Tehotenské týždne:
28. týždeň tehotenstva (28. TT): Začala sa posledná tretina
Ste v 28. týždni tehotenstva, teda v poslednom týždni 7. mesiaca. Zároveň ste vstúpili do poslednej veľkej fázy tehotenstva – do 3. trimestra. Tento trimester je najdlhší, trvá od 28. do 40. týždňa. Je to najnáročnejšie obdobie tehotenstva, ale na jeho konci vás čaká cieľ, ktorému sa len tak niečo nevyrovná – bábätko v náručí.
Koľko meria a váži bábätko v 28. týždni tehotenstva?
V 28. týždni má bábätko 37 až 37,2 centimetra, čo je približne dĺžka póru. Váži 1 000 až 1 100 gramov, takže prekonalo magickú kilogramovú hranicu. Už neporastie tak rýchlo ako doteraz, o to viac bude priberať.
Vývoj dieťaťa
V 28. týždni tehotenstva vstrebáva dieťa cez placentu látky imunitnej obrany z krvi matky. Toto je prvý dôležitý krok pre fungovanie detského imunitného systému, ktorý si onedlho začne vytvárať vlastné protilátky proti patogénom.
Vývoj mozgu
Tvorí sa čoraz viac mozgových závitov, vývoj mozgu sa dolaďuje. Už je možné merať aj zvýšenú mozgovú aktivitu, ktorá sa vyvíja ruka v ruke so schopnosťou dieťaťa vnímať. Mozgové vlny sú elektrické prúdy, ktoré vznikajú vďaka elektrickej aktivite neurónov. Dajú sa zmerať prístrojom, ktorý sa volá elektroencefalogram (EEG). Najprudšie sa vyvíja oblasť mozgu, ktorá slúži ako centrum myslenia. Dieťa vo vašom brušku reaguje na podnety z vonkajšieho sveta takmer rovnako ako novorodenec. Pociťuje bolesť, vníma svetlo a tmu.
Vývoj pľúc
Pomaly dozrievajú aj pľúca. Vetvy priedušiek sú košaté, takže po narodení bude vzduch prúdiť celým pľúcnym tkanivom. Vytvorili sa alveoly, pľúcne mechúriky, ktoré umožňujú výmenu plynov medzi vdýchnutým čerstvým vzduchom obsahujúcim kyslík a vydýchnutým vzduchom. Dýchacie pohyby však bábätko robí len raz za čas. V tomto štádiu sa tvorí špeciálna látka – surfaktant –, ktorá zabraňuje, aby sa pľúcne mechúriky pri nadýchnutí navzájom zlepili, a zároveň pôsobí ako vonkajšia ochrana pľúc. Zabezpečí, že novorodenec sa po pôrode dokáže samostatne nadýchnuť.
Človiečik naďalej trénuje dýchanie a prehĺta plodovú vodu. Keď jej vypije priveľa, začne sa mu čkať. Zreteľne to pocítite ako jemné klopkanie alebo zášklby na brušnej stene.Keby sa bábätko narodilo teraz, malo by pomerne dobrú šancu na prežitie.
Vývoj očí
Ďalej sa vyvíja zrak. Keď bábätko spí, zatvára viečka, keď je hore, otvára ich. Je schopné rozlišovať medzi svetlom a tmou, čo vplýva na jeho spánkový rytmus. Vidí aj farby a tvary, hoci rozmazane. Pupočnú šnúru môže mať priamo pred očami, ale nevidí ju. Postupne sa jeho schopnosť zaostrovať zdokonaľuje. Vývoj zrakového zmyslu však pri narodení ešte nebude kompletne ukončený, stane sa tak až v druhom roku života.
Čo sa s vami deje v 28. týždni tehotenstva?
Na konci 7. mesiaca ste už zrejme pomerne výrazne pribrali, ale niet sa čo čudovať – bábätko čoskoro dosiahne tretinu svojej pôrodnej hmotnosti. Rastúce bruško spôsobuje, že sa posúva ťažisko celého vášho tela a môže vám to narušiť vnímanie rovnováhy a koordinácie. K tomu všetkému sa pridáva aj uvoľňovanie kĺbov. Cítite sa ako slon v porceláne? Skúste nemotornosť a ťažkopádnosť kompenzovať vedomým pohybom. Noste topánky na nízkom podpätku a spomaľte tempo. Od tohto týždňa sa budete stretávať s ďalšími a ďalšími obmedzeniami, ktoré súvisia so zväčšujúcim sa bruškom a s priberaním. Ani zastrihnúť si nechty na nohách už nebude celkom jednoduché – upozornite partnera, že sa bez jeho pomoci nezaobídete. S veľkou pravdepodobnosťou ocení, že aj ako budúci otec je vo vašom vzťahu veľmi dôležitý.
Môžete mať tieto príznaky
Problémy so spánkom
Vzhľadom na čoraz objemnejší pás je pre vás ťažšie nájsť si pohodlné miesto na ležanie. Máte problém oddýchnuť si a vyspať sa. V noci sa znova a znova budíte a hľadáte lepšiu polohu na spanie. Prerušovaný spánok spôsobuje, že ste unavená aj cez deň. Snažte sa ležať a spať na boku, nie na chrbte, lebo maternica, ktorá už niekoľkonásobne narástla, môže utláčať dutú žilu. Dôsledkom môže byť nepohodlie, ale aj celková slabosť, až omdletie.
Fundus maternice, teda vzdialenosť od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice, sa v 28. týždni tehotenstva nachádza presne medzi pupkom a rebrovým oblúkom.
Pohyby bábätka sa menia
Človiečik už nemá v maternici toľko priestoru na kotrmelce ako predtým. Namiesto intenzívnej gymnastiky sa len prevaľuje a opiera jednotlivými časťami telíčka o stenu vášho bruška. Ak si na vydutiny priložíte dlane, nahmatáte hlavičku, pästičku, lakeť či nôžku malého nezbedníka. Keďže neposedné bábätko sa stále premiestňuje, aj kopčeky na vašom brušku sa objavia zakaždým na inom mieste. Samozrejme, ak čakáte dvojičky, bude ich viac. Pohyby sú niekedy také rázne, že vás pripravia o spánok alebo sústredenosť. Môžete byť vyčerpanejšia aj „zábudlivejšia“.
Dieťatko intenzívne vníma hlasy a dotyky
Rozprávajte sa so svojím dieťaťom. Vytvárate si tak k nemu emocionálny vzťah a pomáhate mu rozvíjať činnosť mozgu. Dieťatko už rozpozná nielen váš hlas, ale aj hlas vášho partnera, prípadne aj svojich súrodencov. Aj starí rodičia sa potešia, keď majú možnosť nadviazať s ním kontakt. Jeho poloha sa v 28. týždni tehotenstva zatiaľ nedá jednoznačne určiť. V tejto chvíli môže ešte zaujať akúkoľvek pozíciu – nemusíte sa obávať, ak nie je otočené správnym smerom, teda „dolu hlavou“. Na to má ešte dosť času.
Čoraz viac cítite cvičné kontrakcie
Maternica sa postupne pripravuje na pôrod – trénuje si kontrakcie. Bruško vám tvrdne čoraz častejšie. Intenzita ani čas cvičných sťahov sa nedajú predvídať, po minúte sa však zvyčajne stratia. Sú nebolestivé a neohrozujú vás ani bábätko.
Maternica tlačí na orgány
Zatiaľ čo v noci máte zrejme problémy so spánkom, počas dňa vás možno obmedzuje nutkanie na časté močenie. Zväčšujúca sa maternica a rastúce bábätko tlačia na močový mechúr, čím sa znižuje jeho kapacita, preto musíte čoraz častejšie chodiť na toaletu. Tlak maternice ovplyvňuje aj iné orgány, dôsledkom môže byť pálenie záhy alebo bolesť v oblasti obličiek. Pribúdajú aj ťažkosti so zápchou. Správne fungovanie čriev podporí vláknina, dostatok tekutín a pravidelný pohyb – ideálna je dlhšia chôdza.
Bolesti nôh
V tomto období sa možno viac stretnete – obzvlášť v lete – s opuchnutými lýtkami aj členkami a so svalovými kŕčmi. Nájdite si čas na starostlivosť o seba:
- Častejšie odpočívajte.
- Konzumujte zdravú stravu bohatú na bielkoviny a vlákninu, s vysokým obsahom horčíka, vápnika, železa, vitamínu C.
- Vykladajte si nohy, kedykoľvek sa dá.
Opuchy členkov, ale aj rúk, prstov, tváre a očných viečok postihujú tri štvrtiny tehotných žien v 3. trimestri, ale najmä v závere tehotenstva. Zhoršujú sa najmä k večeru, cez noc by mali zmiznúť. Spôsobuje ich hromadenie prebytočných telesných tekutín v tkanive, zmena metabolizmu bielkovín, ktorá spôsobuje zadržiavanie vody, ako aj tlak maternice na žily v nohách a zníženie prietoku krvi v nich. Keď dolné končatiny zdvihnete, krv a telesné tekutiny budú lepšie cirkulovať a nebudú sa v nich hromadiť.
Snažte sa čo najmenej stáť. Ak máte sedavé zamestnanie, robte si prestávky na ľahkú gymnastiku nôh. Veľa sa hýbte – najlepšie sú pravidelné prechádzky, plávanie a tehotenská joga či iné cvičenie pre tehotné. Pri sedení neprekrižujte nohy. V horúcom počasí radšej ostaňte doma, spravte si kúpeľ v chladnej vode alebo reflexnú masáž. Noste nízke podpätky, ortopedickú obuv alebo aspoň anatomické vložky a čo najviac sa pohybujte naboso.
Dávajte si pozor na potraviny, ktoré jete. Uprednostnite tie s dostatkom vlákniny, vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu a pokrmom s vysokým obsahom soli a cukru. Získajte viac informácií o živinách, ktoré vám pomôžu tieto príznaky zmierňovať alebo im predchádzať.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Ako sa vyhnem kŕčovým žilám?
Cítite ťažobu a bolesť v nohách, trápia vás opuchy, mali ste už pred tehotenstvom kŕčové žily či metličky, prípadne ste zdedili po blízkom príbuznom predispozíciu na ne? Informujte ošetrujúceho lekára. Kŕčové žily, odborne varixy, nie sú len estetický, ale aj zdravotný problém, pretože sa pri nich zvyšuje riziko trombózy. V niektorých prípadoch je preto potrebná terapia na prevenciu trombózy. Prvým krokom je nosenie kompresívnych pančúch, ktoré vďaka vysokej elasticite posilňujú výkon svalovej pumpy v nohách, zrýchľujú prietok krvi a zmierňujú opuchy. Lekár vám podľa štádia žilového ochorenia predpíše kompresívnu triedu. Tú najnižšiu môžete používať aj preventívne, najmä ak máte sedavé zamestnanie alebo pracujete v stoji.
Ako často budem chodiť do poradne?
Od začiatku 3. trimestra vás lekár bude sledovať častejšie. Na kontrolu vás pozve každé dva týždne. Skontroluje, či nemáte tehotenskú cukrovku, preeklampsiu alebo iné komplikácie ohrozujúce vás a bábätko.