Na čo dávať pozor pri odstriekanom mlieku?

Aj počas prvých pár týždňov po narodení bábätka sa môžu vyskytnúť situácie, ako sú nakupovanie, vyšetrenia u lekára, návštevy alebo spoločenské povinnosti, pre ktoré musíte na dlhší čas odísť z domu.

Najprv si overte, či by ste nemohli zobrať bábätko so sebou, prípadne aj niekoho, kto Vám pomôže. Vždy si môžete nájsť tiché miesto na dojčenie dieťaťa. Ak nie je možné zobrať si bábätko so sebou, môžete si mlieko odstriekať dopredu. Otec alebo opatrovateľka môžu podať bábätku mlieko z dojšenskej fľaše.

S odstriekaným materským mliekom sa musí manipulovať opatrne. Poraďte sa so svojou laktačnou poradkyňou alebo pôrodnou asistentkou.

Odstriekané mlieko sa môže uchovávať v chladničke pri teplote +4 °C (skontrolujte teplotu pomocou teplomera). Odstriekané mlieko sa nemá uchovávať vo dverách, ale v zadnej časti chladničky – kde je najchladnejšie.

Dôležité:

Všetky predmety, ktoré prichádzajú do styku s materským mliekom, sa musia dôkladne vyčistiť! Fľaše a cumlíky umývajte teplou mydlovou vodou a kefkou a 3 minúty ich sterilizujte alebo umyte v umývačke riadu pri teplote 65 °C. Odstriekané mlieko sa musí uchovávať v sterilizovanej nádobe.

Pokiaľ sa má mlieko uskladňovať dlhšie, musí sa najskôr pasterizovať* a potom zmraziť na minimálne -20 °C v 4-hviezdičkovom priestore mrazničky, vydrží až 3 mesiace - na nádobu si poznačte dátum odstriekania a množstvo mlieka. Mlieko je najlepšie rozmrazovať pomaly v chladiacom zariadení pri +4°C alebo rýchlo v chladnej alebo vo vlažnej tečúcej vode (max. 37 °C) a musí byť spotrebované do 24 hodín. Uzáver fľaše má zostať suchý. Používanie mikrovlnnej rúry na rozmrazovanie materského mlieka nie je vhodné. Nespotrebované mlieko sa nesmie znovu zmraziť, chladiť ani znovu používať na výživu.

Pred použitím je dobré s fľašou krátko zakrútiť (krúživé pohyby, netraste fľašou!), pretože by sa mohol usadiť tuk.

*pasterizácia prebieha pri teplote najmenej +62,5°C po dobu 30 minút. Po pasterizácii sa mlieko bez čakania schladí na +4°C.