Tehotenské týždne:
29. týždeň tehotenstva (29. TT): Bábätko si buduje imunitu
V 29. týždni ste vstúpili do 8. mesiaca tehotenstva. Nachádzate sa v 3. trimestri, v poslednej a najdlhšej časti života s bruškom. Dieťa v ňom rýchlo rastie a výrazne priberá. Pripravili ste mu už aj doma útulné a bezpečné miestečko? Ak nie, je ozaj načase všetko naplánovať a zrealizovať.
Koľko meria a váži bábätko v 29. týždni tehotenstva?
V 29. týždni meria približne 38,7 centimetra. Možno neviete, no zodpovedá to zhruba rozmerom kokosového orecha narasteného v prirodzenom prostredí. Teda nie iba hnedého škrupinového plodu, ktorý poznáme z obchodov, ale celého, aj so zelenými obalmi, s ktorými dorastá na silnej, roky rodiacej kokosovej palme. Bábätko zároveň slušne priberá – guľatí sa rovnako ako kokosový orech – a váži už asi 1 240 gramov. Čoraz viac sa približuje hmotnosti zrelého novorodenca. Čím ťažšie bude pri pôrode, tým jednoduchší preň bude štart do života, najmä ak by sa narodilo predčasne.
Vývoj dieťaťa
V posledných týždňoch sa vyvinuli proporcie aj obrysy telíčka a do pôrodu sa už výrazne nezmenia. Ani v maternici sa už nedejú závratné zmeny. Všetko sa dolaďuje a sústreďuje na zdokonaľovanie orgánov a kompletný rozvoj ich funkcií. Vaše dieťa je už takmer hotový novorodenec.
Vývoj hmotnosti
Od 29. tehotenského týždňa až do pôrodu bude dieťa neustále priberať. V podkoží sa mu vo veľkom tvoria tukové bunky a ukladajú sa ako zásoba. Tieto „vankúšiky“ sa zídu už bezprostredne po narodení, kým ešte nebude dostávať plnohodnotné materské mlieko. Zapamätajte si to. Ženy vysilené po pôrode mimoriadne stresuje, keď cítia, že v prsníkoch ešte nemajú dostatok mlieka. Zaplavuje ich strach a obavy, či ich dieťatko nehladuje. Nebojte sa. Kalórie a tuky potrebné na detskú výživu sa v materskom mlieku síce začnú tvoriť až tretí deň po pôrode, no novorodenec si dovtedy vystačí s vlastnou tukovou rezervou. Jeho telíčko po nej prirodzene siahne a aj preto bude vážiť po prvých dňoch života menej než pri narodení.
Čakáte dvojčatá? Neznamená to, že vaše telo sa musí nevyhnutne vyrovnávať s dvojnásobnou nádielkou kilogramov. Deti budú mať pri narodení rozdielnu hmotnosť a veľkosť.
Bez ohľadu na to, či v brušku nosíte dve bábätká alebo jedno, napreduje aj vývoj mozgu. Jeho povrch je vďaka početným závitom, ktoré sa vytvárajú pri vzájomných prepojeniach nervových buniek, čoraz členitejší. Spolu s nervovými bunkami vznikajú mozgové a nervové obaly určené na jeho ochranu a podporu. Mozog už usmerňuje dýchací proces dieťatka, ktorý je zatiaľ len tréningový a pripravuje sa na prvý nádych po narodení. Začína riadiť aj srdcový rytmus a telesnú teplotu. Jej reguláciu využije bábätko až po narodení, zatiaľ si vystačí s teplotou maminho tela.
Vývoj imunitného systému
Tento mesiac prechádza prudkým vývojom aj imunitný systém. Z tela matky preniká do krvi dieťatka čoraz viac protilátok. Jeho organizmus si s týmito obrannými bunkami už dokáže poradiť a začína si trénovať vlastnú obranyschopnosť. Tá preň bude životne dôležitá, keď sa po narodení ocitne mimo matkinho tela a „vonku“ sa začne stretávať s množstvom baktérií. Z tohto dôvodu by ste mali novorodenca a neskôr dojča v prvom roku života starostlivo chrániť pred vážnymi infekciami. Návštevu starej mamy či kamarátky, ktoré majú chrípku alebo zápal priedušiek, bude treba nekompromisne odložiť, kým nevyzdravejú.
Lanugo, jemné chĺpky, ktoré zabraňujú vysychaniu pokožky v plodovej vode, je už hustejšie a pokrýva takmer celé telo bábätka. Rastú aj vlásky na hlavičke. Či človiečik príde na svet s bohatou šticou alebo takmer holohlavý, závisí od genetických daností, ktoré sa nedajú ovplyvniť.
Čo sa s vami deje v 29. týždni?
Na začiatku 8. mesiaca už môžete mať také veľké bruško, že si sotva dovidíte – alebo už ani nedovidíte – na končeky prstov. Hoci má dieťatko v maternici čoraz menej miesta, ešte stále sa môže otočiť alebo prevaliť. Zo dňa na deň naberá silu a občas vám to dá aj poriadne na vedomie.
V 29. týždni tehotenstva sa stretnete s mnohými nepríjemnosťami súvisiacimi s rozpínajúcou sa maternicou, ktoré ste v prvých týždňoch nepoznali. I teraz síce môžete cítiť miernu nevoľnosť alebo pálenie záhy, ale pribúdajú bolesti chrbta, opuchy členkov, prípadne tváre, očných viečok či prstov na rukách, kŕče v lýtkach, dýchavičnosť, nespavosť alebo časté nutkanie na močenie. Vydržte! Keď budete po pôrode držať v náručí svoj poklad, na nič z toho si už nespomeniete.
Môžete mať tieto príznaky
Bolesti chrbta sa stupňujú
Veľa tehotných žien bojuje s bolesťami krížov alebo krčnej chrbtice. Je to normálne – chrbát musí vzhľadom na zväčšujúcu sa maternicu a rastúce bábätko zvládať obrovskú záťaž. Okrem toho sa posúva ťažisko vášho tela a mení sa stereotyp chôdze. Hmotnosť bábätka môže zapríčiňovať aj útlak nervov, čo sa prejavuje ďalšími ťažkosťami. Náhle kŕče vás nemusia prekvapiť len na svaloch nôh, ale aj na zadku či v hornej časti brucha – najmä ak ste v strese. Stres je „pojedač horčíka“, preto by ste mali v období zvýšeného napätia dbať najmä na dostatočný príjem tohto minerálu.
Pripravujete sa na život s dieťaťom
Vaše myšlienky sa pravdepodobne čoraz viac krútia okolo vytúženého potomka. Nadišiel čas na plánovanie detskej izby a realizáciu úprav. Spočiatku bude bábätko zrejme spať vo vašej spálni. Možno sa aj vy zaradíte k mamičkám, ktoré zistili, že najlepšia zo všetkého je prístelka k manželskej posteli, vhodná na nočné dojčenie. Vďaka tejto finte možno úspešne zabránite nočnému sťahovaniu svojho manžela a čerstvého otecka na gauč do obývačky. Samozrejme, klasická postieľka či kolíska ako bezpečné miesto na uloženie bábätka nesmú chýbať.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Čo mi pomôže pri bolesti chrbta?
Trápia vás bolesti krku alebo krížov? Alfou a omegou je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a cvičenie – či už pre tehotné vo fitnesovom štúdiu, doma s pomôckami, ako je napríklad overball, alebo ako predpôrodný kurz s pôrodnou asistentkou.
Okrem pohybovej terapie prichádzajú do úvahy alternatívne liečebné postupy, ktoré pôsobia symptomaticky, teda sústredia sa na príznaky, a môžu vám uľaviť od bolesti takmer okamžite.
Akupresúra zmierňuje alebo odstraňuje bolesť. Pracuje s bodmi, ktoré reagujú na tlak, a s energetickými dráhami, meridiánmi, podobne ako akupunktúra.
Druhou obľúbenou metódou je kineziotejping, laicky tejping. Samolepiace farebné pásky sú pružné náplasti, ktoré sa používajú pri bolestiach chrbtice aj kĺbov. Lepia sa na postihnuté miesto a svaly buď stimulujú, alebo upokojujú. Aplikovať by ich však mal len vyškolený odborník, najčastejšie to býva športový lekár či fyzioterapeut.