Ako sa pripraviť na pôrod

Pôrod je najnapínavejšia časť Vášho tehotenstva, využite preto tie dlhé mesiace, kedy je dieťatko ešte vnútri, a zistite si čo najviac informácií. Začnite našimi pred pôrodnými tipmi a zoznámte sa s najčastejšími otázkami, ktoré nám kladú mamičky v súvislosti pred-pôrodnou prípravou. 

6 tipov pre hladký pôrod

  • Prihláste sa na pred-pôrodný kurz. Pôrodní asistentka Vám na ňom vysvetlí, čo presne vás čaká, a môžete sa jej na čokoľvek spýtať. Čím viac toho viete, tým menší strach budete mať a tým viac môžte priebeh svojho pôrodu ovplyvniť.
  • Nájdieťa pôrodnicu, ktorá vám vyhovuje. Spýtajte sa známych, kde rodili ony, prečítajte si ponuku pôrodníc (ponúkajú alternatívne metódy pôrodu alebo nadštandardnú starostlivosť?) a ich hodnotenie na internete. Nenechajte sa pri tom ale znepokojiť extrémami – čo rodička, to iná skúsenosť.
  • Zaistite si miesto v pôrodnici včas. Pôrodnice sú vyťažené a tie s dobrou povesťou dvojnásobne. Má  vám i vybraná pôrodnica online registráciu? Predpokládaný dátum pôrodu vám povie lekár, alebo si ho spočítajte na kalkulačke termínu pôrodu.
  • Zistite, na čo máte právo. Epidurál, nástrih hrádze, očkovanie novorodencov – to je len pár vecí, o ktorých môžete do určité miery rozhodnúť. Nazbierajte dostatok informácií na predpôrodnom kurze a webových stránkach danej pôrodnice, nech viete, aké sú vaše možnosti. Dopredu ich taktiež preberte s partnerom a dohodnite  sa, na čom trvať budete a na čom nie.
  • Zapojte otecka už od začiatku. Pokiaľ ste zmätená vy, ako je asi vášmu partnerovi? Čím viac bude vedieť, tým viac bude pripravený.

 

 

Alternatívny pôrod

Mnoho pôrodníc už dnes umožňuje alternatívne spôsoby pôrodu, napríklad v drepe, polohe na boku alebo do vody, a viac mamičkám načúvajú. Pokiaľ ale chcete rodiť doma, máte na to tiež právo. Výhoda domáceho pôrodu je, že sa v známom prostredí budete cítiť bezpečnejšie a skôr sa uvoľníte. V nemocnici sa o Vás ale lepšie postarajú, keď nastanú nečakané komplikácie. Lekára by ste mali v prípade akýchkoľvek problémov okamžite zavolať aj pri domácom pôrode. Tiež si pamätajte, že pôrod v nemocnici Vám hradí poisťovňa, zatiaľ čo pôrodnú asistentku si zatiaľ musíte zaplatiť sami. 

Strach z pôrodu vám priťaží

Strach z pôrodu, bolesti a komplikácie pri pôrode môžu mať prvorodičky, rovnako ako ženy, ktoré už rodili. Mierne obavy sú prirodzené, aj napriek tomu sa ale strachom nenechajte ovládnuť. Práve strach spúšťa v tele chemické reakcie, ktoré by pôrod mohli zťažiť. Komplikácie môžu nastať, občas je potrebné vykonať cisársky rez, nastrihnúť hrádzu pre jednoduchší prechod hlavičky alebo sa vysporiadať s väčším krvácaním alebo šokom. Komplikácie sa ale pri pôrodu vyskytujú menej často, než by ste si mysleli.

Zostavte si pôrodný plán

Pôrodní plán je v podstate vaša predstava ideálneho pôrodu, súpis vašich prianí a požiadaviek, a aj toho, čo určite nechcete. zostavte ho ideálne po absolvovaní predpôrodného kurzu, až budete mať dostatok informácií, a zahrňte doň všetky možné situácie, ktoré môžu nastať. Tak na ne budete pripravení a nebudete mať zbytočný strach.   Dajte ho dohromady s vašim partnerom, aby mohol vaše požiadavky tlmočiť pôrodníkovi, zatiaľ čo vy budete mať “plné ruky práce” s pôrodom.

Nástrih hrádze – je to potrebné?

Nástrih hrádze je kontroverzná téma. Na jednej strane sa vykonáva, aby hlavička dieťaťa jednoduchšie prešla, urýchlil sa pôrod a predišlo sa natrhnutiu hrádze. V opozícii ale stoja argumenty, že pri pôrode v správnej polohe (odporúča sa na boku, v ľahu na boku a/alebo do vody) a keď tlačíte v súlade s telom, natrhnutie nehrozí. Každopádne by Vám lekár nemal hrádzu nastrihnúť bez Vášho zvolenia.

Svaly panvového dna posilňujte pred i po pôrode

K jednoduchšiemu pôrodu Vám pomôže dobrá kondícia a schopnosť uvoľniť sa. Skúste jógu, cvičenie na lopte, masáž bruška a masáž hrádze. Tá by mala zvýšiť jej pružnosť, takže bude odolnejšia proti natrhnutiu. Posilňovať svaly ponvového dna môžte pomôckami, ako je Aniball, ktorá pripravuje pôrodné cesty na príchod dieťaťa a pomáha regenerovať svaly po pôrode. O použití pomôcok sa ale najskôr poraďte so svojím lekárom. 

Kedy ísť do pôrodnice

Medzi príznaky pôrodu patria kontrakcie, ktoré sú stále silnejšie a bolestivejšie. Akonáhle sa opakujú každých 5 minút, je na čase vyraziť. Pozor ale na poslíčky, teda nepravé kontrakcie. Pri nich síce cítite bolesti brucha, ako sa maternica pripravuje na pôrod, ale ešte nerodíte. Poznáte ich tak, že na rozdiel od kontrakcií sa u nich bolesť nestupňuje. Známkou blížiaceho sa pôrodu je i odtok plodovej vody. V tom prípade vyrazte, aj keď sa kontrakcie ešte neopakujú po 5 minútach.

Vyskúšajte všetko, čo vám dodá dobrú náladu a uľaví sa vám od nepokoja. Práve vnútorný pokoj je totiž cesta s hladkému pôrodu.