Dieťa v 8. mesiaci
Osemmesačné dieťa sa rado smeje, džavoce a skúma okolie. Je nadšené, keď sa dokáže bez pomoci presunúť z jedného miesta na druhé. Možno aj to vaše už bleskurýchle lezie po štyroch a nasleduje vás z jednej izby do druhej. Každý deň kúsok po kúsku objavuje svet a teší sa, keď sa mu niečo po prvýkrát podarí.
Ako sa dieťa vyvíja?
Prekvapuje vás, ako sa mohlo zo spiaceho novorodeniatka za osem mesiacov stať také roztomilé živé stvorenie? Hoci človiečik od minulého mesiaca priberá a rastie pomalšie, každým dňom je samostatnejší.
Zároveň pretrváva strach z cudzích ľudí. Dieťa s plačom alebo odmietnutím reaguje na menej známe osoby a vyhľadáva ochranu u mamy, otca či iných dôverne blízkych.
Telesný vývoj dieťaťa
Pohyblivejšie dieťa zvyčajne priberá o niečo menej, jeho oblé a mäkké detské tvary sa už jemne zoštíhľujú.
Míľniky
Hmotnosť | Hmotnostný prírastok je pomalší, približne 400 gramov za mesiac. Dieťa váži okolo 7 900 až 8 600 gramov. |
Rast | Prírastok z hľadiska dĺžky je približne 1,5 centimetra. Dieťa meria 69 až 74 centimetrov, obvod hlavy je okolo 43 až 47,5 centimetra. |
Reč | Začína komunikovať vlastným jazykom (používa zdvojené slabiky, akými sú ma-ma, ba-ba, pa-pa), mení intenzitu a melódiu hlasu, čoraz viac chápe význam konkrétnych slov. |
Motorické zručnosti | Dieťa sa obracia z bruška na chrbátik a opačne, lezie po štyroch, plazí sa, dokáže uchopiť už aj jemnejšie predmety a manipulovať s nimi, zdokonaľuje si kliešťový úchop.; Pri lození a pokusoch o vstávanie používa pomôcky ako deku, šnúru, záclonu, ohrádku, stenu, dvere či vaše nohy. Rodičia, dávajte pozor, nie všetko je bezpečné! |
Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa
Vaša ratolesť si začína uvedomovať, že každý čin má následok. Od 8. mesiaca sa reťazec keď – potom stáva dôležitým krokom v kognitívnom vývoji:
- Keď zatrasiem hrkálkou, vydáva zvuky.
- Keď potiahnem šnúrku, hračka príde ku mne.
- Keď zhodím lyžičku zo stola, spadne a spôsobí hluk.
- Keď sa silnejšie dotknem veže zo stavebnicových kociek, spadne.
Dieťa prežíva a spracováva nové zážitky, zároveň nadobúda nové skúsenosti a poznatky o okolitom prostredí. Buďte trpezliví, v tejto vývinovej fáze je na programe dňa opakovanie. Malý zvedavec znova a znova hádže hračky či iné veci na zem, hoci ho upozorníte, aby to nerobil. Ak sa už dokáže dostať k zásuvkám v kuchynskej linke, opakovane ich otvára, skúma a vyhadzuje ich lákavý obsah, siaha na zakázané predmety na poličkách, na mobil či televízny ovládač.
Nové skúsenosti a opakovanie činností sú v tomto období dôležitým prostriedkom na spoznávanie sveta. Vašou úlohou je starať sa o to, aby bol tento svet bezpečný – bez vážnych nástrah. Znamená to, že chvíle detského spánku budete čoraz častejšie využívať na surfovanie po internete a hľadanie vychytávok, akými sú napríklad poistky na zásuvky. Niektoré nesmie dieťa otvárať vôbec, pri iných je dôležité zabezpečiť, aby ich nemohlo prudko zatvoriť a zacviknúť si do nich pršteky. Tatinovia, je pred vami ďalšia veľká otcovská výzva!
Čo sa týka pohybových zručností, väčšina dojčiat v 8. mesiaci usilovne trénuje lozenie. Niektoré sa plazia ako tuleň, iné sa pechoria takmer na mieste, pretože neúnavne skúšajú posadiť sa. Samozrejme, existujú aj „flegmatici“, ktorí sú najspokojnejší v ľahu na brušku či chrbátiku – ešte necítia potrebu pohybovať sa. Zvyčajne to nie je dôvod na obavu, váš miláčik sa skrátka vyvíja svojím tempom, ale vedzte, že stále primerane veku. Ak sa chcete ubezpečiť, že je všetko v poriadku, porozprávajte sa s detským lekárom.
K mobilnosti dojča motivujú aj predmety ležiace na dlážke. Lákajú ho, chce sa k nim dostať a chytiť ich. Priťahujú ho však aj veci, ktoré sa nachádzajú na poličkách či konferenčnom stolíku. Keď chce na ne malý výskumník dosiahnuť, musí sa naučiť kľaknúť si na kolienka a z nich sa vytiahnuť do stoja. Opiera sa pri tom o stoličku, stenu, dvere či vaše nohy. Lenže osemmesačné dieťa má príliš slabé svalstvo a málo vyvinutú stabilitu, nedokáže sa dlhšie udržať vo vzpriamenej polohe. V kľaku či v stoji dlho nevydrží a spadne rovno na zadoček. Motorická zrelosť pri prechode zo stoja späť do sedu sa vyvíja o niečo neskôr – v 9. a 10. mesiaci.
S vyššou pohyblivosťou pribúdajú drobné nehody
Konečne máte doma „lezúňa“? To znamená, že 24 hodín denne máte oči na stopkách. Aj napriek tomu sa môže stať, že príliš živého drobčeka neustriehnete. Čím je pohyblivejší, tým reálnejšie je riziko úrazov. Prvé nemotorné pokusy o lozenie či postavenie sa obvykle končia pádom na zadoček obalený plienkami. Pozor však na nárazy do skríň a dverí, na údery hlavičky a tváre o rohy a hrany stolov.
Drobné nehody sú súčasťou učenia. Aby malý zvedavec mohol naplno zbierať skúsenosti a rozvíjať svoje schopnosti a pohybové zručnosti, potrebuje mať k dispozícii priestory s rozličnými možnosťami nácviku. Dbajte však na to, aby si pri objavovateľských výjazdoch skutočne neublížil. Chráňte ho pred zdrojmi nebezpečenstva, akými sú schody, postele, dvere skriniek, rohy stola, elektrické káble a zásuvky atď.
Smiech
To, že smiech je zdravý, nie je výmysel. Dieťa, ktoré sa často smeje, si trénuje emocionálnu inteligenciu, rozvíja si vzťah k humoru a pozitívnemu mysleniu. V jeho mozgu sa pri smiechu aktivuje centrum odmeny. Smejete sa spolu s ním? Robíte dobre, posilňujete si vzájomné puto.
Nezbedník využije smiech nielen pri zábave, ale aj v nepríjemných situáciách. Už ste to niekedy zažili? Človiečik urobí niečo, čo sa vám nepáči. Zamračíte sa a tvárite sa nahnevane. A práve vtedy sa možno začne smiať. Neznamená to, že sa vám chce vysmievať, len sa pokúša vyrovnať so situáciou. K tejto inštinktívnej reakcii sa uchyľujú najmä menšie deti.
Stálosť objektu
Doteraz ste mohli odstrániť hračku zo zorného poľa dieťaťa bez toho, aby mu chýbala. Lopta pod prikrývkou je jednoducho preč, pohár s vodou zmizne, hneď ako si ho schováte za chrbát. Obľúbená hra na skrývačku drobčeka ešte donedávna skôr dráždila, ako bavila.
Okolo 8. mesiaca sa situácia mení – u detí sa rozvíja schopnosť krátkodobo si zapamätať veci. Predtým potrebovali na vnímanie hračky, kuchynskej varešky alebo šušťavého papiera viac zmyslových, teda čuchových, zvukových či hmatových podnetov. Teraz začínajú chápať, že obľúbená hrkálka existuje, hoci ju nevidno, lopta je ukrytá pod prikrývkou a pohár s vodou má mama za chrbtom. Osemmesačné dieťa si uvedomuje tzv. stálosť objektu, no zatiaľ je preň ťažké sústrediť sa na viac ako jednu vec. Ak ho zaujme iný podnet, jeho pozornosť sa rýchlo presunie naň.
Výchova hrou
Ideálnou hrou pre malých nezbedníkov je teraz schovávačka. Zakryte si tvár rukami, schovajte sa za kreslo či zárubňu dverí a nahlas zavolajte: „Kde som?“ Následne sa dieťaťu so smiechom ukážte a zvolajte: „Kuk, tu som!“ To isté môžete robiť s hračkami či rôznymi predmetmi. Lezúň sa učí veľmi rýchlo, očakáva zábavu a začne sa smiať. Niektoré deti napodobňujú pri tejto hre rodičov alebo starých rodičov a samy ich nabádajú k tomu, aby sa skryli a ony ich mohli hľadať.
Pozorne sledujte, či dieťa:
- uprednostňuje zvuky a hlasy,
- nadchýnajú pestré farby alebo tvary,
- je najspokojnejšie, keď je v nosiči alebo ho držíte v náručí a maznáte sa s ním,
- najviac sa teší, keď môže pozorovať hru staršieho súrodenca či súrodencov, prípadne keď je celá rodina pohromade.
Temperament dieťaťa sa z mesiaca na mesiac prejavuje čoraz zreteľnejšie. Niektoré dojčatá sú tichšie a ocenia skôr jemnú a dôvernú hru, iné milujú akciu, divokú zábavu a pohyb. Vymýšľajte hry šité na mieru svojmu potomkovi.
Detský spánok
V 8. mesiaci už niektoré deti potrebujú menej spánku. V noci spia o niečo dlhšie, ale počas dňa viac bdejú.
Rátajte s tým, že táto prechodná fáza môže byť pre vás náročná. Trvá aj dva týždne, kým sa nový spánkový rytmus dieťaťa ustáli a vy mu dokážete prispôsobiť svoj denný režim. Dovtedy môžu zvedavého človiečika pri zaspávaní rozptyľovať neustále nové vzruchy. Všimli ste si, že váš miláčik opäť potrebuje viac spánku? Vyskúšajte rôzne tipy na dobrý spánok dieťaťa.
Dieťa lepšie zaspáva v mierne zatemnenej miestnosti, ale aj pri dojčení alebo kŕmení z fľaše. Nezabúdajte na dôverný telesný kontakt, túlenie sa a maznanie. To všetko mu pomáha cítiť sa bezpečne a pohodlne, nechať denné dobrodružstvá za sebou a sladko snívať.
Výživa dieťaťa
Stali sa príkrmy súčasťou výživového plánu dieťaťa a patria k vašej každodennej rutine? Blahoželáme! Ak ešte len zavádzate prvé či druhé pevné jedlo do jedálneho lístka dieťatka, nič sa nedeje. Každé dieťa má vlastné tempo, ktorému sa treba prispôsobiť.
Zvyčajne okolo 8. mesiaca sa drobček začne viac zaujímať o nápoje. Ponúkajte mu čistú vodu alebo nesladený čaj z pevného, nerozbitného pohára či z fľaše so špeciálnym otvorom. Pitie je nová fáza učenia, pri ktorej si dieťa trénuje ďalšie motorické zručnosti. Aj tu rátajte s každodennými drobnými nehodami – malý výskumník často nechtiac zhodí pohár či fľašku s pitím na zem. Inokedy to spraví cielene, so zámerom skúmať, čo sa stane s pohárom a s tekutinou.
V rámci prevencie zubného kazu je už od prvého prerezaného zúbka dôležitá pravidelná starostlivosť o zuby – najmä večer pred spaním, teda po poslednom jedle. Tráviaci proces, počas ktorého sa škroby, napríklad z obilnín, premieňajú na jednoduchý cukor, sa totiž začína už v ústach. Pri rodinnej predispozícii a nedodržiavaní pravidelnej dentálnej hygieny dieťaťu v budúcnosti hrozí tvorba zubného kazu.
Dojčenie a náhradná mliečna výživa
Rozhodli ste sa už cielene obmedziť dojčenie alebo kŕmenie z fľaše? V tom prípade ste určite niektoré mliečne jednotky nahradili pevnou stravou.
Môžete však aj ďalej pokračovať v dojčení či kŕmení z fľaše podľa potreby a po materskom či umelom mlieku ponúknuť dieťaťu príkrm. Venujte pritom pozornosť príznakom hladu a sýtosti. Keď je dieťa nasýtené, odvráti sa od prsníka či fľaše alebo odmietne lyžičku s jedlom.
Deti, ktoré rady objavujú, si vychutnávajú odlišnú chuť a rôzne vlastnosti doplnkovej stravy. Zvyčajne požiadajú o prsník alebo fľašu len vtedy, keď cítia potrebu väčšej blízkosti a bezpečia. Sajú uvoľnene a pohodovo.
Príkrmy
Postupujete podľa výživového plánu, ktorý prispôsobujete tempu dieťaťa? S rozvíjajúcou sa jemnou motorikou rastie snaha vášho potomka byť spolu s vami pri rodinnom stole. S potešením siahne po lyžičke, uchopí tanier a ústami či prštekmi ochutná všetko, čo mu ponúknete.
Po uspokojení prvého hladu sa dieťa snaží skúmať jedlo ako také. Nebráňte mu ochutnať ovsenú kašu či malé kúsky varenej alebo dusenej zeleniny a ovocia prštekmi rovno z misky alebo tanierika. Okrem chuťových pohárikov si takto precvičuje jemnú motoriku – pri svojich pokusoch rýchlo zistí, že kaša je veľmi riedka a plátok mäkkej hrušky reaguje na tlak prstov úplne inak ako kúsok mrkvy.
Doprajte dieťaťu aj sebe zážitok z ochutnávky prvých príkrmov bez stresu:
- Najprv mu podajte príkrm z fľaše alebo misky – stačí pár lyžičiek. Takto uspokojíte jeho prvý hlad a zmiernite netrpezlivosť, ak sa mu chutný hlt nepodarí dostať do úst na prvý raz. Potom mu ponúknite misku alebo tanierik na „vlastný výskum“ a nechajte ho jesť prstami.
- Kým začne samo úspešne používať lyžičku alebo vidličku, potrvá to ešte dosť dlhý čas. No už teraz mu môžete pripraviť hustejšiu mliečno-obilninovú kašu, prípadne aj kúsky varenej zeleniny, a vydržať pri ňom, keď si bude skúšať dopraviť papanie do pusinky. Určite použije pršteky.
- Pri jedení môžete vyzliecť dieťa do pol pása alebo mu oblečte staršie tielko. Mäkký látkový podbradník málokedy zabráni zašpineniu, pevný plastový zase obmedzuje pohyb dieťaťa.
Návšteva u pediatra
Ak ste nemali preventívnu prehliadku u detského lekára v minulom mesiaci, budete ju mať teraz.
Prebaľovanie a prezliekanie
Malý neposedník je v tomto období mimoriadne živý. Rezko sa obracia, rozťahuje rúčky a nôžky a celým telom sa šikovne vzpiera vášmu zámeru prebaliť ho, obliecť alebo vyzliecť. Tieto činnosti ho obmedzujú, preto ich nemá v láske a často pri nich kladie odpor či dokonca plače.
Prebaľovanie a prezliekanie je už trvalá každodenná výzva. Ponúkame vám tipy, ako sa pri tom nezapotiť:
- Jednotlivé kroky drobčekovi vopred oznámte. Hovorte mu, čo idete robiť: „Teraz si natiahneme pravú ponožku na pravú nožičku a teraz je na rade ľavá.“
- Pri prebaľovaní či prezliekaní nahlas pomenúvajte časti telíčka a povzbudzujte dieťa, aby vystrelo rúčku či natiahlo nôžku.
- Odveďte jeho pozornosť od nepríjemnej činnosti rozhovorom či zaujímavou hračkou. Na krátky čas ho upútate, čím sa uľahčí prebaľovanie alebo obliekanie.
Leží rado na brušku? Skúste ho prebaľovať, obliekať alebo vyzliekať aspoň čiastočne v tejto polohe. Možno to bude jednoduchšie. Vie už celkom dobre sedieť a protestuje, keď ho chcete prebaliť či obliecť poležiačky? Skúste to v sede minimálne pri niektorých krokoch.
Niekedy pomôže zmena miesta. Vymeňte prebaľovací pult za podložku na zemi či na pohovke. Niektoré mamy prebaľujú a obliekajú malého neposedníka za pochodu, teda aj postojačky. Máte staršie dieťa? Prehovorte ho, aby robilo opičky. Zabaví mladšieho súrodenca a vy mu rýchlo vymeníte plienku alebo natiahnete tepláčiky.
Ako sa darí mame a otcovi?
Človiečik je čoraz pohyblivejší a samostatnejší. Máte pocit, že sa od vás odpútava viac, ako by ste si priali? Je to normálne a úplne v poriadku. Napriek tomu, že dieťa krok za krokom napreduje v telesnom aj duševnom vývoji, bude vás potrebovať ešte veľmi dlho. Každý jeho pokrok je aj vaším úspechom.
Väčšia mobilita a samostatnosť lezúňa prináša rodičom výhody. Mama už má trochu viac času na seba a otec dostáva veľa nových šancí nebyť piatym kolesom na voze. Aj váš partner objavuje rolu „detského animátora“? Je radosť pozerať na tatina, ako sa jaší so synčekom či s dcérkou, ako vymýšľa rôzne hry – možno až tak, že ich musíte napomínať, aby sa krotili.
Najlepšie tipy pre 8. mesiac
Pri dieťati v 8. mesiaci sa môžete viac uvoľniť a oddýchnuť si. S našimi radami to bude o niečo príjemnejšie:
- Vyrobte z prázdneho uzatvárateľného kartónového obalu z náhradnej dojčenskej výživy jednoduchý hudobný nástroj. Nasypte doň suchú fazuľu, šošovicu či ryžu a nechajte dieťa, aby ním triaslo, pustilo ho na zem, gúľalo po podložke. Zvuky ho určite zaujmú. Len dajte pozor, aby nádobu neotvorilo.
- Nakrúcajte si kratučké videá s prvými pokusmi svojej ratolesti o lozenie a státie.
- Zavádzate do jedálneho lístka dojčaťa pevnú stravu? Vyskúšajte nové potraviny.
- Nájdite si v rodinnom centre skupinu pre rodičov s deťmi v podobnom veku.