Tehotenské týždne:
27. týždeň tehotenstva (27. TT): Bábätko rastie a priberá
V 27. týždni tehotenstva sa blížite ku koncu siedmeho mesiaca, teda aj ku koncu druhého trimestra. Zdá sa, že stvorenie vo vašom brušku je už takmer pripravené prísť na svet. Zatiaľ je to však skutočne len zdanie. Bábätko potrebuje využiť všetky zvyšné týždne tehotenstva na „dozrievanie“.
Koľko meria a váži bábätko v 27. týždni tehotenstva?
V 27. týždni má dieťa približne 36 až 36,6 centimetra, takže dosiahlo dĺžku väčšej cukety. Váži okolo 940 gramov – čoskoro bude mať kilogram, teda toľko ako vrecko múky. V priebehu nasledujúcich týždňov bude rýchlo rásť a jeho hmotnosť sa zhruba strojnásobí. Budúci novorodenec postupne dosiahne miery, ktoré mu uľahčia narodenie a umožnia život mimo maternice.
Vývoj dieťaťa
V 27. týždni tehotenstva dokáže suverénne rozoznávať svetlo aj tmu a žmurká. Precvičuje si otváranie a zatváranie očných viečok, čo je veľmi dôležité pre život po príchode na svet.
Vývoj chuťových pohárikov na jazyku je definitívne ukončený. Dieťatko nielenže prehĺta plodovú vodu, ale získava z nej už aj informácie o jednotlivých chutiach. Ktoré to sú, závisí do značnej miery od vašej stravy. Arómy, ktoré konzumujete zároveň s jedlom, prenikajú čiastočne a veľmi jemne do plodovej vody a dodávajú jej chuť.
Rozvoj zraku a chuti úzko súvisí s vývojom mozgu. Bábätku sa zdokonaľuje jeho prepojenie s ostatnými časťami tela, každú minútu sa v ňom tvorí množstvo nových neurónov, ktoré komunikujú s ďalšími nervovými bunkami. Povrch mozgu bol doteraz hladký, v 27. týždni tehotenstva sa však už objavujú prvé typické brázdy, ktoré umožňujú, aby sa rozvíjali funkcie myslenia a zmyslového vnímania.
Proporcie človiečika začínajú nadobúdať tvary, aké bude mať v čase pôrodu. Zatiaľ čo hlavička od začiatku tehotenstva nepretržite rástla, teraz sa jej rast spomaľuje a proporčne prispôsobuje zvyšku tela. Dieťatko ešte stále nemá dostatok podkožného tukového tkaniva, preto je jeho koža vráskavá. Odteraz až do pôrodu však bude prudko priberať. Začne sa mu tvoriť množstvo tukových buniek, takže pri narodení bude jeho koža vyzerať napnutejšie a plnšie. Zreteľný skok jasne uvidíte v tabuľke hmotnosti vo svojej materskej knižke.
Dieťatko si osvojilo rytmus odpočinku a bdenia, ktorý však nemá nič spoločné s vaším spánkovým rytmom. Vaša ratolesť je neraz najživšia práve vtedy, keď si chcete ľahnúť a spať. Dôvod je jednoduchý – vaše telo sa začína chystať na pôrod. Hormóny, ktoré hrajú pri pôrode dôležitú úlohu, sú aktívne – hoci zatiaľ v miernejšej podobe –, najmä keď ste vo fáze pokoja. Drobček reaguje na vyplavovanie týchto hormónov, stimulujú ho k bdelosti a telesnej aktivite. Takto sa pripravuje na svoje narodenie.
Dozrievanie pľúc výrazne pokročilo, takže šance na prežitie v prípade predčasného pôrodu výrazne stúpajú. Bábätko však ešte stále nie je schopné samostatne dýchať a regulovať svoju telesnú teplotu. Keby sa narodilo v 27. týždni tehotenstva, lekári by ho museli umiestniť do inkubátora, zabezpečiť mu podporu dýchania a urgentnú medicínsku pomoc.
Čo sa s vami deje v 27. týždni tehotenstva?
Hoci sa vaše bruško v 27. týždni čoraz viac guľatí, cítite sa dobre. Môže vám síce robiť problémy pri cvičení aj pri bežných činnostiach, ako sedenie, ležanie či obúvanie sa, tie však po pôrode rýchlo pominú. Dieťatko vám už dáva poriadne zabrať – energicky sa prihlási, práve keď si chcete oddýchnuť alebo spať. V maternici mu je už tesnejšie, preto vás bude pri svojom tréningu kopať do brušnej steny častejšie a prudšie. Pri dvojičkách môžete cítiť kopance na oboch stranách bruška naraz, preto pôsobia intenzívnejšie. Niekedy môžu byť bolestivé.
Keďže maternica nepretržite rastie, maternicové väzy sa čoraz viac napínajú a namáhajú. Preto môžete cítiť napätie v podbruší a bolesti krížov. Kŕče v lýtkach a chodidlách signalizujú nedostatok horčíka. V tomto období sa objavujú aj mierne opuchy členkov, snažte sa preto čo najviac odpočívať a vykladať si nohy. Ak máte pocit, že opuchy sú väčšie, oznámte to lekárovi, ktorý vás vyšetrí a vylúči niektorú z tehotenských gestóz. Nevoľnosť by vám už nemala spôsobovať ťažkosti, pretože váš organizmus si na tehotenské hormóny zvykol a prispôsobil sa im.
Môžete mať tieto príznaky
Máte zvýšenú chuť do jedla
Chutí vám oveľa viac ako predtým a bojujete so záchvatmi vlčieho hladu? Rastúce bábätko kladie na váš organizmus čoraz väčšie nároky, berie si z neho energiu a živiny, ktoré potrebuje na vývoj a rast. Dajte si pozor, aby ste nepribrali viac ako treba – váš hmotnostný prírastok v období 27. týždňa tehotenstva by mal byť približne 7 až 9 kilogramov. Jedzte vyváženú a pestrú stravu bohatú na vitamíny, minerály a stopové prvky. Kupujte potraviny, ktoré nemajú prázdne kalórie, vysoký obsah cukrov a nezdravých tukov. Ak máte chuť na sladké, uprednostnite ovocie alebo kvalitnú tmavú čokoládu s vysokým podielom kakaa. Ako malé, ale zdravé občerstvenie sú ideálne orechy, jogurt alebo smoothie.
Pamätajte aj na pitný režim – denne vypite aspoň 1,5 až 2 litre tekutín. Najlepšia je voda a neperlivé minerálky s nízkym obsahom sodíka a vyšším obsahom vápnika a horčíka. Džúsy a šťavy môžu spôsobovať pálenie záhy, vyhýbajte sa aj káve, zelenému a čiernemu čaju.
Vnímate cvičné kontrakcie
Čoraz častejšie cítite sťahy maternice, ktoré sa prejavujú približne polminútovým tvrdnutím bruška. Cvičné kontrakcie, „poslíčkovia“, vás zaskočia predovšetkým vtedy, keď si chcete oddýchnuť. Vaše telo sa takto pripravuje na pravé pôrodné kontrakcie, ale zároveň na obdobie po pôrode, keď si budete musieť zvyknúť na to, že váš spánok bude sústavne narúšať novorodeniatko so svojimi potrebami. Na rozdiel od pravých kontrakcií, ktoré spôsobujú otvorenie krčka maternice a vyvolávajú pôrod, cvičné sťahy nie sú bolestivé. Matky, ktoré už majú skúsenosti s pôrodnými bolesťami, ich vnímajú menej ako prvorodičky.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Podľa čoho si mám vybrať pôrodnicu?
V 27. týždni tehotenstva, prípadne v nasledujúcich týždňoch už začínate intenzívne riešiť miesto a spôsob pôrodu. Každá rodička je iná, má iné predstavy o pôrodnici, spôsobe pôrodu, popôrodnej starostlivosti či starostlivosti o novorodenca. Otázok, o ktorých budete premýšľať, je veľa. Poraďte sa s ošetrujúcim gynekológom, s pôrodnou asistentkou či s mamičkami, ktoré už majú s pôrodom v nemocnici alebo v súkromnom centre skúsenosti. Hľadáte informácie v internetových diskusných fórach? Rátajte s tým, že neraz budú protichodné. Do úvahy zoberte aj svoju zdravotnú kondíciu a stav bábätka, finančné možnosti a vzdialenosť pôrodnice od miesta bydliska. Potom si zostavte vlastné kritériá a začnite s hľadaním.
Môžem mať pôrodnú asistentku?
Uvažujete o pôrodnej asistencii? Pôrodná asistentka je u nás špecialistka s odborným vzdelaním, ktorá pôsobí v nemocniciach aj v domácom prostredí a poskytuje zdravotnú starostlivosť tehotným ženám, šestonedieľkam, novorodencom a ženám po gynekologických operačných zákrokoch. Musí mať licenciu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Ideálne je byť v osobnom kontakte s pôrodnou asistentkou od tehotenstva až po šestonedelie. Dôležité je, aby poznala vaše želania aj potreby a aby ste jej dôverovali. Môžete u nej navštevovať kurz predpôrodnej prípravy, pripraviť si s jej pomocou pôrodný plán, vybrať si miesto pôrodu a naplánovať návštevy po pôrode. V súčasnosti sú možné už aj online konzultácie. Zistite si však vopred, či a za akých podmienok vám poisťovňa uhradí jej starostlivosť a či môže asistovať aj pri pôrode v nemocnici alebo v centre, ktoré ste si vybrali.