Vývojový kalendár
Dieťa v 2. mesiaci
Čas letí, bábätko rastie ako z vody. V 2. mesiaci sa z novorodenca stáva dojča, ktorým bude až do konca 1. roka. Uprostred tohto mesiaca sa skončí aj vaše obdobie šestonedelia. Čím viac času uplynie, tým bude dieťa aktívnejšie. V polohe na brušku už dokáže samo na krátky okamih zdvihnúť hlavičku a prvýkrát sa na vás vedome usmeje.
Ako sa dieťa vyvíja?
V 2. mesiaci má váš miláčik ozaj veľa práce. Pomaly, ale vytrvalo si spevňuje svaly krku a chrbtice, aby dokázal zdvihnúť hlavičku, no a čoskoro ju aj na chvíľku samostatne udrží nad podložkou. Ak sa v jeho dosahu objaví zaujímavý predmet, pevne ho uchopí, zovrie pästičkami a máva nimi, až kým predmet opäť neuvoľní.
Zmysly sú úplne pripravené vnímať podnety, takže mozog má vďaka nim vždy dostatok motivácie na rast a učenie. Na každý nový podnet reaguje človiečik tvorbou miliónov nových neurónových spojení. Stáva sa z neho malý prieskumník, ktorý musí všetko vyskúšať a pochopiť. Aktívne skúma vonkajšie prostredie a pozoruje, čo sa okolo neho deje.
Telesné zmeny u dieťaťa
Dupačky z prvých dní a týždňov začínajú byť pritesné, však? Pre každú mamu je zážitkom vnímať, ako dieťatko rastie. Obzvlášť neprehliadnuteľné je to vo chvíľach, keď treba odložiť prvé kúsky oblečenia a prejsť na väčšie číslo. V 2. mesiaci dorastá dieťatko do veľkosti 62. Ak ste túto veľkosť používali od narodenia, určite už nepotrebujete rolovať rukáviky. Za väčšiu zrejme vymeníte aj rozkošnú novorodeneckú čiapočku, na ktorú sa dnes pozeráte, akoby bola určená skôr pre bábiku.
Dĺžka a hmotnosť dieťaťa sú veľmi individuálne. Pamätajte na to, keď budete porovnávať svojho potomka s inými deťmi v rovnakom veku. Percentilové krivky v rastovej tabuľke vám naznačia, ako sa vyvíja, ale ak si nie ste istá, či je rast v norme, porozprávajte sa o tom s pediatrom.
Míľniky
Hmotnosť | V priemere 850 gramov v 2. mesiaci. Stabilný prírastok hmotnosti podľa percentilovej krivky (v prvých mesiacoch cca 125 – 200 gramov). |
Rast | Prírastok na dĺžke predstavuje 3 až 4 centimetre. |
Mimika | Spontánny výraz tváre, objavujú sa rôzne grimasy, prvý skutočný úsmev. |
Zvuky | Prvé hlasné artikulované zvuky, ako sú predĺžené tóny podobné samohláskam, mrnkanie, vrčanie, výskanie. |
Motorika | Pästičky sa otvárajú a zatvárajú, Morov reflex sa postupne stráca. |
Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa
Mimovoľný „anjelský úsmev“ z prvých štyroch týždňov sa v 2. mesiaci pomaly mení na skutočný. Bábätko už reaguje na úsmevy rodičov či iných ľudí, ktorí sa ocitnú v jeho zornom poli, a opätuje ich.
Postupne si zdokonaľuje ďalšie výrazy tváre a pracuje na tom, aby ste mu čoraz lepšie rozumeli. Ak sa mu niečo nepáči alebo má zlú náladu, resp. pocit, že mu dlhšie nevenujete pozornosť, začne dôraznejšie kopkať nôžkami a udierať rúčkami. Jeho mrnkanie rýchlo prejde do náreku alebo prenikavejšieho plaču. Nejde o signály rozmaznaného dieťaťa, ale o inštinktívne správanie, pomocou ktorého sa snaží aktívne komunikovať s okolím.
Niektoré bábätká v 2. mesiaci veľa plačú. Rodičia si to zväčša vysvetľujú bolesťou bruška a kolikami, ale nie vždy sú to pravé príčiny ich srdcervúceho kriku. Rovnako ako dospelí, aj deti reagujú na vonkajšie podnety – môžu byť zaskočené, smutné alebo nahnevané, ak ich potreby okamžite neuspokojíte. Keďže sa však ešte nevedia dorozumievať slovami, nezostáva im nič iné, len komunikovať plačom. Dopátrať sa pravej príčiny, to je neraz priam detektívna práca.
Výchova hrou
Najlepšími hračkami sú teraz mamine a ocinove prsty a jednoduché predmety. Pomocou nich bábätko usilovne trénuje, ako vec či hračku pevne uchopiť a opätovne pustiť. Tieto pokusy sa neskončia vždy úspešne a neraz vyvolajú u drobčeka rozčarovanie a plač.
Dvojmesačné dojča miluje jemné, láskavé dotyky na rúčkach a nôžkach, ale aj na tváričke a brušku. Toto môžete dokonale využiť pri každom prebaľovaní alebo prezliekaní. Najmä večer po umytí upokojujte bábätko láskaním a hladkaním a pripravujte ho na spánok jemnou masážou.
Položte dieťatko na prikrývku na pohovke a cvičte s ním zdvíhanie hlavičky, ktorá je v porovnaní so zvyškom tela ešte stále veľmi ťažká.
Dieťa môžete položiť aj na bruško a chvíľu ho nechať, aby sa samo snažilo zdvihnúť hlavičku a kontrolovalo jej držanie. Samozrejme, pri každom cvičení musíte byť vždy prítomní. Vyskúšajte to.
Vaša ratolesť vníma už aj hudbu. Uprednostní však skôr ľudské hlasy a čoraz viac obracia hlavičku na stranu, z ktorej počuje zvuky. Hoci vám nerozumie, podľa melódie hlasu a intonácie sa naučí rozpoznávať obsah toho, čo mu hovoríte. Miluje najmä mamine rytmické riekanky a utišujúce uspávanky.Všimli ste si, že uprednostňuje polohu na jednej strane a má na nej menej vláskov, prípadne pokrčené uško? Využite záujem dieťatka o zvuky a skúste ho pomocou nich primať, aby hlavičku obracalo na opačnú, nevyležanú stranu.
Výživa dieťaťa
V 1. mesiaci kŕmite novorodenca intuitívne, teda podľa potreby – vždy, keď sa zdá, že je hladný. V 2. mesiaci si však už možno kladiete otázku, či potrebuje pravidelný rytmus alebo nie.
Odpoveď je nie. Pokračujte v kŕmení bábätka podľa jeho požiadaviek, či už dojčíte, alebo mu ponúkate náhradné dojčenské mlieko. U niektorých dojčiat badať náznaky pravidelnosti, u iných po ustálenom rytme ešte nieto ani stopy. Jedno aj druhé je v poriadku. Intervaly kŕmenia cez deň aj v noci sú zatiaľ dosť individuálne, hoci ak by ste si každý deň zaznačili každé dojčenie či kŕmenie z fľaše, pravdepodobne zistíte, že tento rituál opakujete vždy zhruba 7- až 10-krát. Ak je to potrebné, môžete počas dojčenia vystriedať oba prsníky. Bežné je i to, že dieťatku postačí pri jednom dojčení „vypapať“ iba jeden prsník a druhý si vypýta, až keď znova vyhladne.
Ani pri plnohodnotnom dojčení, ani pri kŕmení náhradnou mliečnou stravou nemusíte dieťaťu – ak všetko prebieha normálne – podávať vodu či inú tekutinu. Výlučne mlieko bohato stačí aj v lete. Obsahuje dostatok tekutín, ktoré bábätko potrebuje. Spokojnosť, pravidelné močenie a stolica sú najlepším indikátorom toho, že všetko je v poriadku.
Ako často dojčiť?
V 2. mesiaci sa už možno dojčenie stalo pre vás aj pre vášho synčeka či dcérku bežnou rutinou. No nemusí to tak byť vždy. Máte výtok z bradaviek, bolia vás, sú veľmi precitlivené či dokonca horúce? Príčiny môžu byť rôzne, napríklad infekcia prsníka, zápal prsných žliazok, ich nadmerná stimulácia, kožné ochorenie či stres. Čo najskôr sa poraďte s detským lekárom, pôrodnou asistentkou alebo laktačnou poradkyňou. Možno vám pomôžu rovesníčky z okolia, ktoré majú deti v podobnom veku ako vy, alebo matky z dojčiacej internetovej skupiny, ku ktorej ste sa pripojili.
Dočasná kombinovaná výživa
V 2. mesiaci života môžete – samozrejme, ak je to potrebné – dokrmovať bábätko popri dojčení náhradnou dojčenskou výživou z fľaše. Kombináciu materského a umelého mlieka ocenia mamičky, ktoré majú zdravotné problémy, dočasné problémy podobné laktačnej kríze, ťažkosti s tvorbou materského mlieka, ale aj tie, ktoré priviedli na svet dvojčatá či trojčatá.
Máte pochybnosti, pre ktorú formu výživy sa rozhodnúť? Nemusíte. Postupne si nájdete rutinu, ako a kedy dojčiť a kŕmiť z fľaše tak, aby boli oba spôsoby vyvážené. Na druhej strane, nemajte zábrany poradiť sa o tejto téme s detským lekárom.
Dokedy môžete paralelne kŕmiť dieťa materským aj umelým mliekom? Jednoducho dovtedy, kým bude vaše telo tvoriť aspoň koľko-toľko materského mlieka a kým vám to bude vyhovovať a nebude to nad vaše sily. Niektoré mamičky si stanovujú konkrétne ciele alebo míľniky, ktoré by ich bábätko malo dosiahnuť, alebo chcú v kombinovanej výžive vytrvať aspoň do začiatku 3. mesiaca, aby dieťatko napriek ťažkostiam s dojčením celkom neprišlo o materské mlieko. Je to na vašom rozhodnutí.
Náhradná mliečna výživa
Podobne ako pri dojčení, aj pri kŕmení z fľašky pokračujte podľa potreby, teda tak, ako to vyhovuje vám a drobčekovi. Mimochodom, informácie na obale konkrétnej mliečnej výživy uvádzajú iba orientačné odporúčania týkajúce sa žiadaného množstva podľa veku bábätka, vôbec nie podľa jeho hmotnosti. Pediater vám odporučí dávku podľa hmotnosti. Obvykle je to 120 až 150 ml na 1 kg váhy dieťatka.
Náhradnú mliečnu výživu je lepšie pripravovať v menších porciách, hoci je to o niečo náročnejšie. Môžete však pružnejšie reagovať na potreby malého hladoša. Dieťa, tak ako dospelý, nemá zakaždým rovnaký pocit hladu a chuť do jedla, a to najmä v prvých mesiacoch života – niekedy je hlad väčší, inokedy menší.
Návšteva pediatra
Medzi 2. až 5. týždňom by ste mali s bábätkom absolvovať druhú návštevu v pediatrickej poradni. Lekár skontroluje dĺžku a hmotnosť vašej ratolesti, zistené údaje porovná s údajmi z minulej návštevy, zmeria obvod hlavičky, spýta sa na výživu a zhodnotí psychomotorický vývoj.
Rozhodli ste sa dať zaočkovať dieťa nepovinnou rotavírusovou vakcínou? Prvá dávka sa má podať okolo 6. týždňa života, ďalšie dve dávky nasledujú s odstupom najmenej štyroch týždňov. Neskôr, v 3. mesiaci, čaká bábätko aj prvé povinné očkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde B, hemofilným nákazám, detskej obrne, ako aj proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Druhú dávku dostane v 5. mesiaci, tretiu v 11. mesiaci života.
Ako sa darí mame a otcovi?
Život s dvojmesačným človiečikom býva búrlivý a nevyspytateľný. Niekedy bude vašou jedinou túžbou poriadne sa vyspať. Bábätko spí zväčša veľmi nepravidelne, s dlhšími alebo kratšími prestávkami, ktoré môžu trvať jednu až tri hodiny. Lepší prípad je, ak spí málo cez deň a v noci všetko dospáva, horší, keď počas dňa spí ako dudok a v noci buntoší. Pretrvávajúca únava spôsobuje, že všetky ostatné činnosti, ako napríklad nakupovanie či udržiavanie domácnosti, vás extrémne zaťažujú.
Zvyčajne ostáva na materskej aj rodičovskej dovolenke matka, hoci dnes nie je nezvyčajné, ak na ňu nastúpi otec. V každom prípade si neraz kladiete úzkostlivú otázku: Ako prežijem vyčerpávajúci deň, keď sa v noci poriadne nevyspím a som unavená, sotva ráno vstanem?
Viete, že toto ťažké obdobie pomáha ženám zvládať (niekedy je výstižnejšie povedať, že úspešne prežiť) časť mozgu zvaná hypotalamus, ktorá produkuje oxytocín? Hormón šťastia spôsobuje, že matka je odolnejšia voči stresu. Oxytocín totiž znižuje uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu. Dôležitú úlohu však zohráva aj hormón prolaktín. Čím vyššia je hladina prolaktínu v tele matky, tým nižšia je individuálna potreba spánku. Okrem toho partneri sa môžu pri nočnej starostlivosti striedať. Môžu sa rozhodnúť, či budú spať aj s bábätkom v jednej posteli alebo oddelene.
Možno ste sa aj vy ocitli v situácii, že v dôsledku totálnej únavy máte chuť zabudnúť na bezpečie detskej postieľky a nechať si dieťatko celú noc pri sebe v posteli. No stačí len pomyslenie na strašnú skratku SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat) a razom neviete, čo urobiť? Skutočne relevantných štúdií na túto tému je celosvetovo veľmi málo. No z tých najnovších sa ukazuje, že žena, ktorá má pri sebe v posteli svoje dieťatko uložené na chrbátiku a na kvalitnom matraci – ak spia v neprekúrenej miestnosti a mama (ani otec) si v nijakom prípade nedovolili pred spaním fajčiť, piť alkohol či užiť inú návykovú látku –, robí všetko správne. Riziko SIDS by sa nemalo nijako zvýšiť. Po dovŕšení 3. mesiaca života bábätka môže mať takéto spanie dokonca pozitívne účinky. Áno, v našich končinách je táto téma skôr tabu a všetci odborníci sa prikláňajú k tomu, aby dieťatko spinkalo v bezpečí vlastnej postieľky v rovnakej miestnosti, ako spia jeho rodičia, pričom ideálne je, ak ho stráži inteligentný monitor dychu. Napriek tomu sa ešte oplatí vysvetliť potrebu kvalitného matraca – je možné, že pokým dieťatku nespevnejú krčné svaly a nezíska väčšiu kontrolu nad ich ovládaním, je na zlom povrchu viac ohrozené tým, že mu hlavička skĺzne do polohy, ktorá mu skomplikuje dýchanie. SIDS je raritné nešťastie, ale treba o ňom hovoriť a urobiť všetko, čo sa dá, aby sme mu vždy predišli.
Šestonedelie
Ešte stále pociťujete následky pôrodu alebo sa už cítite celkom fit? V každom prípade, ženám sa šestonedelie v polovici alebo na konci 2. mesiaca po narodení bábätka končí.
Je úplne v poriadku, ak sa naďalej šetríte a nestresujete z množstva povinností. Robte to tak aj naďalej. Nenechajte sa dotlačiť k rôznym aktivitám s dieťaťom, ktoré vám nevyhovujú, a neznervózňujte sa pre stohy neuloženej bielizne či špinavého riadu. Stále ste krátko po pôrode, v popôrodnom období, vaše telo aj psychika sa potrebujú zregenerovať. Ocitli ste sa v úplne novej, materskej úlohe a môžete si dopriať všetok čas na svete, aby ste si ju osvojili.
Ak sa cítite fit, ste v pohode a potrebujete pohyb a zmenu, skúste:
- krátke prechádzky s bábätkom – v šatke, nosiči alebo kočíku,
- prvé (krátke!) nakupovanie,
- návštevy príbuzných alebo priateľov na pár hodín s podmienkou, že nemusíte variť ani nič pripravovať.
Vaša pôrodná asistentka, kamarátky alebo mamičky z internetového fóra vám možno odporučia ľahké cvičenia, prípadne regeneračný kurz zameraný na celkové zotavenie sa alebo stabilizáciu panvového dna. Bodywork, joga či pilates pre maminy ešte chvíľu počkajú.
Najlepšie tipy pre 2. mesiac
Šestonedelie trvá do polovice alebo do konca 2. mesiaca. Snažte sa vychutnať si „medové týždne“ s bábätkom čo najviac. Ako na to? Toto je niekoľko tipov pre 2. mesiac:
- Kúpte si oblečenie a podprsenky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne.
- Pospevujte si a spievajte aj bábätku. Hrajte sa s ním prstové hry.
- Odfoťte si do albumu prvé úsmevy svojej ratolesti – najlepšie bez blesku.
- Pravidelne si masírujte bruško ťažko skúšané tehotenstvom a pôrodom. Vhodná je jemná masáž na podporu elasticity kolagénových vlákien v koži a spojivovom tkanive.
Dôležité otázky o 2. mesiaci
Potrebuje dvojmesačné dieťa už pravidelný rytmus?
Bábätká zvyčajne spia a pijú mlieko práve vtedy, keď to ich rastúce telíčko potrebuje. Drobček si denno-nočný rytmus vytvára postupne, ale určite mu pomôže, keď vy začnete a ukončíte deň v rovnakom čase. Zatemnená izba, v ktorej má spať, každovečerné rituály pred spaním a pravidelná uspávanka mu pomôžu prispôsobiť vnútorné biologické hodiny skutočnému dňu a noci. Pravidelné rituály, láskavá pozornosť, pocit bezpečia, hladenie a fyzický kontakt s mamou stabilizujú samotný spánok, ale aj životné funkcie bábätka a radia sa k účinnej prevencii SIDS.
Podobne je to s časmi dojčenia a kŕmenia bábätka. Závisia od vašich každodenných činností a rutiny, ktorú si postupne vytvárate. Ak máte staršie dieťa či deti, ktoré už chodia do škôlky alebo školy, bude to o niečo komplikovanejšie. Musíte si nájsť pokojnú chvíľku nielen pre dieťatko, ale aj pre potreby a aktivity jeho súrodencov.
Koľko spí dvojmesačné dieťa?
Spánok bábätka sa mení z mesiaca na mesiac. Možno si už zvyklo na cirkadiánny, teda denno-nočný cyklus, ale možno ešte stále spí tak, ako spalo vo vašom brušku. Fázy bdenia sa vo všeobecnosti celkovo predlžujú, fázy spánku sa skracujú – bábätko chce aktívne vnímať svet okolo. Po jednej až dvoch hodinách však zvyčajne jeho pozornosť ochabne a potom prichádza čas na ďalšie zdriemnutie. Známky jeho únavy teraz už určite rozpoznáte lepšie ako v prvých štyroch týždňoch:
- Bábätko si trie očká.
- Nepokojne otáča hlavičku zo strany na stranu.
- Je nepokojné, pofňukáva alebo plače.
Láskavé dotyky, jemné pohladenie alebo ľahké kolísanie pomôžu drobčekovi pokojne zaspať.
Akú veľkosť oblečenia potrebuje dieťa v 2. mesiaci?
Prvé body či dupačky vo veľkosti 50 alebo 56 sú už bábätku zrejme tesné. Dieťa v 2. mesiaci zvyčajne meria priemerne 51 až 56 centimetrov, takže kupovať nové oblečenie s číslom 56 už nemá veľký význam. Lepšie je siahnuť po čísle 62.
Tip: Osvojte si zásadu kupovať bábätku radšej voľnejšie oblečenie. Ak sa neviete rozhodnúť medzi dvoma veľkosťami, zvoľte väčšie číslo.
Čo mám spraviť pre správny vývoj dieťaťa v 2. mesiaci?
Váš poklad začína byť v 2. mesiaci aktívny, chce pochopiť prostredie, ktoré ho obklopuje. Jeho pršteky s nadšením uchopia všetko, čo sa ocitne v ich dosahu. Otváranie a zatváranie je nová zručnosť, ktorú si bude trénovať čoraz intenzívnejšie. Na precvičovanie sú ideálne drevené uchopovacie hračky.
Stimulujte zmysly bábätka ďalšími aktivitami:
- Skúšajte prstové hry a rytmické pohyby, pri ktorých sa dieťaťa dotýkate (hladkáte ho, masírujete, klopkáte mu na telíčko, hýbete do rytmu rúčkami a nôžkami). Popri tom sa mu prihovárajte rytmickými riekankami.
- Pri prebaľovaní, prezliekaní alebo kúpaní mu doprajte jemnú masáž.
- Upokojujte ho spevom, rečou, hojdaním alebo veselými grimasami.
Nastal čas, keď môžete drobčeka z času na čas položiť na bruško. V tejto polohe si bude posilňovať krčné svaly a nacvičovať zdvíhanie hlavičky.
Čo vidí bábätko v 2. mesiaci?
V prvých týždňoch po narodení vidí dieťatko ostro len predmety či tváre, ktoré sú vzdialené niekoľko centimetrov. V 2. mesiaci jeho očká vedia zaostriť už do jedného metra. Mimo tejto vzdialenosti však vidí ľudí a objekty ešte stále rozmazane.
Človiečik v 2. mesiaci už dobre vníma základné farby (červenú, modrú, žltú), ale ešte nerozpoznáva jemnejšie, napríklad pastelové odtiene. Ak chcete vzbudiť jeho záujem, ukazujte mu plyšové hračky vo výrazných, pestrých farbách alebo hračky so silnými farebnými kontrastmi a vzormi.
Čo dokáže bábätko v 2. mesiaci?
Počas 2. mesiaca sa učí:
- zdvihnúť hlavičku a niekoľko sekúnd ju udržať nad podložkou,
- očkami sledovať blízke predmety alebo osoby,
- obracať sa za zvukmi a hlasmi (pohyb hlavy, smer pohľadu),
- otvoriť pästičky a uchopiť do nich predmety,
- hrať sa s prštekmi,
- v obmedzenej miere si kontrolovať pohyby rúk a nôh.