Dieťa v 6. mesiaci
Už takmer pol roka ste mamou a váš partner otcom. Čas letí rýchlo, však? Dieťa sa v 6. mesiaci dokáže už celkom sebaisto pretočiť z chrbátika na bruško aj naopak. Objavuje, že pohyb je úžasný a otvára úplne nové obzory. Okrem toho vie uchopiť predmety oboma rukami, ale aj ich pustiť.
Ako sa dieťa vyvíja?
Polročný človiečik má za sebou prvé významné životné míľniky. Neúnavne si precvičuje nové a nové pohybové stereotypy a tie ho pripravujú na budúce lozenie po štyroch. Alebo už máte za sebou prvú skúsenosť s tým, že ste ho položili na dlážku tak ako doteraz a zrazu ste ho našli na úplne inom mieste? Majte oči na stopkách, dávajte veľký pozor a v nijakom prípade nenechávajte drobca bez dozoru – a už vôbec nie na prebaľovacom pulte, na pohovke či posteli. Hýbe sa aj v spánku, ale postieľka je, našťastie, ešte stále bezpečným miestom.
Dieťa si rozvíja aj jazykové zručnosti. Užívajte si džavotanie, keď sa pokúša napodobňovať slabiky ako ma-ma, ba-ba, ga-ga či jednoduché zvuky a popritom mrnká, bľaboce, výska či dokonca takmer spieva.
Telesné zmeny u dieťaťa
Dieťatko vám už výrazne narástlo, však? V šatníku dominuje oblečenie vo veľkostiach 68 až 74. A všimli ste si ešte niečo? Poriadne zaoblené rysy tváričky sa pomaly zasa zoštíhľujú. Ani hlavička už nie je taká veľká v porovnaní so zvyškom telíčka. Jasné, ešte stále sa môžete tešiť z chutných bábätkovských vankúšikov, veď tukové zásoby sa zvyčajne spotrebujú až s prvými krokmi a so skutočným rozbehom do priestoru. Alebo je aj vaše dieťa dlhé a štíhle ako dážďovka? Takíto „atléti“ sú výbornou alternatívou našich tradičných predstáv a búrajú mýty o tom, že každé dieťa musí byť do roka malou zlatou guľôčkou.
Míľniky
Hmotnosť | Dieťa váži približne 7 300 až 7 900 gramov. |
Rast centimetrov | Narástlo približne 2,5 centimetra. Obvod hlavičky je asi 41 až 43 centimetrov. |
Reč | Snaží sa spájať zvuky do slabík a citosloviec, začína si tvoriť spojenia medzi slovami a predmetmi. |
Motorické zručnosti | Dieťa sa z polohy na brušku vzpiera na rúčkach, dvíha hrudník a hlavičku do výšky, pohľad upiera priamo pred seba.; Posilňuje si tak krčné a ramenné svaly potrebné na vzpriamené držanie tela.; Cielene uchopuje predmety a prekladá si ich z jednej rúčky do druhej. |
Hmotnosť a dĺžka sa môže výrazne líšiť aj u detí s rovnakým dátumom narodenia. Odchýlka 800 gramov pri hmotnosti a 2 až 3 centimetre pri dĺžke je vzhľadom na individuálny vývoj úplne normálna. Pediater na najbližšej preventívnej prehliadke porovná veľkosť hlavičky s hmotnosťou a dĺžkou dieťaťa a na základe ich pomeru posúdi, či sa mozog vyvíja rovnomerne a správne.
Emocionálne a motorické zmeny
Toto obdobie charakterizuje výrazný pohybový vývin. Mnohé deti už dokážu:
- vzpriamiť sa v polohe na brušku s podporou vystretých rúk, zdvihnúť hrudník a pevne udržať hlavičku,
- natiahnuť nôžky v polohe na brušku do polohy pripomínajúcej žabu,
- naznačovať lozenie po štyroch, pohojdávať sa, niekedy sa aj plaziť pomocou rúk,
- otáčať sa okolo vlastnej osi,
- prevaľovať sa z chrbátika na bruško a opačne,
- v polohe na brušku aj na chrbátiku cielene uchopovať predmet oboma rúčkami, pridŕžať si ho a otáčať,
- pritiahnuť si v polohe na chrbátiku nôžky k ústam.
Váš miláčik zrazu zisťuje, že pohyb mu ponúka nové možnosti. Môže sa „gúľať“ z chrbátika na bok, z boka na bruško a späť. Presunie sa tak z miesta na miesto a dostane sa k zaujímavej, doteraz vzdialenej hračke. Je to preňho aj veľká emocionálna výzva a zážitok. Môže sa od vás odtiahnuť, keď ho držíte v náručí – pravda, len na chvíľu, lebo pocit bezpečia, ktorý predstavuje vaša blízkosť, je preňho stále mimoriadne dôležitý. Keď mu podáte prsty, pevne sa ich chytí a možno sa na chvíľočku pritiahne nielen do sedu, ale aj do stoja.
Výchova hrou
Nastal správny čas, aby dieťa začalo objavovať svet nielen z výšky rodičovského náručia, z postele či postieľky, ale aj zo zeme. V sedačke či ohrádke sa len ťažko naučí loziť po štyroch. Samozrejme, podlaha musí byť primerane čistá a dostatočne temperovaná. Ideálnym povrchom na jeho pohybové aktivity je podložka alebo prikrývka na hranie a lozenie.
Najlepší spôsob, ako rozvíjať jemnú motoriku dieťaťa, je ponúkať mu hrkálky, plyšové zvieratká, hračky vhodné na uchopovanie a hryzadlá. Malého zvedavca podnecujú nielen do toho, aby sa vedome snažil uchopovať predmety, ale aj aby ich skúmal zmyslami. Veci vidí, počuje, ovoniava, ochutnáva, dotýka sa ich. Získava tak dôležité informácie o ich vlastnostiach – koľko vážia, ako sa správajú, keď spadnú, ako chutia. Učí sa vnímať rôzne materiály, zisťuje, či sú predmety mäkké, tvrdé, teplé, chladné, hladké, drsné, okrúhle alebo hranaté. Na základe týchto zmyslových vnemov pri uchopovaní rôznorodých vecí si postupne rozvíja vlastné predstavy o bezprostrednom okolí.
Ak má drobček staršieho súrodenca, pokusy presúvať sa z miesta na miesto upriami smerom k nemu. Aj domáce zvieratá či rodičia vo vedľajšej izbe predstavujú vzrušujúce ciele, pre ktoré sa oplatí gúľať po zemi a neskôr aj plaziť či loziť po štyroch.
Nezabúdajte sa s dieťatkom aktívne hrať. Spev, prstové či pohybové hry sa postupne stávajú náročnejšími – na prvom mieste by však stále mala byť zábava, nie „výchovné ciele“. Dbajte na to, aby súčasťou každej hry bol vzájomný telesný kontakt, pohladenie, maznanie sa. Ak navštevujete kurzy pre detičky alebo skupinu rodičov a detí, všimnete si, že pohyby dieťatka sa čoraz viac diferencujú.
Výživa dieťaťa
Medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom je čas začať s príkrmami. Prechod z mliečnej stravy na pevnú sa týka nielen detí kŕmených umelým mliekom, ale aj dojčených. Je postupný a má pravidlá. Ak veľa čítate alebo ste žili v zahraničí, možno ste postrehli, že nie všade sa postupuje úplne rovnako. Niečo závisí aj od krajiny, v ktorej žijete, od dostupnosti kvalitných lokálnych potravín, vášho životného štýlu a osobných stravovacích návykov, niečo aj od aktuálnych trendov vo vedeckom výskume. Plné dojčenie ukončite najneskôr koncom 6. mesiaca a ponúknite dieťaťu prvú lyžičku zeleninového pyré.
Akú metódu použiť? Tieto otázky trápia najmä tzv. prvorodičov. Ste presvedčení, že problematika detskej výživy je samostatná vedná disciplína, a v hlave máte veľký zmätok? Zmieňte sa o tom pediatrovi, pomôže vám v základnej orientácii.
Dojčenie
Dojčenie podľa potreby je stále to najlepšie, čo môžete pre svoju ratolesť spraviť. Príkrmy vnímajte ako doplnkové jedlo a ponúkajte ich vždy v rovnakom čase. Niektorí maličkí si postupne budú sami žiadať menej mlieka z prsníka, iní budú využívať častejšie fázy pohody na vašom prsníku na dobitie energie. Obe možnosti sú v poriadku.
Ale pozor! Okolo 6. mesiaca sa zásoby železa v detskom organizme pomaly míňajú, preto treba do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré ho obsahujú. Ide najmä o mäso a z rastlinných alternatív o ovos, proso alebo amarant. Ideálne je, ak pokrm podáte s nápojom obsahujúcim vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa.
Kombinovaná mliečna výživa
Aj tu stále platí, že treba pokračovať v dojčení či kŕmení z fľašky podľa potreby. Začali ste zavádzať príkrmy v 5. mesiaci? Mliečne dávky, ktoré si dieťa teraz vyžaduje, sa už mohli mierne znížiť. Chcete, aby materské mlieko bolo stále súčasťou mliečnej výživy dieťaťa? V tom prípade:
- ak je to možné, dojčite dieťa pred podaním príkrmu,
- ak si mlieko odsávate do fľašky, dodržiavajte frekvenciu odsávania.
Ak už uvažujete o odstavení dieťatka, najprv mu ponúknite príkrm a postupne znižujte frekvenciu dojčenia alebo odsávania materského mlieka.
Náhradná mliečna výživa
Začínate aj s mliečnym dokrmovaním? Ak vášmu dieťatku nehrozí nijaké riziko alergií, nemusíte mu podávať mliečnu výživu s extenzívnym hydrolyzátom. Môžete prejsť na klasickú mliečnu výživu. Samozrejme, aj v tomto prípade platí nasledujúce: Pokračujte v kŕmení z fľaše podľa potreby. Ak máte v rodinnej anamnéze alergie (genetické predispozície na alergiu), poraďte sa o spôsobe výživy s pediatrom.
Príkrmy
Mnohí rodičia, predovšetkým mamy, si kladú nielen otázku „Čo?“, ale aj „Kedy?“ a „Ako?“:
- Kedy presne by malo dieťa dostať prvé príkrmy?
- Malo by byť pri ich servírovaní ozaj veľmi hladné?
- Treba mu najprv ponúknuť príkrm, až potom ho nadojčiť či nakŕmiť z fľaše?
- Treba s prikrmovaním nutne začať na poludnie?
Spravidla sa začína obedom a jednozložkovým zeleninovým príkrmom. Dobrou správou je, že zavádzanie príkrmov si môžete časovo mierne posunúť tak, ako to bude vyhovovať vášmu dennému režimu. Máte už školáka či škôlkara, ktorí prichádzajú domov na poludnie? S tým sa neraz spájajú časovo náročné povinnosti. V takom prípade obed nemusí byť presne o dvanástej, ale pokojne ho posuňte na neskôr.
SK téme kŕmiť iba hladné dieťa si zapamätajte, že veľmi hladný človiečik zvyčajne nemá príliš veľký záujem o objavovanie nových vecí, chutí a vôní, čo je rozhodujúce pre prvý kontakt s doteraz neznámym jedlom. Obrňte sa trpezlivosťou, keďže novú zložku stravy dieťa odmietne neraz aj 10-krát.
Návšteva u pediatra
Pripravte sa na šiestu preventívnu prehliadku, v rámci ktorej pediater opäť skontroluje, či vývoj a zdravie vášho potomka zodpovedajú veku. Okrem merania a váženia vyšetrí:
- vnútorné orgány,
- zmyslové orgány,
- pohlavné orgány a kožu,
- rastové hodnoty,
- motorické zručnosti a nervový systém.
Detský lekár bude venovať pozornosť aj zavádzaniu príkrmov, teda pevnej stravy do mliečnej detskej výživy, a poradí vám, ako riešiť niektoré problémy. Upozorní vás na starostlivosť o prvé mliečne zúbky, ktoré sa začínajú prerezávať. Pomocou mäkkých zubných kefiek navrhnutých pre najmenších môžete svoju ratolesť hravou formou pripravovať na neskoršie pravidelné čisteniu chrupu.
Detský spánok
Všimli ste si, že dojča, ktoré ešte nedávno väčšinu času ležalo v postieľke alebo sa nechalo nosiť v náručí, objavilo čaro pohybu? Celý 6. mesiac je o neodolateľnej túžbe, až nutkaní dieťaťa nepretržite sa hýbať. Dokonca aj v spánku si trénuje lozenie po štyroch.
Občas pozorujete, ako v spánku neustále otáča hlavičku, obracia sa na bruško, vzpiera sa na ramienkach, trasie sa mu zadoček. Sú to rovnaké pohyby, aké si precvičuje počas dňa. Kým drobček nezvládne túto pohybovú fázu, zrejme vás opäť čaká niekoľko nepokojných nocí.
Odborníci odporúčajú ukladať dieťa na spánok do 1. roka života na chrbát, ale ak ho počas noci už nachádzate v iných polohách, neznepokojujte sa.
Pokúste sa o kompromis:
- Uložte dieťa večer do postieľky či postele na chrbátik. Urobte tak aj po každom nočnom dojčení alebo kŕmení.
- Naďalej dodržiavajte odporúčania týkajúce sa bezpečného prostredia na spanie. Ešte stále používajte spací vak, hoci dieťa už môže obmedzovať v pohybe.
Keď bude malý spáč pripravený ležať v noci na boku alebo brušku, bude si vyberať tieto spánkové polohy znova a znova aj napriek tomu, že ho opätovne položíte na chrbátik. Je to podobné ako u dospelých – väčšina spí v rôznych polohách na ľavom a pravom boku, niektorí uprednostňujú polohu na bruchu. Samozrejme, môžete sa pokúsiť spať na chrbte, ale zvyčajne v tejto polohe dlho nevydržíte.
Tento mesiac začínate so zavádzaním príkrmov alebo ste ich už naplno rozbehli. Nekomplikujte si popri tom život úvahami o preorganizovaní doterajších spánkových zvyklostí dieťaťa. Starostlivo zvážte zmeny a radšej odložte dobre mienené tipy na spánok od priateľov alebo rodinných príslušníkov na neskôr. Majte na pamäti len to, že polročné dieťa si stále vyžaduje vašu blízkosť – aj počas spánku.
Ako sa darí mame a otcovi?
Premýšľate nad tým, ako rýchlo plynie čas? S novými úlohami ste sa už zžili, ale možno máte po pol roku vzrušujúceho rodičovstva takmer vybité baterky. Túžite mať viac času na seba aj na bežný partnerský život? Nádej na trošku slobody je ako maják v diaľke – bliká a láka, ale dieťatko ešte veľmi potrebuje vašu blízkosť.
Odmenou za trpezlivosť a lásku a veľkým dôvodom na radosť je každý pokrok dieťatka. Zachytávajte tento výnimočný čas v jeho i vašom živote – na fotky, krátke videá alebo si spisujte fragmenty zážitkov. Prvý obrat na bok, prvé gúľanie sa po podlahe, prvý srdečný smiech, prvý mliečny zúbok, to všetko sú obrovské míľniky, ktoré sa raz zmenia na krásne hmlisté spomienky. Nikdy pri nich nebudete vnímať ťarchu prebdených nocí a odložených plánov, iba radosť z jedinečných chvíľ.
Najlepšie tipy pre 6. mesiac
Ako najlepšie prežiť 6. mesiac s dieťaťom? Tu je návod:
- Dieťa nenechávajte dlho v ohrádke či sedačke. Klaďte ho na podlahu, najlepšie na hraciu podložku alebo deku s izolačnou vložkou. Sú vhodné aj na lozenie, uchopovanie predmetov a rozvoj pocitových vnemov.
- Pri nácviku plazenia, resp. lozenia na podlahe používajte detské návleky alebo „štucne“ – zakrývajú stehienka, kolienka a lýtka, ale chodidlá nechávajú odhalené. Udržiavajú nôžky v teple aj bez členkových ponožiek.
- Navštevujte kurz pre detičky alebo skupinu pre matky s deťmi. Dobrým riešením na nadväzovanie kontaktov s inými rodičmi a získavanie nových skúseností sú rodinné centrá.
- Skúšajte nové recepty na príkrmy. V 6. mesiaci je najvyšší čas na prvú lyžičku a nové dobroty.
- Vždy majte poruke mobilný telefón alebo fotoaparát, aby ste mohli pohotovo zachytiť prvé pokusy o papanie lyžičkou či prštekmi, ale aj prvé pohybové aktivity dieťaťa na podlahe.