Dieťa v 7. mesiaci
Pohyb je hlavnou aktivitou sedemmesačného výskumníka. V tomto období zvládajú deti prvé pokusy o lozenie po štyroch a každý deň prelomia nový rekord. Niektoré sú menej pohyblivé, ale zato sa už možno dokážu na chvíľočku posadiť. Iné sa viac zaujímajú o dianie okolo seba, skúšajú „uchmatnúť“ všetko, na čo dosiahnu, a poriadne to preskúmať.
Ako sa dieťa vyvíja?
Po 6. mesiaci života dieťa zvyčajne nepriberá a nerastie tak rýchlo ako predtým. Výhodou je, že oblečenie mu vydrží o niečo dlhšie. V 7. mesiaci má obvykle dĺžku 68 až 74 cm. Pokojne mu nakúpte oblečenie na letné aj chladné dni, určite už všetko vynosí viac.
Dieťa sa vyvíja aj na emocionálnej, kognitívnej a sociálnej úrovni.
- Už rozumie významu niektorých slov.
- Odlišuje najbližších, ktorí sa oň starajú, od cudzích ľudí a podľa toho reaguje.
- Rozvíja si schopnosť uchopiť a preskúmať veci.
- Aktívne si vyžaduje komunikáciu, maznanie a utešovanie.
Telesné zmeny u dieťaťa
Dieťa si pri početných pokusoch o otočenie sa z bruška na chrbátik a opačne usilovne precvičuje chrbtové a brušné svaly. Tento pravidelný tréning prináša prvé ovocie. Je pravdepodobné, že váš poklad už dokáže na krátky čas vzpriamene udržať hlavičku a chrbátik nielen s vašou pomocou, ale aj nezávisle od vás.
Niektoré deti majú na hlave pár vláskov, ktoré treba zastrihnúť, iné si na prvé ostrihanie ešte pár týždňov počkajú.
Míľniky
Hmotnosť | Mesačný hmotnostný prírastok sa spomaľuje, dieťa váži v priemere 7 600 až 8 300 gramov. |
Rast | Dieťa narastie približne o 1,5 centimetra, meria od 69 do 74 centimetrov, obvod hlavy je 43 až 45 centimetrov. |
Mimika | Dieťa zrkadlí vaše emócie, výrazne prejavuje najmä radosť či bolesť.; Napríklad keď ho bolí bruško alebo keď sa bojí, pokriví celú tváričku. |
Zvuky | Vydáva rôzne zvuky aj ich napodobňuje.; Džavoce, bľaboce, kričí, šeptá. Zvuky, ktoré vymýšľa a opakuje, sa už nepodobajú len hláskam, ale aj zdvojeným slabikám ma-ma, be-be, pa-pa. |
Motorické zručnosti | Zdatnejší „športovec“ už určite skúša samostatne loziť po štyroch.; Novinkou je, že malý prieskumník už vie uchopiť aj drobnejšie predmety a nepoužíva pri tom všetky prsty ako doposiaľ, ale len palec a ukazovák (pinzetový alebo kliešťový úchop). |
Niektoré deti trochu predbehli svoj vek – sú dlhšie, viac vážia alebo sú šikovnejšie z hľadiska motorických zručností. Iné sa rozhodli pre pokojnejšie tempo. Akceptujte individuálnu rýchlosť vývoja svojho dieťaťa a povzbudzujte ho bez toho, aby ste mali prehnané očakávania. Prílišné nároky sú pascou moderného rodičovstva, dávajte si na ne pozor od najútlejšieho veku dieťatka.
Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa
Okolo 7. mesiaca váš miláčik rozpoznáva aj svoje meno. Keď ho ním oslovíte, otočí hlavičku smerom k vám. Reaguje aj na jednoduché slová. Keď jasne poviete no-no alebo nie, môže sa zľaknúť, pustiť vec z ruky alebo sa až rozplakať. Naopak, natešenými pohybmi a veľkým úsmevom odpovie na riekanku, ako napríklad Ťap, ťap, ťapušky, či hru baran, baran, buc a výzvu pri rozlúčke alebo pred spánkom (urob pá-pá, urob há-há). Oteckovia, toto je vaša parketa – hrajte sa s dieťaťom na lietadielko, vláčik, autíčko či zvieratká.
Všimli ste si? Dieťa aj naďalej intenzívnejšie reaguje skôr na výšku, hlasitosť a tón vašej reči ako na konkrétne slová. Jeho slovná zásoba sa rozširuje pomaly, ale nepretržite.
Vaša ratolesť si v 6. mesiaci už možno vyskúšala polohu na štyroch. V 7. mesiaci sa mnohým deťom podarí dostať do tejto pozície. Iné stavia skôr na plazenie sa pomocou rúk, ďalšie túto etapu vývoja úplne preskočia a rovno sa posadia alebo neskôr dokonca postavia.
Keď sa dieťa prvý raz posadí bez podpory, hoci len na chvíľočku, otvára sa pred ním nový svet. Vidí ho z inej perspektívy, ako keď sedí vo vašom lone, na pohovke či vo vysokej jedálenskej stoličke. Lenže samostatné sedenie je preň ešte stále veľmi namáhavé a rýchlo sa bude chcieť vrátiť na všetky štyri alebo na bruško. Nebráňte mu v tom.
V 7. mesiaci chlapček či dievčatko zisťujú, že svet sa dá skúmať nielen ústami, ale aj rukami a očami. Pomáha im v tom rozvoj kliešťového úchopu – učia sa držať predmety medzi palcom a ukazovákom, podávať si ich z jednej rúčky do druhej, obracať ich a obzerať si ich zo všetkých strán. Spočiatku vykonávajú s predmetmi rovnomerné pohyby, napríklad nimi búchajú do seba, neskôr ich cielene púšťajú z rúk a hádžu na zem.
Výchova hrou
Riekanky, spievanky, pohybové a úchopové hry sú stále na vrchole rebríčka obľúbených aktivít. Smeje sa váš poklad na plné ústa, keď ho jemne šteklíte? Určite miluje večerné uspávanky spojené s objatiami a maznaním sa. Doprajte mu ich plným priehrštím, aj keď ste unavení a najradšej by ste si po všetkých denných povinnostiach sadli k televízoru alebo ku knižke.
Ak váš potomok sedí v 7. mesiaci bez opory, vyskúšajte novinku. Posaďte ho na krátku chvíľu s jeho obľúbenou hračkou pred dobre zabezpečené zrkadlo. Väčšinu detí fascinuje zrkadlový odraz, ktorý sa na ne smeje alebo mračí. V tomto veku ešte nevedia, že sa pozerajú samy na seba.
Na nasledujúcu hru potrebujete ako rodič pevný chrbát. Posaďte dieťa na vysokú jedálenskú stoličku a pevne ho pripútajte. Podávajte mu s komentárom rôzne veci, ktoré sa dajú bez problémov hádzať z výšky na zem, napríklad penové kocky, loptičky, vatové tampóny, plastové lyžičky, menšie drevené kocky. Vďaka rôznym materiálom je táto hra pre malého výskumníka veľmi vzrušujúca a zároveň sa učí, že veci vydávajú pri dopade na zem rôzne zvuky.
Výživa dieťaťa
Vďaka flexibilnému časovému oknu vhodnému na zavádzanie príkrmov popri dojčení či náhradnej mliečnej výžive už asi máte skúsenosti s ponúkaním nových jedál. Postupujte podľa odporúčaných výživových plánov. A možno práve teraz len začínate. Majte na pamäti, že každé dieťa má vlastné tempo. V tomto veku je zvedavé a možno aj menej prieberčivé, takže má zmysel ponúkať mu širokú škálu chutí a pokrmov.
Pri každom papaní skúste spomaliť. Nenaháňajte seba ani dieťatko. Prvými príkrmami budujete základy správnych stravovacích návykov. Zdravé dieťa nebude pri bohato prestretom stole hladovať, hoci má menšiu chuť jesť. Ak si nie ste istí, konzultujte jedálny lístok dieťaťa s pediatrom, pôrodnou asistentkou alebo s odborníkom na detskú výživu.
Dojčenie a náhradná mliečna výživa
Pokračujte v dojčení alebo kŕmte dieťa umelým mliekom z fľaše podľa potreby. Aj keď mu už ponúkate príkrmy, teda pevnú stravu na lyžičku alebo do prštekov, mlieko je preň stále významnou súčasťou výživy.
Pred kŕmením dieťa sledujte. Ak je veľmi hladné, najskôr mu ponúknite prsník či fľašu, až potom ho nechajte ochutnať nový príkrm alebo novú potravinu. Toto však neplatí pre všetky deti. Niektoré sú také nadšené rôznymi chuťami či vôňami, že uprednostnia príkrm pred mliečnou výživou.
Príkrmy
Ak ste sa rozhodli dieťa odstaviť od dojčenia už teraz, po prvom polroku, pevnou súčasťou jeho jedálneho lístka by už malo byť viacero pokrmov. Okrem jedál na lyžičku nezabúdajte ani na ochutnávky do prštekov.
Možno práve premýšľate o zavedení ďalšieho doplnkového jedla. Za tradičnú sa považuje večerná mliečno-obilninová kaša. Zvyčajne sa podáva v popoludňajších až podvečerných hodinách a často sa spája s nádejou rodičov, že sýte jedlo zaručí dlhší súvislý nočný spánok dieťatka.
Sýta večerná kaša však nie je zárukou, že dieťa bude spať dlhšie alebo lepšie. Naďalej si môže vyžadovať nočné mliečne dávky. Mlieko – či už materské, alebo umelé – je bohaté na kalórie, ktoré potrebuje na vývoj mozgu.
S príkrmami ponúkajte dieťaťu na pitie trochu vody či nesladeného čaju. Podávajte mu ich z pohárikov so špeciálnym uzáverom proti vyliatiu, nie z fľaše s cumlíkom, ktorá je určená na mliečnu výživu. Nápoje totiž zatiaľ neslúžia na zabezpečenie kompletného pitného režimu, cieľom je, aby si dieťatko zvykalo piť vodu a čaj. Potrebu tekutín stále pokrýva materské alebo umelé mlieko a čiastočne aj kaše.
Návšteva u pediatra
S drobčekom by ste mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku. Pediatra bude zaujímať i to, ako dieťa prospieva a papá, ako sa vyvíja jeho jemná a hrubá motorika a reč. Skontroluje jeho pripravenosť na lozenie po štyroch, sedenie a vertikalizáciu, teda ako je pripravené aktívne sa vzoprieť na nôžkach a neskôr aj vstať. Poradí vám, čo s boľavými ďasienkami, cez ktoré sa zrejme už prerezávajú prvé mliečne zúbky, a ako skombinovať mliečnu stravu s príkrmami. V tomto období niektoré deti po prvýkrát prechladnú alebo dostanú miernu hnačku, zvyčajne práve v dôsledku prerezávajúcich sa zúbkov.
Strach z cudzích ľudí
V 7. mesiaci si rodičia všímajú u drobčeka úplne nové správanie. Ak ho osloví menej známy či úplne neznámy človek, dokáže kontakt s ním odmietnuť. Úzkostlivo hľadí, ak sa mu cudzia osoba prihovára alebo ho chce pohladkať, zakrýva si tváričku, stuhne, zamračí sa, začne plakať. Vyľakajú ho aj grimasy, ktoré sa mu nepáčia.
Toto správanie je znamením rozvíjajúcich sa sociálnych zručností. Strach z cudzích ľudí signalizuje, že dieťa rozpoznáva dôverne blízkych, ku ktorým si už vybudovalo puto. Rozlišuje medzi nimi, menej známymi a neznámymi ľuďmi. Odmietavé reakcie voči cudzím prejavuje nielen vtedy, keď leží v kočíku či v postieľke, alebo na hracej podložke, ale aj keď ho drží na rukách mama či otec, pri ktorých má pocit bezpečia.
Nie všetky deti túto etapu prežívajú rovnako. Niektoré reagujú bojazlivo už pri kontakte so starými rodičmi, iné až pri susedoch či iných ľuďoch, ktorí sa im prihovoria. Aj keď to priateľská pani v pekárni alebo milý pán pred supermarketom určite myslia dobre, vaše dieťa teraz hľadá ochranu a podporu v známom náručí. Odmietanie málo známych sa postupne stratí v období, keď dieťa začne hovoriť.
Dobré stratégie na obdobie prvého strachu:
- Dajte dieťaťu možnosť kedykoľvek sa utiahnuť a schovať vo vašom náručí, za vaším chrbtom alebo opretím sa o vás.
- Nechajte ho rozhodnúť sa, kedy a ako nadviaže kontakt s inými ľuďmi – v tomto veku sa to zvyčajne deje pomerne rýchlo.
- Ak je to možné, vyhýbajte sa situáciám, v ktorých sa ho nečakane dotkne alebo sa mu prihovorí cudzí človek.
- Akceptujte, že aj veľmi malé dieťa má svoje osobné hranice.
Ak dieťa dostáva príležitosť „oslovovať“ neznámych alebo menej známych ľudí vlastným tempom, zvyčajne túto príležitosť rado využije.
Ako sa darí mame a otcovi?
Ak ste doteraz nezačali cvičiť a máte to v pláne, možno prichádza správny čas. Informujte sa o cvičení po pôrode zameranom na regeneráciu a posilnenie oslabených a preťažených svalových skupín. Cvičenia sa sústreďujú na chrbticu, bruško, diastázu a svaly panvového dna. V ponuke je veľa druhov cvičení – s vlastným telom, fitloptou, overbalom či gumou, prípadne s jogovými alebo gymnastickými prvkami. Pomôže vám s dieťatkom partner, starí rodičia či priatelia, ktorí sú mu známi a majú už k nemu vybudovaný blízky vzťah? V tom prípade môžete na pár hodín odísť z domu a venovať sa sama sebe. Prináša to obrovské osvieženie každodennej rutiny. Inou alternatívou sú pravidelné online cvičenia.
V tejto vývojovej fáze vyjadruje dieťa svoje pocity výraznejšie. Sú to najmä emócie ako hnev či odmietnutie, ale aj potreba blízkosti, maznania sa a pohodlia. Boli ste na nákupe, podarilo sa vám zájsť na cvičenie? Vynahraďte drobčekovi svoju neprítomnosť hrejivým objatím, úprimnými bozkami, túlením sa. Dieťa bude vašu prítomnosť nielen vyhľadávať, ale bude sa jej aj dožadovať.
Najlepšie tipy pre 7. mesiac
Prežite 7. mesiac so svojím najmenším užitočne a bezpečne. Toto sú naše tipy:
- Dieťa sa začína premiestňovať v priestore. Nainštalujte chrániče zásuviek, ak ste to ešte nespravili.
- Odstráňte zo spodných políc všetky dekorácie a krehké predmety alebo ich premiestnite vyššie.
- Pod vysokú jedálenskú stoličku rozprestrite umývateľnú podložku a majte poruke nerozbitný detský riad.
- Preštudujte si pravidlá prvej pomoci pre bábätká a menšie deti, prípadne absolvujte online kurz.
- Prihláste sa na popôrodné cvičenie.
- Ak máte možnosť, absolvujte kurz plávania s maličkými deťmi alebo sa spolu kúpte v bazéne či mori. Dieťatko vodu miluje a rozvíja v nej svoje motorické zručnosti. Okrem toho si spolu užijete veľa zábavy.
- Nezabúdajte na starostlivosť o zúbky.