, ako dlho dojčiť novorodenca, nie je možné - načúvajte jeho potrebám a svojej intuícii.

 

4) Zvolte správnou techniku kojení

Důležitou roli hraje také poloha při kojení. Rty by děťátko mělo obepnout bradavku a část dvorce, zatímco nos, ústa a brada se dotýkají prsu. Zpočátku miminko přikládejte vždy k oběma prsům, později je střídejte. Na konci svého otesánka nechte ještě odříhnout.

 

5) Pri dojčení sa starajte o prsníky

Nadmerná hygiena nie je nutná - príliš častým umývaním sa bradavky vysušujú a bežné prípravky bábätku nemusia voňať. Vhodné je naopak používať vložky do podprsenky na zakrytie bradaviek. Ak ich nechcete mať skoro boľavé, nenechajte ich bábätkom zbytočne cumľať a pri odoberaní mu pre narušenie podtlaku vsuňte malíček do kútika úst.

6) Nepoužívajte náhrady zbytočne

Toto pravidlo sa týka cumlíka, klobúčika na dojčenie a umelé detské výživy - minimálne do 6 mesiacov je dojčenie pre vaše dieťatko to najlepšie. Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete alebo nechcete, možno po konzultácii s lekárom materské mlieko nahradiť  dojčenskou výživou.

7) Mliečnu výživu pri prikrmovaní vyberajte starostlivo

Mliečna dojčenská výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje všetko, čo bábätko pre svoj vývoj potrebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultúry mliečneho kvasenia, esenciálne omega-3 – mastné kyseliny pre rozvoj mozgu a nervových buniek, vitamíny A, C, D pre podporu imunitného systému aj laktózu - ľahko stráviteľný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom mlieku

8) Pozorujte, dôverujte, konzultujte

Verte tomu, že starostlivým pozorovaním čoskoro sama vycítite, čo vaše bábätko potrebuje. V prípade potreby sa však neváhajte obrátiť pre radu na odborníka. Tvorbu mlieka podporíte  napr. HiPP Mama BIO Čajom pre dojčiace matky s anízom, feniklom & kmínom.