10 faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú kvalitu a stav pokožky v tehotenstve
Možno ste jednou z mamičiek, ktorým sa pokožka v tehotenstve rozžiari a vyhladí. A možno vás potrápia pigmentové škvrny, citlivejšia pleť či akné. Vraj keď čakáte chlapčeka, opekniete, a ak dievčatko, trochu z vašej krásy si privlastní. Samozrejme, je to len mýtus. Čo pleť v tehotenstve skutočne ovplyvňuje?
1. Hormonálne zmeny
Ženským organizmom zmieta počas tehotenstva hotová búrka hormónov. Na pleti sa prejavuje najmä hyperpigmentáciou. Ide o hormóny, ktoré stimulujú zvýšenú tvorbu melanínu, teda tmavého pigmentu. Zvýrazňujú sa pehy a znamienka, tmavnú prsné bradavky a dvorce. Postupne sa vytvára linea negra, tmavá čiara, ktorá smeruje od pupka nadol. Na tvári, rukách aj tele sa môžu objaviť hnedé škvrny, ktoré sa volajú melazma.
Najúčinnejšou ochranou pred škvrnami je obmedziť pobyt na priamom slnku a natierať sa prípravkami s ochranným UV filtrom. Vyberajte si ich po konzultácii s lekárnikom alebo lekárom. Vhodná výška ochranného faktora závisí aj od vášho fototypu. Nemajte obavy, po šestonedelí sa hyperpigmentácia obvykle stráca. Ak vám na pokožke predsa len ostanú niektoré fľaky, pomôže vám ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom alebo laserom, prípadne chemické pílingy. Majte však trpezlivosť, zákroky by mali počkať dostatočný čas od pôrodu i od skončenia dojčenia.
tehotenstve sa môže zvýrazniť aj začervenanie tváre, za ktoré môžu popraskané cievky. Tvoria sa aj drobné žilky či kŕčové žily na dolných končatinách. Nohy si čo najčastejšie vykladajte, masírujte ich špeciálnymi krémami a noste kompresívne zdravotné podkolienky. To vám pomôže aj proti opuchom členkov. Viac sa vám môžu lámať nechty a vypadávať vlasy, budete sa intenzívnejšie potiť. Aj pri týchto problémoch vám pomôže správna starostlivosť a vhodné prípravky.
Najväčšie hormonálne výkyvy zaznamenáte pravdepodobne počas prvého trimestra, teda prvé tri mesiace po počatí. Vtedy budete vidieť a cítiť aj najväčšie zmeny na koži. Vydržte, všetky tieto nepríjemné prejavy by sa v popôrodnom období mali upraviť.
2. Pribúdajúce kilá
Určite sa už tešíte na tehotenské bruško. Bábätko rastúce vo vás nepotrebuje, aby ste jedli za dvoch. Čísla na váhe si strážte najmä v druhom a treťom trimestri – pri kontrole hmotnosti vám pomôže tehotenská kalkulačka. Mali by ste pribrať približne 11 až 15 kíl, ale váhový prírastok je individuálny. Ak kilá vyletia nahor rýchlo, koža ich nápor nemusí zvládnuť. Popraská. Tam, kde dostane zabrať najviac, teda na bruchu, prsiach, stehnách a zadku, sa môžu vytvoriť strie. Tieto červené prasklinky, pajazvičky, sú postrachom každej tehotnej ženy – časom síce vyblednú, ale nezmiznú nadobro. Rátajte s ich možnosťou a ošetrujte si bruško kvalitným krémom proti striám od začiatku tehotenstva. Vhodné sú aj masážne oleje na báze kvalitného mandľového oleja, ktorý podporuje pružnosť a obnovu pokožky.
Strie však trápia aj ženy, ktoré v tehotenstve pribrali minimálne. Ak ich mala vaša mama, je dosť pravdepodobné, že sa im nevyhnete. Genetika nepustí. Ich tvorbu dokáže zmierniť pravidelná hydratácia a masáže pokožky. Neskôr ich možno do istej miery korigovať laserom alebo rádiofrekvenciou.
3. Genetika
Stav pokožky ovplyvňujú do veľkej miery gény, ktoré ste zdedili. Určujú typ pleti. Je normálna, suchá, mastná alebo zmiešaná? Má nábeh na červenanie, je až papierovo tenká alebo precitlivená? Od kvality pokožky sa odvíja priebeh jej biologického starnutia. Koža začína starnúť už od dvadsaťpäťky, no tento prirodzený proces možno do istej miery spomaliť a zmierniť. Práve preto ani počas tehotenstva nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť, citlivo si vyberajte vhodné produkty na ošetrovanie a skrášľovanie a vyhýbajte sa kozmetike s nevhodným zložením. Vyskúšajte napríklad šetrnú kozmetiku pre bábätká a tehotné ženy.
4. Celkový zdravotný stav
Ak vás v puberte trápilo akné, možno sa vám vráti. Zvýšená tvorba mazu sa týka najmä oblasti brady a líc. Tento problém riešte s lekárom – on najlepšie vie, aké farmaceutické prípravky vám môže predpísať, aby neohrozili vývoj bábätka vo vašom brušku.
Veľa žien má počas tehotenstva a dojčenia citlivú pokožku. Možno vás zaskočí kontaktná alergia, ekzém, začervenanie na tvári či tele, s ktorými ste predtým nemali problém. Pátrajte po spúšťači a snažte sa mu vyhýbať. Môže ním byť nevhodná tvárová či telová kozmetika. V takom prípade siahnite po prípravkoch na senzitívnu pleť alebo na detskú pokožku a pre tehotné, ktoré sú prísne testované a bez zbytočnej chémie. Neobsahujú minerálne oleje, konzervačné látky, syntetické farbivá, parfumy ani alkohol.
Zvýšená hladina tehotenských hormónov môže činnosť mazových žliaz nielen nadmerne stimulovať, ale, naopak, aj spomaľovať. Dôsledkom je suchá pokožka. K pocitu suchosti sa neraz pridáva aj nepríjemné svrbenie, najmä vo vyššom štádiu tehotenstva. Koža je síce elastická, no v tehotenstve sa nadmerne rozťahuje – najmä na brušku, stehnách, zadku a prsiach.
Ak vás trápi suchá pokožka, nepoužívajte klasické mydlo, ale sprchovacie gély a krémy s hydratačnými zložkami. Možno vám bude vyhovovať prírodný olej, napríklad kokosový, šípkový či mandľový. Zvýšenú pozornosť venujte nielen tvári, ale aj koži na rastúcom brušku a prsníkom. Pokožku si natierajte, kedykoľvek máte pocit suchosti – aj niekoľko ráz denne – a najmä po sprchovaní sa či kúpeli.
Vzhľad kože ovplyvňujú aj choroby iných telesných orgánov a systémov, napríklad cukrovka, poruchy pečene, sklerodermia, vitiligo či ochorenia štítnej žľazy.
5. Výživa
Ani v tehotenstve sa pokožka nepoďakuje za mastné jedlá, fastfood, jedlá z polotovarov a sladkosti. Ak chcete, aby bola napnutá, čistá a žiarivá, dbajte na zdravé a vyvážené stravovanie.
Na tanieri by mali hrať prím potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov C, B, A, kyseliny listovej, železa, vápnika a balastných látok (napríklad žlté, oranžové a bobuľové ovocie a žltá, oranžová a zelená listová zelenina), potraviny s esenciálnymi mastnými kyselinami (ryby), orechy a semienka. Kvalitná výživa podporuje tvorbu kolagénu a elastín v pokožke, ktoré jej dodávajú pevnosť a pružnosť. Na diéty aspoň najbližších deväť mesiacov zabudnite.
Myslite na pravidelný pitný režim. Denne by ste mali vypiť 1,5 až 2 litre nesladených tekutín. Ideálna je čistá voda, minerálky s nízkym obsahom sodíka a vyšším obsahom horčíka a vápnika. Ovocné a zeleninové šťavy sú fajn, ak vám nespôsobujú záhu a pripravujete si ich doma. Zelený, čierny čaj a niektoré bylinkové čaje by ste mali teraz vylúčiť. To isté platí o káve a alkohole. Lieky na predpis a voľnopredajné lieky užívajte len po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom.
6. Celkový životný štýl
Pleti výdatne prospieva dostatok spánku, počas ktorého sa zregeneruje celý organizmus. Vo vyšších štádiách tehotenstva môžete mať so spánkom problémy, a to jednak pre hormonálne zmeny, ktorými prechádza vaše telo, a jednak vzhľadom na rastúce bruško a aktivity bábätka, ktoré sa hlási o pozornosť, keď bdie. Každú chvíľu, ktorá sa vám naskytne, využívajte na relax. Pretrvávajúci nedostatok spánku zanecháva výrazné stopy aj na pokožke – nadobúda mdlý vzhľad, stenčuje sa, ľahšie sa podráždi, ochabuje a objavujú sa na nej predčasné vrásky.
Bezproblémové tehotenstvo nie je choroba – nezanedbávajte pohyb a šport. Samozrejme, jumping, vzdušná akrobacia či pole dance momentálne neprichádzajú do úvahy. Vyberajte si fyzicky menej náročné aktivity, ktoré neohrozia bábätko ani vás. Ideálna je svieža chôdza, plávanie, tehotenská joga alebo iné cvičenie pre tehotné. Energiou a kyslíkom vás nabijú aj pravidelné prechádzky v prírode.
Fajčenie, aj pasívne, je absolútne tabu. Hoci to nie je ľahké, snažte sa vyhýbať dlhotrvajúcemu stresu v práci či osobnom živote. Pracujte na pozitívnom životnom naladení a duševnej rovnováhe.
7. Slnečné žiarenie
Zdravá pokožka obsahuje antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tieto agresívne molekuly sa tvoria pri pobyte na slnku. Spúšťajú procesy, ktoré oslabujú ochranné mechanizmy kože a urýchľujú jej starnutie. Jedinou ochranou pred voľnými radikálmi z ultrafialového spektra slnečného žiarenia je neopaľovať sa a používať krémy, oleje alebo spreje s UV filtrom.
Pokožka je v tehotenstve vplyvom hormónov ešte citlivejšia a náchylnejšia na dehydratáciu a vznik pigmentových škvŕn. Na tvár preto používajte denné krémy s UV filtrom a v lete si odkryté časti tela natierajte vhodnými opaľovacími prípravkami. Tieto prostriedky ochraňujú nielen pokožku, ale aj vyvíjajúce sa bábätko. Vyberajte si také, ktoré obsahujú minerálne filtre. Pôsobia len na povrchu pokožky a na rozdiel od chemických filtrov sa do nej nevstrebávajú.
Počas tehotnosti sa neslňte a z diára úplne vyškrtnite návštevy solária. Nezabúdajte, že páliace slnko si vás nájde aj za sklom, napríklad v aute. Vodičov neraz prekvapí, keď zistia, že ľavá časť tváre a ľavá ruka sú viac opálené. Pred oblohou a pobytom na vzduchu sa neskrývajte, no slnečným lúčom sa vystavujte len skoro doobeda alebo neskoro popoludní. V horúcich dňoch nezabúdajte na klobúk či šiltovku a slnečné okuliare. Dobrou poistkou je ľahké, vzdušné oblečenie – ak je z chladivých prírodných materiálov, môžu byť v lete veľmi príjemné voľné nohavice a tuniky s dlhými rukávmi.
8. Životné prostredie
Okrem ultrafialového žiarenia sa na pokožke podpisuje aj znečistené ovzdušie, kontaminovaná pôda a klimatické zmeny. Koža tváre aj tela je denne vystavená znečisťujúcim látkam, ktoré pochádzajú z priemyselných závodov, výfukov áut a lietadiel, z poľnohospodárskej produkcie, ale aj z ozónu. Čoraz väčším problémom v mestách sa stáva jemný prach. Obsahuje chemické častice sadzí, výfukových plynov, uhoľného prachu, ale aj húb, peľov a iných alergénov.
Oslabuje sa bariérová vrstva kože, čo sa prejavuje nedostatkom vlhkosti, prenikaním škodlivých mikroorganizmov do jej hlbších vrstiev, poškodzovaním kolagénových a elastínových vlákien. Pokožka predčasne stráca odolnosť a pružnosť, skôr sa na nej objavujú vrásky, vo väčšej miere sa tvoria pigmentové škvrny. Svoje robia aj chemikálie v textíliách, pracích práškoch a obaloch.
Environmentálne faktory môžete ovplyvniť len čiastočne, napríklad tým, že budete používať biokozmetiku, ktorá je priateľská k životnému prostrediu a podporuje trvalú udržateľnosť. Na jej výrobu sa používajú suroviny dopestované v pôde bez chemických a syntetických postrekov. Tieto kozmetické produkty prechádzajú prísnymi kontrolami kvality a sú bez zbytočnej chémie.
Na stave pokožky zanechávajú stopy aj poveternostné podmienky, napríklad horúčava, vietor či mráz, a pobyt v klimatizovaných alebo prekúrených priestoroch.
9. Starostlivosť o pokožku
Niektorým ženám tehotenstvo veľmi pristane, iným sa pleť zhorší. Najčastejšími problémami býva citlivá a suchá koža alebo, naopak, aknózna pleť. Je to čas, keď pokožka potrebuje hydratáciu a výživu ešte viac ako inokedy, preto ju rozmaznávajte a starajte sa o ňu.
Zvykli ste si v rannom zhone tvár len rýchlo umyť a osušiť neraz aj drsnejším uterákom? Skúste sa k nej odteraz správať ako k svojmu budúcemu bábätku. Sušte ju len jemným prikladaním a prípravky nanášajte s citom v smere lymfatických uzlín.
Pleť na tvári, krku a dekolte rozmaznávajte pravidelným čistením, ktoré by malo byť dvojzložkové – aplikácia vhodného denného a nočného krému a masáž. Na čistenie tváre aj umývanie rúk používajte jemné emulzie, prípadne vlhčené obrúsky určené na detskú pokožku. Pravidelné krémovanie tela po sprchovaní sa či kúpeli je úplnou samozrejmosťou. Nezabúdajte ani na pravidelnú, ale šetrnú starostlivosť o ruky, chodidlá, vlasy a nechty.
V tehotenstve je bezpečnejšie sprchovať sa ako kúpať. Ak sa kúpania nechcete vzdať, napustite si do vane len mierne teplú vodu. Horúca môže podporovať sťahovanie maternice. Do vody si pridajte jemný prípravok do kúpeľa určený deťom aj ich mamám.
Chodili ste pred otehotnením na ošetrenia v kozmetickom salóne? Nemusíte sa ich vzdávať. Dohodnite sa s kozmetičkou na používaní prípravkov s minimom chémie.
10. Kozmetika
Boli ste na nejaké zložky v kozmetických prípravkoch alergická už pred otehotnením? Vyhnite sa im aj teraz. Alergicky však môžete zareagovať aj na také pleťové krémy, telové mlieka, šampóny, líčidlá či parfumy, ktoré ste ešte nedávno používali bez problémov. Týka sa to aj prírodnej kozmetiky. Bez obáv si pokožku môžete ošetrovať napríklad biokozmetikou určenou deťom a tehotným.
Pre istotu nepoužívajte kozmetické produkty kombinované s bioaktívnymi látkami. Pridávajú sa napríklad do obľúbených omladzovacích krémov, sér proti vráskam, na liečbu akné, bielenie a rozjasnenie pleti, odstránenie chĺpkov, farbenie vlasov, do vlasových parfumov, odlakovačov na nechty, ale aj do dekoratívnej kozmetiky, ako sú niektoré líčidlá, bronzery, riasenky. Viac sa dozviete v článku Ako si vyberať kozmetiku v tehotenstve.
Budúce mamičky si v tehotenstve dávajú veľký pozor na jedálny lístok aj lieky. Niekedy si však neuvedomujeme, že škodliviny prenikajú do organizmu bábätka aj prostredníctvom kozmetiky. Neexistujú seriózne výskumy o tom, ktoré produkty a zložky v nich sú pre matku a dieťa v brušku bezpečné, preto venujte zvýšenú pozornosť aj všetkému, čo ste používali doteraz. Moderné mamy veľa čítajú a veľa vedia, takže pri kontrole zloženia obľúbených produktov možno s radosťou zistíte, že drobnosti na skrášlenie, ktoré nosíte v kabelke, môžete smelo používať naďalej.