Jesť za dvoch? Porcie jedla počas tehotenstva.

Počas tehotenstva musí telo zvládnuť veľa náročných úloh.

Počas 40 týždňov tehotenstva musí Vaše telo zvládnuť veľa náročných  úloh. Bábätko je kompletne živené cez pupočnú šnúru a musí neustále dostávať živiny. V krátkosti: Vaše telo je v stave pohotovosti a pracuje na najvyššie obrátky. Zdravá strava je teraz, viac než kedykoľvek inokedy, rovnako dôležitá ako kontroly u lekára a dostatok pohybovej aktivity na čerstvom vzduchu.

Dôležitý je dostatok živín

Bábätko si odoberá všetky živiny, ktoré potrebuje, z krvi matky, a v prípade potreby čerpá aj z matkiných rezerv. Na duševný a fyzický vývoj dieťaťa sú nevyhnutné kyselina listová, jód a železo. Ak sú ich zásoby dostatočné, dieťa sa optimálne vyvíja a matke sa tiež darí dobre.Takže zo správnej výživy  budú mať matka aj dieťa prospech.

Uvedomte si, že dojčenie kladie na matku veľké nároky, a preto by ste mali v tomto období venovať pozornosť vyváženej strave a dostatočnému príjmu živín.

Staré pravidlo „jesť za dvoch“ v žiadnom prípade neplatí

Staré pravidlo „jesť za dvoch“ v skutočnosti nie je pravdivé. Počas prvých troch mesiacov tehotenstva nepotrebujú budúce matky žiadne kalórie navyše. Neskôr, od štvrtého mesiaca, môžete prijímať približne o  250 kcal denne viac. Toto množstvo zodpovedá približne jednej porcii müsli alebo obloženej žemli navyše.

Ako tedy môžete zostaviť správny jedálny lístok v tehotenstve? Všetko záleží na zložení potravy. To znamená, že Vaša strava by mala byť čo najpestrejšia a mala by dodávať vitamíny a minerály, nie však nadbytočné kalórie. Nezáleží na množstve, ale na kvalite.

V tejto súvislosti odborníci hovoria o vysokej hustote živín. Takto vyzerá jedálny lístok v tehotenstve: denne jedzte ovocie, zeleninu, šaláty, zemiaky, celozrnné výrobky, nízkotučné mliečne výrobky, pravidelne konzumujte morské rýby, ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, a príležitostne mäso s nízkym obsahom tuku. Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín.

Aj keď sa budete stravovať podľa týchto zásad, potreba niektorých živín nemusí byť dostatočne pokrytá. Výskyt deficitov je častý, najmä pokiaľ ide o kyselinu listovú, jód a omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom DHA.

Z tohto dôvodu odborníci na výživu odporúčajú výživový doplnok, ktorý je prispôsobený špecifickým potrebám tehotných a dojčiacich žien počas tehotenstva a dojčenia. Čo sa týka výživových doplnkov, poraďte sa o tejto veci so svojím gynekológom.

Radšej menej, ale častejšie

Nejedzte viac ako zvyčajne. Stravujte sa kvalitnejšie. Môžete jesť všetko, na čo máte chuť, ale jedlá musia byť v priebehu dňa správne rozdelené:

  • bohaté raňajky
  • hlavné jedlo na obed
  • večer niečo malé a ľahké
  • medzitým jednu alebo dve malé desiate

Ovocné príkrmy HiPP s množstvom vitamínov a samozrejme bez pridaného cukru sú zdravou desiatou medzi jedlami.

Odporúčania pre rôzne skupiny jedál

  Ovocie Zelenina Celozrnné výrobky Mäso Ryby Mliečne výrobky Rastlinné výrobky
Kyselina listová  
       
Vitamíny B  
 
 
Vitamín C
         
Železo