Kyselina listová, vitamín B9, štiepená kyselina listová, folát, folacín v tehotenstve
Kyselina listová, vitamín B9 rozpustný vo vode, je najdôležitejší vitamín pre nastávajúce mamičky. Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 – teda kyselina listová, folát, folacín, štiepená kyselina listová, majú pre organizmus rovnako prospešné účinky. Nie je tomu tak: kyselina listová je označenie pre syntetickú formu vitamínu B9, ktorá sa bežne používa v doplnkoch stravy alebo v dojčenskej výžive (v prípravkoch tiež ako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby bola ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najskôr zložito premeniť na aktívnu – štiepenú formu (odborne folát, aktívny folát či tiež bioaktívny folát).
Kyselina listová je zásadná pre nastávajúce mamičky; tehotné ženy potrebujú výrazne viac tohto vitamínu. Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o kyseline listovej v tehotenstve. .
Čo je to kyselina listová a štiepená kyselina listová?
Prečo je kyselina listová dôležitá počas tehotenstva, ale aj v prvých rokoch vývoja bábätka?
Nedostatok kyseliny listovej
Kyselina listová a plánovanie tehotenstva/pred otehotnením
Kyselina listová a dojčenie
Potraviny s obsahom kyseliny listovej
Doplnky stravy s obsahom kyseliny listovej v tehotenstve
Najdôležitejšie otázky ohľadom kyseliny listovej
Čo je to kyselina listová?
Kyselina listová (alebo acidum folicum), ľudovo „listovka“, je jedným z vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode. Poznáte ju tiež pod označením B9. Vyskytuje sa v rastlinnej aj živočíšnej strave. Odborne sa kyseline listovej hovorí folát. Názov pre kyselinu listovú – folát – je odvodený z latinského slova „folium“ (list). Kyselina listová bola totiž po prvýkrát získaná z listov špenátu.
Čo je to štiepená kyselina listová?
Kyselina listová sa v tráviacom trakte štiepi, teda metabolicky premieňa, v niekoľkých krokoch, na pre organizmus aktívnu účinnú formu (tzv. aktívny folát). Až táto forma – teda naštiepená kyselina listová – má pre organizmus prospešné účinky. Štiepená kyselina listová (aktívny folát) je v tele úplne nevyhnutná. Podporuje správny rast buniek a ich delenie a podieľa sa na krvotvorbe. Je kľúčová pre rast a vývoj vášho nenarodeného bábätka.
Množstvo kyseliny listovej, ktoré vaše telo počas gravidity potrebuje, zvyčajne nepokryje ani ten najvzornejší jedálniček. Naviac vitamín B9 je veľmi citlivý na svetlo, tepelnú úpravu alebo kyslé prostredie. Preto lekári odporúčajú príjem doplnkov stravy s kyselinou listovou. Väčšina doplnkov stravy obsahuje kyselinu listovú v syntetickej neaktívnej forme, ktorú musí organizmus vstrebať a zložito premeniť na aktívnu – naštiepenú kyselinu listovú. Niektoré prípravky ale obsahujú kyselinu listovú už v tejto aktívnej naštiepenej forme – pre organizmus tak má prospešné účinky ihneď: je okamžite využiteľná a dostupná pre každého.
Konzultujte výber vhodného doplnku stravy s kyselinou listovou s lekárom alebo lekárnikom.
Prečo je kyselina listová tak dôležitá počas tehotenstva, ale aj v prvých rokoch vývoja bábätka?
Aby bola kyselina listová pre organizmus prospešná, musí ju ľudské telo v niekoľkých krokoch zložito premeniť na aktívnu naštiepenú formu (tzv. aktívny či tiež bioaktívny folát). Štiepená kyselina listová je jedným z najdôležitejších vitamínov v tehotenstve ale aj v prvých rokoch vývoja bábätka. Jej hlavné funkcie sú:
- Podieľa sa na raste a delení buniek v tele. Zaisťuje teda správny vývoj vášho dieťaťa.
- Je dôležitá pre vývoj mozgu
- Je kľúčová pre krvotvorbu vášho dieťaťa.
Nedostatok kyseliny listovej
Nedostatok kyseliny listovej bráni normálnemu rastu buniek a tvorbe nových krvných buniek, červených krviniek. To sú významné vývojové procesy u každého človeka.
V tehotenstve je však kyselina listová ešte dôležitejšia, pretože ju potrebujete dodávať nie len svojmu telu, ale aj vášmu bábätku.
Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť:
- anémiu matky
- vrodenú vadu, ktorá postihuje chrbticu dieťaťa (spina bifida)
- vrodené vady postihujúce mozog dieťaťa
- ďalšie možné funkčné vrodené vady, ktoré sa stále skúmajú (napr. predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, vady močovej sústavy, rázštep pery a podnebia, srdečné vady)
Včasné zistenie nedostatku kyseliny listovej
Na prevenciu nedostatku kyseliny listovej v tehotenstve je vhodné zvýšiť odporúčaný príjem kyseliny listovej čo najskôr po otehotnení. Ideálne je, pokiaľ kyselinu listovú začnete užívať ešte pred samotným otehotnením, v dobe, kedy bábätko ešte len plánujete.
Prejavy nedostatku kyseliny listovej u dospelého:
- únava
- podráždenosť a/alebo depresia
- bledá pleť
- závrate
- dychová nedostatočnosť
V závažných prípadoch aj:
- začervenaný a boľavý jazyk
- zhoršenie chuti
- hnačka a úbytok hmotnosti
Liečba nedostatku kyseliny listovej
V prípade podozrenia na nedostatok kyseliny listovej je prvým krokom prevedenie krvného testu. Príznaky sú podobné ako v prípade nedostatku vitamínu B12. Krvným testom sa stanoví, či sa skutočne jedná o nedostatok kyseliny listovej. Pokiaľ test nedostatok vitamínu B9 potvrdí, váš doktor vám predpíše doplnky s kyselinou listovou.
Počas tehotenstva by však každá žena mala kyselinu listovú prijímať v doplnku stravy. Preto ju lekári zvyčajne predpíšu už pri prvej prehliadke. Niektorí ľudia (odhaduje sa, že až polovica žien1) však nemajú enzymatické vybavenie na to, aby sa premieňalo dostatočné množstvo kyseliny listovej na aktívnu štiepenú kyselinu listovú. A teda majú kyseliny listovej nedostatok, aj napriek tomu, že doplnky stravy poctivo užívajú.
Ako ste na tom vy? Plošné testovanie sa u lekára neprevádza. Pokiaľ si nie ste istá, poraďte sa s lekárom rovno o vhodnom kvalitnom prípravku s kyselinou listovou v už naštiepenej forme. Tú v tele nie je potrebné zložito premieňať – je teda ihneď využiteľná a účinná, prospešný účinok poskytuje každému.
1)Voldánová, J. (2015, jún 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Prevzaté z Dvojka. november 4, 2021
Kyselina listová a plánovanie tehotenstva/pred otehotnením
Plánujete v najbližšej dobe otehotnieť? Potom by ste mali začať užívať kyselinu listovú ešte pred počatím. A to ideálne čo možno najskôr po vysadení antikoncepcie.
Kyselinu listovú by ste mali začať užívať najlepšie aspoň jeden mesiac pred počatím. Ak chcete zistiť, kedy je vaša šanca otehotnieť najvyššia, použite našu praktickú kalkulačku plodnosti.
Hovorí sa, že žena pravdepodobnejšie otehotnie, pokiaľ bude užívať kyselinu listovú. To sa však ešte vedecky nepreukázalo. Kyselina listová má ale priaznivý účinok na hormóny, ktoré môžu otehotnenie podporiť.
Prečo je kyselina listová dôležitá aj počas dojčenia?
Materské mlieko obsahuje okrem iných živín aj kyselinu listovú, prevládajúce zastúpenie má práve štiepená kyselina listová (odborne methyltetrahydrofolát). To znamená, že dojčením poskytujete svojmu bábätku aktívnu naštiepenú kyselinu listovú. Vaše bábätko tak nemusí kyselinu listovú metabolicky meniť, štiepená kyselina listová (aktívny/bioaktívny folát) má v materskom mlieku prospešný účinok ihneď, využije ju každé bábätko. Podieľa sa na zdravom raste bábätka, pretože v rýchlo sa vyvíjajúcom a rastúcom organizme podporuje obzvlášť:
- správne delenie a rast buniek
- krvotvorbu
- rozvoj mozgu a nervových buniek
Veľa lekárov odporúča užívať kyselinu listovú aj počas dojčenia. Obzvlášť po pôrode a v dobe dojčenia je zdravá strava dôležitá, aby ste získali späť silu a zvládli novú rolu „materstva“.
Poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe vašich špecifických potrieb, znalostí zdravotného stavu a po prevedení dôkladného vyšetrenia zváži, či je nutné užívať doplnky stravy a prípadne aké.
Ktoré potraviny obsahujú kyselinu listovú?
Kyselina listová, ako napovedá samotný názov (odborne folát, folium = lístok), je obsiahnutá obzvlášť v listovej zelenine. Jej bohatým zdrojom je ale aj brokolica, rajčiny, zemiaky, vajce, mäso či celozrnné výrobky. Kyselina listová je ale veľmi citlivá na tepelný ohrev, svetlo alebo kyslé prostredie. Jej dostatočný príjem počas tehotenstva len zo stravy tak môže byť veľmi náročný.
Kyselina listová v tehotenstve – čo by ste si mali zapamätať
Aby ste predišli nedostatku kyseliny listovej, mali by ste počas tehotenstva konzumovať stravu bohatú na tento vitamín. Vyššie uvedené potraviny túto požiadavku spĺňajú. Denne by ste mali tiež užívať kyselinu listovú vo forme doplnku, ktorý vám môže predpísať váš lekár. V dobe tehotenstva sa odporúča denne prijímať 550 mikrogramov ekvivalentu folátu. Na výpočet vášho denného príjmu kyseliny listovej platí, že 0,5 mikrogramov kyseliny listovej v doplnku stravy odpovedá 1 mikrogramu obsiahnutému v potravinách (prepočítavací faktor tzv. ekvivalent folátu).
Až 400 mikrogramov je ideálne prijímať ako doplnok stravy. Pre vašu istotu si môžete vybrať prípravky s kyselinou listovou v naštiepenej forme. 150 mikrogramov je potom ideálne získať zo stravy. Takto si zaistíte vyvážený mix.
Odporúčame, aby ste sa poradili so svojim gynekológom, či musíte dopĺňať kyselinu listovú po celú dobu tehotenstva.
Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) všeobecne odporúča tento denný príjem:
Vek | Množstvo zodpovedajúce dennej dávke ekvivalentu folátu v mcg |
0 až 4 mesiace | 60 mikrogramov |
4 až 12 mesiacov | 80 mikrogramov |
1 až 4 roky | 120 mikrogramov |
4 až 7 rokov | 140 mikrogramov |
7 až 10 rokov | 180 mikrogramov |
10 až 13 rokov | 240 mikrogramov |
od 13 rokov | 300 mikrogramov |
tehotné ženy | 550 mikrogramov |
dojčiace ženy | 450 mikrogramov |