Tehotenské týždne:
30. týždeň tehotenstva (30. TT): Bábätko sa otáča hlavičkou dole
V 30. týždni tehotenstva ste v polovici 8. tehotenského mesiaca a v poslednom trimestri. Keďže dieťatko rastie, voľný priestor v maternici sa stráca a to mu uberá z možností „najakčnejších“ pohybov. Samotné tehotenstvo začína byť pre váš organizmus bremenom. Podobá sa na vrcholový šport, pri ktorom musíte podať maximálny výkon. Vydržte! Keď sa skončí a v náručí budete držať svoje dieťatko, dotýkať sa ho, skúmať jeho črty a premýšľať, na koho sa podobá, akú bude mať povahu a aký bude život s ním, na problémy si už nespomeniete.
Koľko meria a váži bábätko v 30. týždni?
Vaša ratolesť má v tomto štádiu tehotenstva asi 40 centimetrov. To je približne veľkosť stonkového zeleru. Váži okolo 1 300 až 1 400 gramov, čo zodpovedá jednému celému a jednému viac než do polovice minutému vrecku múky. Veľkosť a hmotnosť dieťatka sa postupne približuje pôrodným mieram.
Vývoj dieťaťa
Vývoj tráviaceho traktu
Aj vývoj tráviacej sústavy je takmer „hotový“ – bábätko má k dispozícii všetky orgány, ktoré bude neskôr potrebovať na trávenie. Môže piť, prehĺtať, tráviť a vylučovať plodovú vodu. To je dôležitá podmienka života mimo maternice – zaručuje mu výživu materským mliekom. Samotné črevá však nie sú ešte ani v čase narodenia dostatočne zrelé. Najmä v prvých troch až štyroch mesiacoch života vašu ratolesť potrápia tráviace problémy, ako sú nadúvanie a bolesti bruška. Väčšinou sú neškodné a nie sú dôvodom na obavy, hoci plač novorodeniatka dokáže dať čerstvým rodičom zabrať psychicky i fyzicky. Aj preto sa tejto problematike podrobne venujú takmer všetky predpôrodné kurzy.
Vývoj kože a kapilárnych ciev
Vaša ratolesť sa postupne zaokrúhľuje a naberá „detský tuk“. Vďaka tomu je štruktúra jej telíčka kompaktnejšia. Tukové vankúšiky predstavujú rezervu, ktorú používa už po narodení na reguláciu telesného tepla. Zároveň z nich čerpá energiu na čas, pokým nebude mať k dispozícii materské mlieko s vysokým obsahom tuku.
Pod kožou dieťaťa sa nevytvárajú len tukové vankúšiky, ale i rozvetvené cievky – kapiláry. Kapilárny cievny systém kožu prekrvuje a zásobuje dôležitými živinami. Výsledkom je, že pokožka dieťaťa má mierne ružovú farbu.
Vývoj fetálnej polohy
Množstvo plodovej vody sa začína zmenšovať. V 30. týždni má objem asi 0,8 litra, v nasledujúcich týždňoch jej ubudne ešte viac. Súvisí to s tým, že rastúcemu bábätku je v maternici čoraz tesnejšie a potrebuje priestor na úkor plodovej vody.
Keďže takmer „hotový človiečik“ má v maternici čoraz menej miesta, nedokáže už stvárať akrobatické kúsky. V 30. týždni však už môže zaujať fetálnu polohu, pri ktorej sa otočí hlavičkou dole, teda nad krček maternice. Zároveň prikrčí nožičky a prisunie si ich čo najbližšie k telu. V tejto polohe zvyčajne zotrvá až do pôrodu, no nie je to pravidlo. Asi po troch týždňoch po narodení sa fetálne držanie tela stráca a dieťa sa vystiera. Vidno to najmä vtedy, keď leží v postieľke. Poloha s pritiahnutými nožičkami je pre novorodenca v prvých dňoch života dôležitá, pretože mu umožňuje udržať si telesné teplo a postupne sa prispôsobovať životu mimo maternice.
Z tohto dôvodu v mnohých krajinách balia novorodencov do zavinovačiek. Dieťa je zavinuté od pliecok nadol, pričom má zafixovanú hlavičku. Klasická zavinovačka vyzerá ako kukla a napodobňuje prostredie maternice. Tesnejší priestor pôsobí na dieťatko upokojujúco, často pomáha pri spánku a so samotným zaspávaním a zároveň uľahčuje držať si stabilnú teplotu telíčka. S novorodencom zabaleným v zavinovačke sa vám bude lepšie manipulovať a ani vaši blízki sa nebudú báť vziať ho do rúk. Najlepšie spravíte, keď budete bábätko striedavo ukladať zabalené v zavinovačke do postieľky či kočíka, nosiť ho v šatke a, samozrejme, vo svojom hrejivom a láskavom náručí. Pri kúpe zavinovačky si skontrolujte, či bude dostatočne teplá aj v zime alebo či váš malý poklad nebude potrebovať ešte inú ochranu pred chladom.
Ďalšie vývojové kroky
V 30. týždni tehotenstva sa pomaly stráca lanugo – jemné páperie, ktoré doteraz chránilo pokožku. Postupne opadáva a na telíčku ostáva len pár chĺpkov. Kožu teraz až do narodenia pokrýva mázok, ktorý sa stratí po prvom umytí. Zaujíma vás, či váš potomok bude pravák alebo ľavák? Sklon používať pravú či ľavú ruku je daný už v maternici, vedci zistili prepojenie ľaváctva s DNA.
V tomto alebo v ďalšom týždni absolvujete posledné veľké skríningové vyšetrenie pred pôrodom. Gynekológ ultrazvukom skontroluje, či je bábätko otočené dole hlavičkou alebo panvovým koncom. Odmeria množstvo plodovej vody – príliš malé môže poukazovať na hypertrofiu plodu, príliš veľké na niektoré vývojové poruchy. Určite si vopred nerobte zbytočné starosti. Lekára bude na tejto prehliadke obzvlášť zaujímať, kde sa nachádza placenta. Ak je umiestnená pod dieťaťom v pôrodných cestách, teda priamo nad maternicovou bránkou, ide o tzv. vcestné lôžko. V takom prípade budete s najvyššou pravdepodobnosťou rodiť cisárskym rezom. Zmeria aj rýchlosť prietoku krvi v pupočníkovej cieve a srdcové ozvy.
Biometrickým vyšetrením lekár ešte odmeria parametre na hlavičke, brušku a stehennej kosti a potvrdí, či sa bábätko vyvíja anatomicky správne. Vyráta približnú hmotnosť plodu a predpokladaný termín pôrodu. Pohmatom cez pošvu skontroluje stav krčka maternice a určí jeho cervikálne skóre. Ide o hodnotenie parametrov krčka maternice v bodoch.
Čo sa s vami deje v 30. týždni tehotenstva?
Máte pocit, že ste veľká a ťažkopádna? V 30. týždni začína byť pohyb čoraz náročnejší. Pri výstupe po schodoch lapáte po dychu, hygiena, domáce práce či akékoľvek iné činnosti sú čoraz náročnejšie. Pľúca rovnako ako iné orgány v hrudnej a brušnej dutine sa vplyvom zväčšujúcej maternice posúvajú a stláčajú. Dajú vám zabrať aj kilá, ktoré nosíte navyše. Tehotenstvo sa ozaj začína podobať na vrcholový šport a vyžaduje si maximálny výkon.
Môžete mať tieto prejavy a príznaky
Svrbenie a strie
Svrbí vás koža na bruchu, prsníkoch, bokoch, zadku či stehnách? Je to prirodzené – na týchto miestach sa počas tehotenstva najviac napína. Recept na svrbenie a pálenie je len jeden: denne si kožu krémovať, olejovať a masírovať vhodnými prípravkami. Skúsenosti dermatológov a mamičiek ukazujú, že je to najlepší spôsob, ako zmierniť tvorbu strií, ktoré vznikajú v hlbokej časti kože. Prejavujú sa na jej povrchu drobnými ružovými, až červenými jazvičkami, ktoré neskôr zblednú. Po pravidelnej aplikácii špeciálneho krému či oleja sú menej výrazné, nezanechávajú nevzhľadné stopy.
Stopercentný prostriedok, ako sa striám vyhnúť, neexistuje. Ich vznik a vzhľad závisí od typu kože konkrétnej ženy a od jej genetických predpokladov, kódov.
Zvýšené ochlpenie na brušku
Za posledné týždne ste na svojom tele určite zaznamenali viacero zmien aj sama. Okrem tmavšej farby prsníkových dvorcov ste si istotne všimli hnedú čiaru smerujúcu od pupka k lonovej kosti (linea nigra). Okrem toho sa vám splošťuje a naťahuje pupok. Na brušku sa možno objavilo ochlpenie, ktoré má u každej tehotnej ženy inú intenzitu. Jedna teória predpokladá, že sa týka najmä žien, ktoré čakajú mužského potomka, a súvisí s vyplavovaním mužského pohlavného hormónu testosterónu. Iná tvrdí, že tehotenské bruško potrebuje špeciálnu ochranu a tou je práve zvýšené ochlpenie. Vedecky to však nie je dokázané.
Bolesti chrbta
S narastajúcim bruškom prichádzajú čoraz intenzívnejšie bolesti chrbtice. Mení sa jej zaťaženie a chrbtové svaly sa viac namáhajú. Úľavu vám prinesie vhodné cvičenie a pohyb, správne dýchanie a častý oddych.
Zlý spánok
Nič sa nedá robiť, do pôrodu sa už asi poriadne nevyspíte. Spánok sťažuje nielen veľké bruško a problémy s dýchaním spôsobené tlakom maternice na bránicu, ale aj každú chvíľu plný močový mechúr a ďalšie nepríjemnosti. Skvelým pomocníkom pri hľadaní vhodnej polohy na lôžku je tehotenský vankúš, ktorým si podložíte bruško alebo chrbát.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Lekár mi povedal, že ma čaká sekcia. Nevyhnem sa jej?
Na základe snímok z ultrazvuku gynekológ zistí polohu placenty v maternici. Ak ide o vcestné lôžko (placenta praevia), dá sa očakávať pôrod cisárskym rezom.
Aj keď sa chirurgická technika cisárskeho rezu (sectio caesarea) v posledných rokoch výrazne vyvíjala, mala by zostať výnimkou. Jej úlohou je zasiahnuť vtedy a tam, kde prirodzený pôrod znamená nebezpečenstvo pre ženu a/alebo dieťatko. Neraz je to doslova život, resp. dva životy zachraňujúci zákrok. Ide však o operáciu, ktorá – ako každá iná – so sebou nesie riziko iných zdravotných komplikácií. Odborníci opakujú, že v našich podmienkach sa v poslednom čase využíva príliš často. Mnohé ženy tzv. plánovanú sekciu žiadajú od pôrodníka, lebo sa obávajú pôrodných bolestí alebo možných komplikácií pri prirodzenom pôrode.
Ak placenta leží priamo na pôrodných cestách alebo v ich bezprostrednom okolí tak, že zatvára krček maternice, ošetrujúci gynekológ odporučí plánovaný pôrod sekciou. Nemajte z tejto diagnózy obavy. Požiadajte lekára, aby vás so zákrokom podrobne oboznámil. Pripravte sa naň aj psychicky, porozprávajte sa s mamičkami, ktoré ho majú za sebou.
Ako to bude prebiehať? Počas približne štyridsaťminútového zákroku nepríde dieťa na svet prirodzene, teda cez pošvu. Operatér ho vyberie z maternice cez rez v brušnej stene. Chirurgický zákrok sa najčastejšie odohráva v spinálnej alebo epidurálnej anestézii, ktorá blokuje vnímanie bolesti od pása dole. Vy ste pri plnom vedomí a bábätko nie je anestetikami nijako ohrozené. Ak je všetko v poriadku, novorodeniatko dostanete do náručia podobne ako po bežnom pôrode.