Dieťa v 10. mesiaci

Desiaty mesiac je fázou intenzívneho objavovania. Pred zvedavým a čoraz odvážnejším „lezúňom“ nie je v bezpečí nič. Snaží sa dosiahnuť na všetko, čo ho zaujme, či už ide o dekoráciu na poličke, taniere na stole, alebo o obsah kuchynských zásuviek. Možno už robí prvé krôčiky bez vašej pomoci a vyslovuje prvé slabiky, ktoré znejú ako konkrétne slová.

Ako sa dieťa vyvíja?

Máte pocit, že dieťatko vám vyrástlo akosi prirýchlo? Je to tak! Veď dokáže šikovne uchopiť rôzne predmety a cielene s nimi manipuluje, skúša stáť a chodiť, pridŕžajúc sa steny či pohovky. Každý deň je dobrodružstvom a pre malého objaviteľa aj príležitosťou rozšíriť si akčný rádius od dôverne blízkych ľudí k menej známym. 

Približne v 10. mesiaci dieťa vie:

  • vyslovovať prvé zrozumiteľné slabiky,
  • uchopovať drobné predmety,
  • zabávať sa s prvkami určenými do vody.

Telesný vývoj dieťaťa

Okrúhle a bucľaté črty dojčaťa sa predlžujú, zoštíhlelo aj telíčko.

Míľniky

Hmotnosť Dieťa váži približne 8 500 až 9 200 gramov, čo zodpovedá prírastku okolo 300 gramov mesačne.
Rast Meria približne 72 až 79 centimetrov, obvod hlavy má 43 až 49 centimetrov.
Reč Vyslovuje prvé zrozumiteľné slová (mama, tata, bác, nie), navyše rozumie každodenným situáciám, ktoré s nimi súvisia. Rozvíja sa koordinácia úst a dýchania.
Motorické zručnosti Dieťa si precvičuje kliešťový úchop, teda chytanie predmetov medzi palcom a ukazovákom. Pravdepodobne vie loziť po štyroch, plaziť sa, bezpečne samostatne sedieť, prípadne sa dokáže vzpriamiť do stoja a chodiť s oporou.

Väčšina detí nosí v 10. mesiaci života oblečenie vo veľkosti 80 alebo im sedí dvojitá veľkosť 74 až 80.

Emocionálny a motorický vývin dieťaťa

Takmer všetky deti si teraz trénujú hrubú motoriku. Ide o rozvoj svalov od neúmyselných reflexov ku kontrolovanému ovládaniu jednotlivých častí tela a ďalej k rovnováhe:

  • lezenie po štyroch,
  • plazenie,
  • sedenie bez podpory,
  • státie s oporou.

Drobček spraví všetko pre to, aby mohol čo najviac chodiť – vďačne sa chytí vašich rúk a ťahá vás, kam si zaumieni. Musíte sa neustále zohýbať a vaša chrbtica si to uvedomuje. Skúste potomka nasmerovať k tomu, aby sa nespoliehal len na vaše ruky, ale aby ako oporu využíval aj stenu, pohovku či pevne ukotvené skrine.

Niektoré deti už dokážu prejsť pár krokov bez toho, aby sa niečoho držali. Prvý krôčik je obvykle výsledkom motivácie a odhodlania dostať sa k niečomu mimoriadne zaujímavému, trebárs k TV ovládaču či smartfónu. Neuveriteľné, kam sa doba posunula, však?

V skratke: Tak ako sedenie, i nácvik chôdze je veľmi individuálny. Každé dieťa sa s novým pohybovým stereotypom vyrovnáva vlastným tempom, preto ho nenúťte chodiť prv, ako bude chcieť samo. A najmä – neporovnávajte ho s rovesníkmi!

Fascinuje vás, ako sa desaťmesačný človiečik sústredí, aby prštekmi chytil chumáčik prachu, steblo trávy, kamienok, list spadnutý zo stromu, snehovú vločku či chrobáčika? Vyzerá to ako zábavka, no je to ďalšie cibrenie jemnej motoriky – poctivý tréning kliešťového úchopu, teda zručnosti zachytiť drobný predmet medzi prvými článkami palca a ukazováka. Dieťa tým získava množstvo informácií o svojom prostredí – nepolapiteľný prachový chumáčik poletuje všetkými smermi, steblo trávy je tenké a ťažko sa chytá, kamienok je tvrdý a možno aj ostrý, suchý list sa pri dotyku rozpadne, vločka sa roztopí a chrobáčik rýchlo ujde. Úchopové cvičenia postupne umožnia dieťaťu používať prsty na rukách samostatne a koordinovať ich činnosť.

Pri intenzívnom pohybovom nácviku nie je kognitívny a emocionálny vývoj najvyššou prioritou. To však neznamená, že sa v mozgu vášho miláčika nič nedeje, naopak, lozenie, vzpriamovanie sa, udržiavanie rovnováhy a intenzívne zmyslové dojmy si vyžadujú špičkový mozgový výkon. 

V tomto mesiaci dieťa nadšene a s úžasom reaguje na všetko nezvyčajné aj neznáme a zároveň sa odvažuje vzďaľovať od vás, aby mohlo objavovať čoraz viac nových vecí. A zaujímavých zákutí je predsa všade neúrekom! Pri objavovateľských výletoch nadobúda sebadôveru, samostatnosť a skúsenosti, hoci nie vždy pozitívne. Niekedy ho následky vlastného konania nepríjemne zaskočia, obzvlášť keď sa udrie, dotkne horúcej, čerstvo prežehlenej látky alebo na seba stiahne obrus so všetkým, čo na ňom ležalo. Aj pády sú vždy určitým rizikom. 

Dieťa ešte nemá pud sebazáchovy, preto buďte ostražití zaň a dbajte na jeho bezpečnosť 24 hodín denne 7 dní v týždni. Odstráňte z jeho dosahu nebezpečné i cenné veci a, samozrejme, toxické látky. Nezamieňajte si však rozumnú ostražitosť s prehnanou úzkostlivosťou. Príliš opatrní rodičia sú v neustálom strese, boja sa, že sa ich miláčikovi môže kdekoľvek čokoľvek stať, a nedovolia mu spoznávať okolie tak, ako je to v jeho veku prirodzené.

Všimli ste si, že po každej výzvednej ceste sa malý výskumník s radosťou a výskotom vráti do vášho náručia? Má len pár mesiacov, ale už nadobudol zásadné poznanie: Mama a otec sú tu vždy pre mňa, sú mojím bezpečným prístavom. Môžem sa vzdialiť, v čoraz väčších okruhoch skúmať svet, ale vždy sa smiem vrátiť k tým, ktorí si ma pritúlia a postarajú sa o mňa.

Detská obuv

Tešíte sa z prvých krôčikov svojho potomka? Vnútri mu neobúvajte pevné topánočky, chôdza naboso alebo v ponožkách s protišmykovou úpravou je lepším riešením. Na pobyt vonku mu vyberajte len zdravotne vhodnú obuv, nedajte sa zlákať módnymi kúskami ako pre dospelého. Detské chodidlo má totiž mnohé anatomické a funkčné špecifiká a ľahko sa zdeformuje. Obuv by mala byť vpredu pred prštekmi o 10 až 15 milimetrov dlhšia, mala by mať guľatú špičku a siahať po členky. Vnútri má byť stielka zo sajúceho materiálu a zvonku pevná, plná podrážka. Ideálne je, ak sú celé topánočky vyrobené z prírodných materiálov, nie zo syntetiky. Hitom posledných rokov sú moderné „capačky“, po anglicky barefoot.

V skratke: Chodidlá sú dôležitým nástrojom na tréning rovnováhy, ale aj na prijímanie vnemov, vďaka ktorým sa do mozgu dieťaťa súčasne prenáša veľa dôležitých zmyslových informácií. Človiečik si v interiéri – naboso alebo v protišmykových ponožkách – precvičuje státie a chôdzu na rôznych povrchoch, akými sú koberce, dlaždice, drevené parkety, laminátová podlaha alebo betón. Ak je to možné, nechajte ho v lete bez topánočiek aj vonku. Nech sa s holými chodidlami tmolí po tráve, vode, piesku, kamienkoch. Samozrejme, povrch musí byť bezpečný. Ideálna je záhrada, morská pláž alebo udržiavaný dotykový chodník na detskom ihrisku. Naučiť sa stáť a chodiť bude pre drobčeka jednoduchšie a zaujímavejšie.

Výchova hrou

Vodné hry sú pre človiečika v tomto veku úžasným zdrojom učenia aj zábavy. Naplňte vaňu malým množstvom vody, posaďte do nej dieťa, pridajte dva nerozbitné poháre či vedierka a mäkké loptičky, hračky do vody alebo obyčajnú špongiu. Malý výskumník bude nadšene prelievať vodu z jednej nádobky do druhej. Pre neho je to hra, ale jeho mozog, svaly a nervy si takto trénujú koordináciu ruky a oka aj mieru (Koľko vody môžem naliať do pohárika, kým sa naplní?).

Leto vždy ponúka najviac možností na vodné radovánky. Dieťa sa zahrá v nafukovacom bazéniku na balkóne bytu, na terase domu, prípadne v záhrade. Má drobček staršieho súrodenca? Nechajte ich špliechať vodu okolo seba – aj to je spôsob, ako spoznávať svet a jeho zákonitosti.

Pozor! Pri vodných hrách vždy dbajte na bezpečnosť. V lete bazénik na balkóne, na terase, v záhrade či na morskej pláži dajte do tieňa. Slnku sa vyhýbajte minimálne od 11. do 15. hodiny. Ochranný krém proti UV žiareniu musí byť samozrejmosťou, rovnako aj klobúčik či šiltovka. Dieťa má mať pri hre na pláži alebo priamo vo vode nafukovacie rukávniky (ideálne sú okrúhle, v tvare kolesa). Nekúpite ich v bežnom obchode, treba si ich objednať cez internet. Klasické vankúšiky sú bezpečné, ale bránia vo väčšom rozsahu pohybu. Či už ste s lezúňom doma – v kúpeľni a vo vani –, alebo pri bazéne, či pri mori, ani na chvíľu ho nespustite z očí ani z rúk a nikdy od neho neodchádzajte!

V skratke: Dieťa v tomto veku zbožňuje plniť a vyprázdňovať poháre, vedierka či iné nádobky. Nechajte ho dosýta sa pohrať s vodou. Okrem toho rado otvára a zatvára zásuvky, vyťahuje z nich taniere, varechy a iný riad. Nebráňte mu v týchto činnostiach, naopak, vyhraďte mu aspoň jednu zásuvku s bezpečnými predmetmi, ktoré môže skúmať. Zaujímajú ho najmä duté predmety – zasúva paličky do otvorov, vkladá veci do seba, stavia ich na seba a vedľa seba, rozoberá ich. Pripravte sa na to, že hračky a rôzne predmety sa budú povaľovať po celom byte. Nezúfajte, neporiadok časom pominie, a tak si naplno užívajte toto krásne výskumnícke obdobie, lebo už nikdy sa nezopakuje.

Konečne sa váš neposedník unavil a dožaduje sa prestávky? V 10 mesiacoch prichádza čas na leporelá či obrázkové knižky. Zasmejte sa spolu na vtipných riekankách a veselých ilustráciách. Pomenúvajte jednotlivé osoby, zvieratká či predmety, ich tvary a farby, napodobňujte zvuky. Mnohé knihy sú dotykové – ak dieťa stlačí príslušné tlačidlo, ozve sa zvuk. Prezeranie knižky určite prinesie veľa potešenia drobčekovi aj vám a postupne vytvorí návyk čítať a chvíľu pokoja pred spánkom.

Chystáte sa do práce?

Rodičovská dovolenka u nás môže trvať tri roky. Ideálne je, ak si tento čas s dieťaťom vychutnáte naplno. No nie vždy je to možné. Na príčine sú rôzne životné situácie – najčastejšie asi nedostatok financií alebo potreba udržať si pracovné miesto.

Predpokladajme, že na rodičovskej dovolenke je matka – aj to je zatiaľ najčastejší model starostlivosti o dieťa do 3 rokov. Plánujete sa vrátiť do pracovného procesu už po roku či dokonca skôr? Kto sa postará o dieťa? Možností je niekoľko a závisia od toho, či chcete robiť z domu alebo budete chodiť do klasického zamestnania a či hľadáte pre dieťa poldennú alebo celodennú starostlivosť, prípadne len občasné opatrovanie. Prvou možnosťou je, že na rodičovskej dovolenke sa vystriedate s partnerom. Druhou, že vám pomôžu starí rodičia. Ak to neprichádza do úvahy, musíte hľadať opatrovateľku, ktorú si budete platiť z vlastného vrecka, alebo špecializované zariadenie – jasle. Tie sú u nás zväčša súkromné, prijímajú deti približne od 1 roka – v závislosti od ich individuálnych schopností. Možno nájdete aj zariadenie, ktoré dieťa zoberie skôr, napríklad od 6 mesiacov.

Chcete pracovať z domu a starostlivosť o dieťa hodláte riešiť opatrovateľskou službou? Pripravte sa na to, že aj home office má z hľadiska starostlivosti o malé dieťa veľké úskalia. Váš potomok sa síce môže hrať vo vedľajšej izbe s opatrovateľkou, ktorá mu dá najesť, prebalí ho a uspí, ale ak človiečik vie, že ste doma, tak či onak sa bude dožadovať vašej pozornosti. Skúsenosti s kombináciou práce z domu a paralelného opatrovania dieťaťa v domácom prostredí sú rôznorodé – závisia od toho, aký máte pracovný úväzok, aký charakter má vaša práca, v akých úsekoch dňa pracujete, ale aj od toho, do akej miery je dieťa samostatné a nastavené na starostlivosť cudzieho človeka.

Podarilo sa vám zohnať opatrovateľku do domácnosti alebo súkromné jasle? Navykajte dieťa na nových ľudí a neznáme prostredie už skôr. Ak je váš potomok zvyknutý, že žijete spoločensky a prijímate návštevy, teda rodinu, kamarátky z ihriska s detičkami či priateľov, alebo ak s ním chodíte do rodinného centra a na rôzne akcie, novej situácii sa prispôsobí oveľa ľahšie.

V skratke: Ak si dieťa vytvorí s opatrovateľkou či s učiteľkami v jasliach puto, rýchlejšie sa prispôsobí novej situácii. Porozprávajte sa s profesionálmi, ktorí sa oň majú starať, podrobne s nimi preberte jeho denný režim, stravovacie návyky, hygienu, ako aj prípadné špeciálne požiadavky.

Pripravujete dieťa na pobyt mimo domova? Zabaľte mu praktické potreby aj milé drobnosti:

  • obľúbené jedlo a bielizeň na výmenu, podľa okolností aj plienky,
  • papučky či ponožky s protišmykovou úpravou,
  • obľúbenú plyšovú či inú hračku, prípadne iný predmet,
  • jednoduchý fotoalbum v malom formáte s obrázkami mamy, otca, prípadne súrodencov alebo domácich miláčikov.

Výživa dieťaťa

Prvé príkrmy ste do stravy dojčaťa pravdepodobne zaviedli, keď malo 4 až 6 mesiacov. Od prvej lyžičky ovocného pyré, mäsovo-zeleninovej polievky, obilninovej kaše či od prvých kúskov „do prštekov“ už uplynul nejaký čas. Denné menu by malo byť kompletné. Lenže v noci sa váš miláčik ešte stále môže dožadovať prsníka alebo dojčenského mlieka z fľaše, hoci neraz len preto, aby uspokojil svoju potrebu sať a túliť sa k vám.

Dojčenie a náhradná mliečna výživa

Význam dojčenia alebo pitia mlieka z fľaše u detí v tomto veku mierne klesá, ale platí to isté čo predtým: ak to vyhovuje vám i dieťaťu, dojčite ho alebo kŕmte náhradným mliekom podľa potreby. Mnoho detí už obľubuje pevnú stravu a jedenie vo vysokej stoličke alebo za stolom spolu s rodinou. Skúmanie nových potravín je pre drobčeka vzrušujúce – a aj nové objavy si vyžadujú dostatok energie.

Tip: Nezabudnite fotografovať. Zábavné zábery z kŕmenia sú nádhernými momentkami, ktoré dokumentujú, ako vaše dojča rastie. Raz sa na nich – s už oveľa staršou ratolesťou – srdečne zasmejete. Na uchovanie spomienok sme pre vás pripravili míľnikové kartičky. Po registrácii do HiPP Baby Clubu si ich môžete stiahnuť, vytlačiť a pustiť sa do fotenia.

Dieťa však môže stratiť chuť do jedla, keď sa mu prerezávajú zúbky, dostalo infekciu alebo zažilo veľmi vzrušujúci deň. Aj vy ste si všimli, že po zmene režimu, po výlete či na dovolenke váš miláčik odmieta pevnú stravu? V takých prípadoch sa – ešte stále dojča – rado vráti k prsníku či fľaške. Aby prijalo dostatočné množstvo mlieka a vápnika, jeho výživový plán by mal denne zahŕňať 400 až 500 mililitrov mlieka alebo približne rovnaké množstvo gramov mliečnych produktov. Toto množstvo môžete rozdeliť na jednu až dve dávky dojčenia alebo na jednu fľašu s umelým mliekom ráno (200 až 250 mililitrov) a na jednu mliečnu kašu večer (200 až 250 gramov), prípadne vyskúšajte pár lyžičiek jogurtu či kefíru.

Mamy si výnimočný čas so svojím desaťmesačným dieťatkom zvyčajne užívajú a tešia sa na chvíle spoločnej intimity. Pripravte sa však na to, že dojčenie alebo kŕmenie z fľaše s deťmi staršími ako 40 týždňov sa môže zmeniť na akrobatické cvičenie – dieťa sa intenzívne hýbe, snaží sa vstať, chce sa hrať.

Príkrmy

Chcete dieťaťu v 10. mesiaci ponúknuť okrem ovocného či zeleninového pyré, mliečno-obilninovej kaše alebo pokrmu do prštekov aj zážitok z jedenia pri spoločnom stole? Venujte pozornosť týmto pravidlám:

  • Neponúkajte dieťaťu oriešky ani hrozno, lebo hrozí riziko aspirácie, teda vdýchnutia potraviny alebo iného predmetu cez dýchacie cesty či tráviacu sústavu. S aspiráciou sa spájajú akútne ťažkosti, hrozba udusenia, ale aj problémy, ktoré sa objavia až po čase, napríklad zápal pľúc. 
  • Pokrmy, ktoré sú určené aj pre dieťa, nesoľte, nedochucujte pridaným cukrom ani ostrými koreninami.

Tráviaca sústava dojčaťa je natoľko zrelá, že už nemusíte zavádzať nové potraviny jednotlivo a s odstupom času. Príliš slané, sladké, korenené, mastné a vyprážané jedlá však brušku drobčeka určite neprospejú.

Tip: Pravidelne čistite dieťaťu prvé mliečne zúbky a učte ho používať zubnú kefku. Znižuje sa tým riziko budúceho zubného kazu a váš miláčik si zvykne na fakt, že dentálna hygiena je súčasťou každodenného života podobne ako umývanie rúk alebo česanie vlasov.

Navštívte pediatra

V 9. až 10. mesiaci by ste mali s dieťaťom absolvovať ôsmu preventívnu prehliadku. Pediater preskúma fyzické zdravie vašej ratolesti a psychomotorický vývoj. Patrí sem:

  • meranie hmotnosti, obvodu hlavy a dĺžky hrudníka,
  • vyšetrenie orgánov,
  • kontrola očí a uší,
  • u chlapcov vyšetrenie semenníkov na vylúčenie nezostúpených semenníkov,
  • kontrola držania tela a pohybových zručností, ako sú plazenie, sedenie, státie, prípadne chodenie,
  • hodnotenie jemnej motoriky a vývoja reči,
  • vyšetrenie chrupu a prerezaných mliečnych zúbkov s informáciami o zdraví zubov a o fluorizácii,
  • poučenie o možnostiach vo výžive, o zavádzaní nových potravín do stravy.

Okrem toho vás detský lekár upozorní na nástrahy, ktoré číhajú na čoraz mobilnejšie dieťa v každodennom živote. Pre zaujímavosť, najviac detských úrazov sa stáva v domácnosti.

Detský lekár vás poinformuje aj o očkovaniach, ktoré čakajú drobčeka neskôr. V 11. mesiaci života by mal dostať poslednú, teda tretiu dávku hexavakcíny, ako aj tretiu dávku vakcíny proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Medzi 15. až 18. mesiacom by ste ho mali dať zaočkovať prvou dávkou proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Naplánujte si termíny očkovania po konzultácii s lekárom.

Prvé slová

Vaša ratolesť už možno vie vysloviť zdvojené slabiky, ktoré zároveň predstavujú dlhoočakávané slová ako mama či tata, ale aj predĺžené slabiky (lalala a bububu). Napodobňovanie hlások, slabík a slov, ktoré trpezlivo pred drobčekom vyslovujete, mu pomáha v rozvoji reči. Konverzácia zabaví nielen jeho, ale aj vás. Napreduje i pasívne jazykové porozumenie. Dieťa chápe pojmy, ktoré sa spájajú s každodennými predmetmi a činnosťami, ako napríklad mliečko, postieľka, spinkať, papať.

Zvuky z úst dieťaťa spočiatku znejú nezreteľne, rodičia však intuitívne chápu, čo sa ich dieťa snaží povedať. Nemajte obavu, vaša ratolesť si bude v najbližších týždňoch zvlášť intenzívne precvičovať výslovnosť. Rýchlo sa rozvíja aj slovná zásoba. Vývoj reči však je veľmi individuálny. Niektoré deti sú síce v 10. mesiaci už pohybovo veľmi zdatné, ale jazýček sa im rozviaže až neskôr.

Čo môžete pre dieťa urobiť:

  • Vyhnite sa maznavej reči a zbytočne neopakujte po dieťati skomolené výrazy. Hovorte jasne, v krátkych slovách a vetách, používajte primeranú intonáciu a melódiu. Môže sa stať, že skomolené detské slovo spontánne prenikne aj do dospeláckeho slovníka. Napríklad Riško má staršiu sestričku Natálku, ktorú volá Nana. Táto jej prezývka sa ujme natoľko, že ju tak začnú volať aj rodičia a neskôr kamaráti.
  • Buďte trpezliví, ak sa vám dieťa snaží niečo povedať a vy mu hneď nerozumiete – spolu sa rýchlo naučíte, ako rozviazať jazýček.
  • Hrajte sa s drobčekom hru čo je to?, listujte si s ním leporelá alebo obrázkové knihy a trpezlivo pomenúvajte činnosti, predmety, farby či tvary, s ktorými sa dieťa bežne stretáva.

Ako sa darí mame a otcovi?

Mama je zvyčajne tá osoba, ktorá sa kvôli starostlivosti o potomstvo vzdáva na niekoľko rokov svojej pracovnej kariéry. Materstvo je prirodzenou úlohou ženy, ktorá sa stala matkou, a zároveň je to aj zamestnanie na plný úväzok. Znamená prekonávanie vlastných hraníc a vlastnej komfortnej zóny. Na druhej strane pribúda otcov, ktorí si berú rodičovskú dovolenku, a žien, ktoré sa v tomto čase stávajú živiteľkami rodiny. V každom prípade, pre oboch rodičov sú to obrovské výzvy.

Okrem starostlivosti o nesmierne živé desaťmesačné dojča, prípadne o starších súrodencov, sa zrejme staráte o stravu, údržbu domácnosti, logistiku a celkový chod rodiny. Nemusíte za každú cenu splniť všetky položky z každodenného zoznamu čo treba spraviť. Neochudobňujte sa o spoločnú hru s drobčekom, radšej uberte z povinností. Myslite aj na seba. Ak sa dá, doprajte si oddych, vyložte si nohy a nerobte nič, len sledujte svojho miláčika, ako vyprázdňuje obľúbenú škatuľku či plieni tretiu zásuvku s kuchynskými potrebami. Nemajte výčitky, že sa mu v tomto momente aktívne nevenujete, musíte si predsa dobiť vlastné baterky. Energiu budete potrebovať na ďalší vzrušujúci čas s ním.

Najlepšie tipy pre 10. mesiac

Podľa počtu týždňov je dieťa na svete presne toľko, koľko trvalo tehotenstvo. Preto si 10. mesiac zvlášť vychutnajte:

  • Prezerajte si s drobčekom obrázkové leporelá a dotykové knihy.
  • Nájdite si čas na rytmické rýmovačky a spievanky alebo na rozhovor s dieťaťom.
  • Okrem klasickej schovávačky kde som? vyskúšajte aj akčnejšiu hru chyť ma! Dieťa, ktoré už dokáže veľmi rýchlo liezť, prípadne spraví pár krôčikov, ich iste ocení.
  • Ponúkajte malému jedákovi pri rodinnom stole nové pokrmy.
  • Majte v pohotovosti fotoaparát či mobilný telefón – zachytiť prvé slová či kroky svojho miláčika nie je ľahké.
  • Voľno pre maminu a ocina – doprajte si pár spoločných minút, zatiaľ čo váš lezúň objavuje svet.

Dôležité otázky o 10. mesiaci

Ako zaujmem dieťa v 10. mesiaci? 

Dieťa v 10. mesiaci miluje akčné vodné hry. Naplňte vaňu či nafukovací bazénik trochou vody, dajte mu poháre, vedierka, kanvičku a nechajte ho hrať sa.

Vaňa alebo bazénik s pestrofarebnými loptičkami? Skvelý nápad! Drobčeka v tomto veku fascinujú guľaté tvary a pestré farby. V kombinácii s vodou je o zábavu postarané.

Rytmické riekanky a spievanky spojené s tlieskaním a pohybovou zložkou patria k top zábave. Máte staršieho potomka, ktorý už má v malíčku klasiku ako jedna druhej riekla, keď koláče piekla, prší, prší, len sa leje, kolo, kolo mlynské či oli, oli, Janko? Nechajte mladšieho súrodenca, nech počúva a zapája sa. Bude to robiť s obrovským nadšením. Samozrejme, netreba zabúdať ani na básničky a pesničky súčasných detských autorov, ktorí sú u detí mimoriadne obľúbení.

Koľko meria a váži dieťa v 10. mesiaci? 

Detičky v 10. mesiaci vážia v priemere 8 500 až 9 200 gramov a merajú približne 72 až 79 centimetrov. Väčšine sedí oblečenie vo veľkosti 80.

Každé dieťa sa vyvíja inak, takže sa môže stať, že meria alebo váži viac či menej, ako je štandard. Ak máte pochybnosti, porozprávajte sa o rozdielnej rastovej a hmotnostnej krivke s pediatrom.

Mám dieťaťu v 10. mesiaci niečo prikazovať a zakazovať?

Je načase, aby váš miláčik postupne začal chápať, čo je správne a čo nie. Začnite nenásilne určovať hranice, za ktoré by nemal ísť, a zároveň si upevňujte prirodzenú rodičovskú autoritu. Nedovoľte mu všetko, čo si zmyslí. Súhlas alebo nesúhlas vyjadrite slovami (áno, nie), mimikou tváre (úsmev, zamračenie sa) alebo gestikuláciou (súhlasný potlesk, pohrozenie ukazovákom).

Kedy začne dieťa rozprávať?

Zvyčajne okolo 10. mesiaca sa drobček pokúša o prvé slovíčka. Tie, ktoré tvoria zdvojené slabiky, povie skôr, napríklad mama a tata, pápá. Učí sa vyslovovať aj jednoslabičné slová, ktoré majú zvyčajne charakter citosloviec či zvukomalebných slov, ako napríklad mňam, bác, heš, miau, bú. Spočiatku môže byť výslovnosť mierne nejasná, čo závisí aj od momentálnej nálady a dispozície dieťaťa. Niekedy si drobček rozpráva sám pre seba. Rozvíja sa aj pasívne porozumenie reči. Neraz napodobňuje melódiu reči, mimiku a gestikuláciu dospelých. Ak mu poviete nono alebo nie, pridá – podľa vášho vzoru – krútenie hlavou, mračenie sa, hrozenie ukazovákom.

Chcete podporiť rečový vývoj dieťaťa?

  • Používajte jasné, krátke slová a vety.
  • Nepoužívajte maznavú reč, rozprávajte sa s ním normálnym (nižším) tónom hlasu.
  • Počas spoločnej hry opakovane pomenúvajte každodenné predmety a aktivity.

Čo je dieťa v 10. mesiaci?

Niektoré deti už jedia s rodičmi pri jednom stole. Príkrmy spravidla pozostávajú z mliečno-obilných kaší, kompletného obedového menu a z ovocia, zo zeleniny, z chleba alebo pečiva na desiatu a olovrant.

K jedlu ponúkajte dieťaťu nesladené nápoje z pohára. Nezabúdajte na následnú dentálnu hygienu, ktorá je dôležitá v rámci prevencie zubného kazu.

Ak ste začali zavádzať pevnú stravu neskôr alebo pomalšie, na jedálnom lístku vášho dieťaťa bude ešte stále viac mliečnych jedál. Pokračujte v dojčení alebo kŕmení umelým mliekom podľa potreby a popritom ponúkajte dieťatku príkrmy, ktoré:

  • obsahujú čo najmenej soli a cukru,
  • sú mierne ochutené,
  • dajú sa ľahko chytiť do prštekov.