Ako správne kŕmiť kačky, vtáčiky v kŕmidle i zvieratá v lese
Zima je pre väčšinu zvierat skúškou prežitia, a tak by naša starostlivosť, ktorá pomôže zachovať biodiverzitu, mala byť o to premyslenejšia. Pomôcť môžete s prikrmovaním lesných zvierat, ale i správnym kŕmením labutí.
Pravidelné nálety sýkoriek, vrabcov, ďatľov, brhlíkov či iných krásnych operencov na bidlá kŕmidiel pôsobia v spiacich zimných záhradách a mestských parkoch ako balzam na ľudskú dušu. Nenechajte si ujsť takúto „terapiu“ zadarmo a podajte vtáčikom i sebe pomocnú ruku.
Pomoc vtáčikom nie je veda
Neodstraňujte napájadlo pre vtáky, ak ste ho mali cez leto vo svojej záhrade alebo bolo zavesené niekde v prírode, naopak, využite ho – nasypte doň krmivo. Vtáčie búdky a kŕmidlá vyčistite, aby ste ich zbavili parazitov. Vtáky – obzvlášť za mrazivých nocí a veterných dní – hľadajú štrbiny, v ktorých sa môžu ukryť, a búdka im poslúži veľmi dobre.
Vtáky prikrmujte drobným krmivom. Môžete využiť i časť toho, čo nespotrebujete v kuchyni, ako napríklad neosolenú uvarenú ryžu alebo zemiaky, vločky, nastrúhanú mrkvu a jablko či surové mäso, zvyšky vlašských orechov, tvaroh, loj, neslané sadlo. Nič z toho by nemalo byť skazené, slané ani plesnivé.
Pred hotovými zmesami uprednostnite tie jednodruhové. Vtáky milujú slnečnicu, ľan, proso, pšenicu, lúpaný ovos, mak… A na budúci rok po žatve si odneste steblá v otiepke a priviažte ich na strom.
A čo jesenné práce v záhrade? Vtáčiky vám ich rady uľahčia: nestrihajte kríky, plody a bobule, ktoré na nich zostanú, poslúžia vtákom ako potrava. Milujú jarabiny, bazu, rakytník, vtáčí zob… Voľne žijúcim zvieratkám, ktoré si obľúbili vašu záhradku, v zimných mesiacoch pomôže, keď toho budete robiť čo najmenej.
Nakŕmte správne kačky a labute
Zatiaľ čo niektorí odborníci tvrdia, že pečivo – neslané a bez príchute – neprekáža, ďalší trvajú na jeho škodlivosti a úplnom vynechaní. Mestá a obce čoraz častejšie nápismi na tabuľkách pri jazierkach či mestských tokoch upozorňujú ľudí, aby ničím takým vtáctvo nekŕmili. Ak takéto pokyny uvidíte, rozhodne ich dodržte.
Omnoho lepšie sú kúsky šalátu alebo poľníček, kukurica, pšenica, žito, ovos… Najviac to vodné vtáky potrebujú v dňoch, keď sa ani vám nechce von, teda v treskúcich mrazoch alebo keď mrholí mrznúci dážď a vlhkosť zalieza pod kožu.
Prikrmujte lesné zvieratá
S príchodom zimy a snehu nastáva pre zvieratá obdobie nedostatku. Príkrm im môžete dávať nielen do krmelca, ale napríklad aj na zem. Dôležité je, aby šlo o pokojné miesto ďaleko od cesty a ľudských obydlí.
Na prikrmovanie sa hodí seno, ovos, zemiaky, jablká, jarabiny, zväzky sušeného malinčia… A zelenina tiež, pričom to nemusí byť len mrkva a repa.
Gaštany, žalude, bukvice, obilie a kukurica sú sporné, niektorým zvieratám totiž môžu uškodiť. Navyše v súčasnosti nie je vhodné prikrmovať diviaky, ktorým chutia najviac. A napríklad daniele, ktoré rady hltajú vo veľkom, by po požití väčšieho množstva gaštanov mohli uhynúť. Pri týchto druhoch dobrôt by rozhodne malo ísť o krmivo doplnkové, teda v malom množstve (napríklad 2 kg gaštanov). No keďže neviete, či už niekto pred vami nepriniesol kilá gaštanov, radšej sa obmedzte na zeleninu.
Nezabudnite, že zvieratá sa nepohybujú len po lese. Rady chodia aj na pole, kde sa snažia nájsť paberky – zvyšky po žatve. Na remízku alebo i medzi riadky na poli im teda môžete nasypať dve kilá mrkvy a pridať tri hlávky kapusty. Tam si na tom rady pomaškrtia i zajace. A keď pridáte zrno, poďakujú vám myši, jarabice aj bažanty. Všetky tieto zvieratá sú súčasťou ekosystému.